wonen32 VRAAG&ANTWOORD Maak de barbecue écht af Onbekend insect in de vijver Zaterdag 17 juli 2010 wonen@wegener,nl 024-3650509 Afval Het is mogelijk een tuinopberger op maat te laten maken. Of er eentje zelf te timmeren van steigerhout. Bijvoorbeeld met extra ruimte voor de container. Of maak er een complete recyclingkast van, met bakken voor lege flessen, plastic, blik en oud papier. Hierdoor is de eventuele bijkeu ken opeens ook een stuk méér opgeruimd. Een kast laten maken, kan bijvoorbeeld via Kast-opmaat.nl. Op internet zijn allerlei voorbeelden en werkbeschrijvingen te vinden. Voorbeelden van tuinkasten en bankjes met opbergruimte staan onder andere op de sites van Eigen Huis en Tuin en Praxis.nl/inspiratie/zelfmaakidee. Op www.gamma.com/wooninspiratie is een beschrijving van een ombouw voor de afvalcontainer met lades te vinden. Of googel op de zoekterm 'balkonkast' en er verschijnen allerlei werkbeschrijvingen van kleine op- bergkasten voor op het balkon of dakterras. Tip: kies voor goed hout, dat bestand is tegen alle weertypen. Ook kant en klaar verkrijgbaar, bijvoorbeeld via Hillhout. Larikshout of bangkirai kunnen eventueel onbehandeld blijven en zijn geschikt voor buiten. door Bauke Boersma Een schuurtje is zomaar vol. Tuingereedschap, grasmaaier, ladders... Ruim op of geef ze een plekje in een extra opberger. Een overzicht van handige tuinkasten en -kisten. Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoek van de kast: keukenlijken. In deze zomerse aflevering: een eiersnijder. Het is niet echt een antiek keukenlijk. Maar thuis bij Piet Broos wordt er al wel zo over gedacht. „Deze eiersnij der neemt al jarenlang ongebruikt ruimte in mijn aan- rechtlade in", laat Broos weten. „Ik heb ook het idee dat de eiersnijder bij veel meer mensen in onbruik is ge raakt. Want kookminnend Nederland is inmiddels heel erg handig ge worden met het koksmes en de snijplank." Een zeer interessante theorie, dat moet gezegd. En misschien klopt die ook wel als een zwerende vinger. Maar dan ben ik zeker de wel bekende uitzondering die nu eenmaal de regel bevestigt. Want han dig met snijplank, oké. Maar met (koks)mes... Geef mij maar een 'ouderwetse' eiersnijder hoor. Dat scheelt op jaar basis toch al gauw zo'n vijf bebloede vingers. En er komen tenminste fraaie plakjes ei op het bord in plaats van al die verminkte, zwaar toe getakelde brokken. Piet Broos legt zich niet neer bij die ver dediging en gooit er nog een aanvullen de reden tegenaan waarom de eiersnij der volgens hem tegenwoordig geen graag geziene gast in de Nederlandse keuken meer is. „Het is 'uit' om salades en dergelijke te garneren met die flinterdunne plakjes ei zoals ze uit de eiersnijder komen. Als je ze al heel kunt houden! Nee, het is veel hipper om te garneren met partjes ei of met halve gevulde eieren." Oei, oei, dan ben ik vast hopeloos niet-hip. Want ik kan wel leven met par tjes ei, maar vind dunne plakjes op de sla toch echt het mooiste. Het maakt de maaltijd voor mij simpelweg af. Vroe ger, als jonge vrijgezel die zo'n pareltje nog niet thuis in de keuken had en er domweg niet aan dacht er een aan te schaffen, hield ik 's zomer geregeld een barbecue voor vrienden en vriendinnen. Heerlijk vlees, zalige vis, volop drank. Maar die zielige, verfomfaaide eieren op die zomerse en fris bedoel de salade... Geen gast die er aanstoot aan nam, maar voor mij was de barbecue dan nooit écht af. Hoe mijn barbecues tegenwoordig zijn? Wat denkt u? Met van die prachtige, dunne plakjes ei op de sla natuurlijk. Dan maar niet hip. door Suzanne Dijkstra ZOMERLI JKE De ene beginzin is intrigeren der dan de andere. Lezer H. Es- veld scoort wat dat betreft een hoog cijfer: 'Onze vijver wordt ernstig bedreigd door een mij onbekend insect. De vijver ligt er al jaren en is in perfect biolo gisch evenwicht. Het water is kristalhelder en de vissen ge dijen uitstekend.' Toch maakt Esveld zich zorgen. Vanwege het insect, dat de bladeren van zijn waterplanten aanvreet. Deskundige Romke van de Kaa buigt zich over de meegestuur de foto's en reageert koel: „De schade wordt veroorzaakt door de waterleliekever (zie foto). Die is absoluut niet zeldzaam. T 4 Bijna iedere waterleliebe- zitter krijgt er vroeg of laat 1 mee te ma- F ken. De larven van de kever eten tunnels in het waterle lieblad, dat als gevolg daarvan bruin verkleurt. Een leuke ma nier om van de kevers af te ko men, is de vijver te laten over stromen. Leg de tuinslang erin en zet de kraan aan. De water leliebladen komen onder water te zitten en de kevers gaan drij ven. Kikkers en vissen doen de rest, want die zijn er dol op." Foto's vanaf linksboven met de klok mee: De Storemax van Biohort. Opbergers in de tuin zijn een verlengstuk van de huiskamer. De designkist van Hillhout is bank en opberger tegelijk. Een tuinkast van Keter. Opgeruimd staat netjes met het Broder-systeem van Ikea. Een ombouw ontrekt lelijke afvalcontainers aan het zicht. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80