81 buitenland Plattelandskerken staan op instorten Wapens bewaren 'voor het geval' 'Nederland te laks tegen skimmers' zaterdag 17 juli 2010 'Bottom kill' moet olielek Golf van Mexico dichten Met het aanbrengen van een nieuwe afdekkap heeft BP de van twee nieuwe leidingen naar de Macondo-pijp gaat lekkende Macondo-oliebron in de Golf van Mexico voorlopig intussen gestaag door. Door via deze bypasses cement en weten te dichten. Wel bestaat de kans dat de druk in de bron boorvioeistof in te spuiten, kan de oliebron definitief gedicht zo hoog oploopt dat er nieuwe scheuren ontstaan. Het boren worden. BP noemt deze methode bottom-kill. infographic: GNbron: BP. American Petroleum Institute mm m, sm m msmmmmmmm door onze correspondent Yolanda Bobeldijk BECKINGHAM - Een strakblauwe lucht hangt boven het idyllische dorpje Beckingham, vlakbij Ne wark in het noorden van Enge land. In de kerktuin van All Saints Church daalt een zwaluw neer op een van de scheefgezakte, oude grafzerken. De kerk past moeite loos in een detective van Agatha Christie. Maar schijnt bedriegt. Doordat er veertig jaar lang geen onderhoud werd gepleegd, dreigde het gebouw in te storten; in 1998 gingen de deuren van de kerk daar om dicht. De 56-jarige Jill Green, die de kerk vrijwillig beheert, herinnert het zich als de dag van gisteren. „Er za ten gaten in het dak, waardoor dui ven bezit hadden genomen van het gebouw en alles onder de vo gelpoep zat. Op de muren zat schimmel, er was wateroverlast en overal lagen duivenskeletten. Een nare plek." Even leek het erop dat de kerk niet meer gered kon worden, maar om dat All Saints Church op de monu mentenlijst staat, kwam de kerk in aanmerking voor een subsidie van 'The English Heritage', de Engelse monumentenzorg. Met dat geld Predikant Alan Megahey kon het dak worden gerepareerd en werden de muren en vloer ge reinigd. Er is elke maand een dienst in het voorste deel van de kerk, maar de muren schreeuwen nog om een likje verf „We horen binnenkort of we daar subsidie voor krijgen van een ande re charitatieve organisatie", zegt predikant Dr. Alan Megahey (65), die uitlegt hoe hij de verschillende renovatiegelden bij elkaar moet sprokkelen. In Engeland is het plaatselijke kerkgenootschap ver antwoordelijk voor de instandhou ding van het kerkgebouw. „Een karwei dat nooit af is", aldus de predikant. Zo moet het overgrote deel van de kerkzaal nog worden gerenoveerd. Megahey wü de kerkbanken ver wijderen. „We willen een grote ruimte creëren zodat de kerk ge bruikt kan worden voor dansavon den en andere lokale activiteiten. Als we jongeren bij de kerk betrek ken, zorgen zij hopelijk in de toe komst voor het gebouw." Zo'n 1450 kerken in Engeland, tien procent van het totaal, kampen met soortgelijke onderhoudspro- blemen. Per jaar heeft English Her itage 25 miljoen pond (bijna 30 miljoen euro) aan subsidies te be steden. „Met dit bedrag kunnen we niet alle kerken helpen", er kent Anthony Streeten, regionaal directeur East Midlands. De komende jaren zullen de subsi dies verder opdrogen. Dit jaar heeft English Heritage al drie pro cent minder te besteden, vanwege de bezuinigingen. Volgend jaar zal dat 25 procent zijn. „Door zoveel mogelijk binnen de organisatie te besparen proberen we de subsidies aan de kerken op peil te houden", aldus Streeten. „Bovendien is het onze taak lande lijk aandacht te vragen voor het be lang van het behoud van deze his torische gebouwen. Mensen staan niet stil bij plattelandskerkjes. Maar zodra je zegt dat ze dreigen te verdwijnen, is er ineens veel in teresse." BOEKAREST - De Nederlandse poli tie treedt niet daadkrachtig genoeg op tegen Roemeense pinpasfrau deurs. De Duitse autoriteiten wer ken veel nauwer samen bij het aan pakken van Roemeense skimben- des dan de Nederlanders. Dat zegt Marian Matei, hoofd van de afde ling zware criminaliteit van de Roemeense politie in de stad Ba- cau. Bacau staat wereldwijd bekend als de bakermat van het kopiëren van betaalkaartgegevens en heeft om die reden de bijnaam 'Skim City' gekregen. De Roemeense skim mers hebben alleen al in Neder land voor 36 miljoen euro van re keningen geroofd. Volgens Matei wisselen de Duitsers in tegenstel ling tot Nederland wél recht streeks gegevens uit met de Roe menen, noodzakelijk om interna tionaal greep te krijgen op de skim- bendes. „Het heeft in Nederland kennelijk minder prioriteit", zegt de politiechef De Nederlandse Vereniging van Banken zegt de klacht te herken nen en samen met politie, het Openbaar Ministerie en de detail handel te werken aan een centraal informatiepunt. Om het skimmen effectiever aan te pakken, is de inzet van gezamen lijke opsporingsteams nodig, zegt Virgil Spiridon, hoofd van de afde ling Cybercrime van de Roemeen se politie. Die ontmantelde in 2009 22 skimnetwerken en hield 166 verdachten aan, die 2400 valse creditcards en bankpassen in bezit hadden. Toch blijft het skimleed in Nederland en andere West-Eu- ropese landen ook tot ergernis van de Roemeense autoriteiten groot. „We beseffen dat dat slechts een fractie is van het aantal actieve skimmers", zegt Spiridon. Spectrum door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Wie een kalasjni- kov-mitrailleur zoekt, kan in Ser vië goed terecht. De wapens zijn vaak direct en legaal verkrijgbaar, als de koper een beveiligingsbe drijf begint. Niemand zal controle ren waar het wapen blijft. Het is één van de voorbeelden die Nenad Bosiljcic van het Internatio naal Veiligheidsinstituut in Belgra do te binnen schiet. Hij twijfelt er niet aan dat voormalig Joegoslavië, samen met landen als Georgië of Oekraïne, de voorraadkamer is van veel van de nieuwe zware wa pens in de Westeuropese onderwe reld' „Dit land zit vol wapens", zegt hij. „Legaal en illegaal." Servië, met 7,3 miljoen inwoners, telt 1 miljoen legale vuurwapens in handen van burgers. De schat ting voor illegale wapens is nog eens twee miljoen. Dat is nog niet zo erg als buurland Montenegro, waar pakweg iedere volwassen man een wapen bezit. Als wapens dermate normaal worden, is het een kwestie van tijd voor ze hun weg naar het buitenland vinden, ook de zwaardere kalibers. De bevoorrading komt uit diverse richtingen, denkt Bosiljcic, die al jaren onderzoek doet naar de ver spreiding van wapens. „Je hebt de enorme voorraden van het leger. Controle daarop heeft geen priori teit. Bovendien is het leger een heel gesloten organisatie. Het is erg moeilijk voor de burgerrege ring om daar vat op te krijgen." Veel wapentuig is al veel eerder in privéhanden overgegaan. De oorlo gen van de jaren negentig zorgden voor een enorme verspreiding van wapens, tot antitankraketten aan toe: „Oud-paramilitairen uit de oorlogen, maar ook 'gewone' bur gers, hebben die wapens nooit in geleverd. Zoiets doe je niet. Je be waart ze voor het geval dat, vaak ergens onder de grond. Als ie mand die wil kopen, worden er geen vragen gesteld." „Een belangrijk aspect is de wapen cultuur hier", zegt Bosiljcic. „Een echte man heeft een vuurwapen, dat zit diep bij veel mensen. In gro te delen van het platteland wordt een bruiloft als mislukt be schouwd als er niet is geschoten." In die situatie is het vechten tegen de bierkaai voor wie wil proberen wapens strenger te reguleren. „Er is geen publiek draagvlak voor, en de overheid heeft geen heldere strategie", zegt Bosiljcic. Met name de particuliere beveiligingsbedrij ven zijn een groot probleem. „Ze kunnen aan allerlei wapens ko men, en hoeven er zelden verant woording voor af te leggen." Een nieuwe trend is het ombou wen van wapens tot een zwaarder model. Ook neemt het huren van zware wapens hand over hand toe. lasintinute vakanties nu extra voordelig 8 dagen Torquay Cngelse Riviéra 15 dagen Verenigde Staten Rondreis Amerika en Canada Vertrek 7 en 34 augustus Reiscode BE33950 Vertrek 10 september Reiscode BE34388 boek met de reiscode op peterlanghout.nl en bespaar tot 10 of bel 7 dagen per week 0900~0991 sÉ 0,15 p.m. halfpens) Ind. excursies: bezoek aan Washington, Niagara Falls, Toronto, Ottowa, Montreal, Quebec, Boston, New York, Philadelphia. Ind.: Retourvlucht van Amsterdam - Washington, transfer van en naar uw hotel, rondreis per comfortabele touringcar, verblijf in goede 3 sterren hotels op basis van logies en Nederlands sprekende reisleiding. Ga met ons mee naar het schilderachtige Torquay! Ind. excursies: bezoek aan Cockington Village, Plymouth, Looe, Dartmouth, Exeter, Dartmoor National Park. Incl.: Vervoer per luxe touringcar, koffie met gebak op de heenreis, overtocht via de' Kanaaltunnel, verblijf in The Gresham Court Hotel, begeleiding door uw chauffeur, afscheidsdiner in Nederland. Ontlastingsput 2 Boren gestart: 16 mei Ontlastingsput 1 Boren gestart: 2 mei Enterprise op van Macondo-put Nieuw opvang- - systeem moet tot 80.000 vaten (12,7 miljoen liter) per dag afvoeren naar tankschip. Blowout preventer (eruptie afsluiter) Macondo-put Stalen buis van 178 mm Boorkop op ongeveer 5.000 m - Ontlastingsput is Macondo-schacht tot op enkele meters genaderd. Kop moet stalen pijp doorboren om zware boorvioeistof en cement te injecteren. Olielaag enorme hoeveelheden angas onder hoge druk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8