BUITEN Zwoegen in de eetbare tuin m wonen@wegener.nl 33 wonen ^^1 024-3650509 Zaterdag 17 juli 2010 Frederike Krommendijk, journaliste, hobbytuinier en boekenschrijfster, geeft haar kijk op het buitenleven. Het ene jaar moet de rok over de knie, het andere jaar net eronder. Mode is een grillig ding. In de tuin gaan en komen de trends al net zo snel tegenwoor dig. Heel veel mensen willen wel een tuin, maar niet tuinie ren. Voor hen was de mode om een soort veredelde kattenbak met grind aan te leggen echt een uitkomst. Een nogal sneu gezicht. En zo'n onnatuurlijke benadering smeekte om een te genreactie: mensen moesten weer terug naar de natuur. En wat is er nou leuker dan je in spanningen beloond zien met een bord vol lekkers? De eetbare tuin is de hit van dit jaar. Een ro de kool tus sen de gera niums, een komkom mer tegen de pergola, de tuinbla- den lieten het alle maal zien en veel mensen gin gen om. De volkstuinen waren niet aan te slepen. Niet bevolkt door vutters met lege agenda's, maar door jonge moeders die hun kroost wilden laten zien hoe fijn het buiten is en dat doperwtjes niet in een blikje groeien. De vutters zagen het jonge volk met lede ogen komen. Ze maakten nogal veel herrie, die kinderen. En als de aardbeien op waren, begonnen ze zich te vervelen. De moeders, die zich zelf net als de modellen in de bladen zagen genieten in hun lusthof met een kopje zelfge- plukte kruidenthee, bekoelden al snel. Zo fotogeniek ronddar telen in een gebloemde jurk is leuk, maar het werk komt er niet mee klaar. Een moestuin hebben, is namelijk net afwas sen: je hebt de laatste pannen nog niet droog of aan de ande re kant stapelt het zich alweer op. Kweekgras en zevenblad groeien véél sneller dan sperzie boon en snijbiet. En die verge ten groenten waar de bladen mee vol staan, bleken niet voor niets in het vergeetboek te zijn geraakt. Papa lust geen eeuwig moes en zeekool, die wil ge woon sla, zonder slak graag. Zo zie ik op het complex waar ik nu voor het derde jaar tui nier de eerste spijtoptanten zuchtend opgeven. Jammer, want uit je eigen tuin eten, is geweldig. Sportschool en delica tessenzaak ineen. Hard werken en dan pas genieten. Dat hele idee is geloof ik hopeloos uit de mode. Zamarra Oomes - Op rolletjes, huishoudmanagement voor ieder een. Karakter. 19,95 euro. www.ikea.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Volgens opruimexpert Zamarra Oo mes is opruimen een fluitje van een cent ais je haar handige tips na leeft. Stelregel 1: „Bekijk eerst of het nodig is opbergers buiten de schuur te verzinnen, want vaak biedt de huidige ruimte meer plek dan gedacht." Dus: alles uit de schuur of garage en selecteren maar. Zamarra: „Kijk kritisch naar alle spullen die je 'eventjes' in de schuur hebt gezet en die blijven plakken als vervelende visite. Er staan waarschijnlijk heel wat nutte loze spullen stof te vergaren. Ruim die op. Groepeer de spullen, zet veelgebruikte artikelen onder hand bereik en versper ze niet met ande re spulien." Het is vervelend om voorafgaand aan elk ritje de fietsen eerst 'uit te moeten graven'. Hang fietsen des noods op aan haken aan de muur. Hiermee wordt de hoogte van het hokje ook goed benut. Is er plek voor een vliering of zoldertje? Zelfs in een klein schuurtje is dat vaak makkelijk te realiseren. Rek ken en stellingkasten doen het ook altijd goed in de opgeruimde schuur. Bijvoorbeeld het systeem Broder van ikea. Hang aan de rails haken voor klein gereedschap en gebruik bakken voor spullen als zakjes bioemenzaad, tuinhand- schoenen en bloempotjes. Handig: schrijf op de bakken wat erin zit. Nog een tip van Zamarra: „In een donker schuurtje is het moeilijk zoeken. Zorg daarom voor heldere verlichting en frisse, witte muren die het licht weerkaatsen." Ruim op met multifunctionele op- bergers. Bijvoorbeeld een kist met een klep. Handig als tafel of bank. Hillhout heeft: een kant-en-klare versie. Deze designkist is verkrijg baar als bouwpakket. Of timmer er zelf eentje en naai er vervolgens nog een paar leuke kussens bij. Dergelijke banken zijn ook handig voor het vochtvrij opruimen van tuinkussens. Opbergers in de tuin zijn tegen woordig een verlengstuk van de huiskamer. Vandaar dat veel op- bergmeubels eruit zien als echte kasten. Vaak gemaakt van duur zaam hout en met een bescher mende bovenkant van dakleer, zink.of aluminium. Verf de tuin- kast of-kist in een bij de kozijnen van de woning passende kleur of stem hem af op de kussens van het tuinmeubilair. www.hillhout.com Naast hout is kunststof populair voor tuinopbergers. De tuinhuizen van de firma Keter Europe Gardening worden gemaakt van oerdegelijk poli- propyleen, een eenvoudig te reinigen waterdicht en regen- en vorstbe stendig materiaal. Ze zijn er in verschillende maten, van kleine opberg- bak met zitting tot versies met plaats voor een tuintractor. De smalle CS Tuinkast van Keter is door zijn smalle formaat ook geschikt voor gebruik op het balkon. Aan de binnenkant van de deur zijn haken bevestigd om spullen aan op te hangen. Sommige tuinkasten zijn uit te breiden. Dit merk is onder andere verkrijgbaar bij Praxis. Een andere leverancier van kunststof tuinkasten is Biohort Holland. Zij maken 'geen truttigheid, maar een strak design dat past bij moderne ar chitectuur', aldus de website. Alle opbergers worden geleverd in de vorm van een bouwpakket dat eenvoudig zelf te monteren en te plaatsen is. Kies bijvoorbeeld voor de Storemax, een opbergkast met roldeuren bo ven en onder. Deze kast heeft een vuurverzinkte bodem van staal. Er pas sen zelfs kliko's in. Ook handig op de camping, bijvoorbeeld als extra op bergruimte bij de stacaravan of de bungalow, want de kast kan worden afgesloten met een cilinderslotvergrendeling. Ook praktisch: de Wood stock van Biohort. Deze kast is 's winters een opslag voor haardhout en 's zomers een mooie plek voor tuinmeubels. Door zijn grote inhoud kun nen houtstapels zelfs in twee rijen worden opgesteld. www.keter.com www.biohort-holland.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81