[<3 27 reizen Venlo is Limburgs 'stedje van plezeer' QÉ O Venlo reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 juli 2010 De huiskamer van Venlo: de Grote Markt. foto Pieter Lamberts 1 1 I A67 i Stadhuis yj;: Koninginneplein •-..w EÏ3 Maastricht is natuurlijk de parel van Limburg. Maar onze zuidelijkste provincie biedt meer stedenschoon. Venlo bijvoorbeeld. Geliefd bij onze oosterburen, maar ook voor landgenoten de moeite waard. 1 St. Martinuskerk l Limburgs Museum I Museum van Bommel van Dam BM. In de omgeving van Venlo kun nen prima uitstapjes worden ge maakt. Even buiten de stad ligt het kloosterdorp Steyl, een uniek kloostercomplex. Het Nationaal Park De Maasdui nen is een 4.500 hectare groot natuurgebied met de langste ri- vierduinengordel van Nederland. Ten noorden van Venlo zijn de warmwaterbronnen van Arcen. De plaats mag zich daarom Bad Arcen noemen. Bij het Arcense kasteel ligt de Limburgse Keu kenhof met mooie kasteeltui nen. www.kasteeltuinen.nl www.venlo.nl www.limburgsmuseum.nl www.vanbommelvandam.nl www.venlovernieuwt.nl door Pieter Lamberts Als ik het station van Venlo uit loop, wacht de eerste verras sing. Venlo timmert letterlijk aan de weg. Het Koninginne plein - 55.000 auto's per et maal - gaat op de schop. Het doorgaande verkeer krijgt een tunnel. Ik moet slalom men voor ik bij het Limburgs Museum ben, met zijn archeologische en volks kundige collectie. Behalve oudheden be wonderen, kun je hier alles leren over carnaval uastelaovenden over het 'rijke roomse leven'. Wie zich interesseert voor moderne kunst, kan om de hoek te recht in Museum van Bommel van Dam, gebouwd voor de collectie van het gelijk namige Amsterdamse echtpaar. Ik passeer de musea en loop via de Keul se Poort de stad in. De poort is er niet meer, want de stad mocht in 1867 haar knellende muren slechten. Alleen bij de Maas staat nog een deel uit de veertien de eeuw. Venlo was eeuwenlang een ves tingstad, sommige straatnamen herinne ren daar nog aan. Zoals de Parade, ooit een exercitieterrein. Nu rijgen zich hier winkels, cafés en restaurants aaneen. Ik kuier via de Grote Kerkstraat met zijn renaissancegevels naar een van Venlo's pronkjuwelen: de gotische St.-Martinus- kerk. De sfeervolle hallenkerk heeft een rijk interieur en mooie gebrandschilder de ramen. De kerk is een museum op zich. Via de Kleine Kerkstraat is het een steenworp naar wat in Venlo !de Duitse Hoek' wordt genoemd. De supermarkt Die 2 Brüder von Venlo is het zenuwcen trum voor het Duitse koperspubliek. Duits is er de voertaal. Aan het eind van de jaren vijftig kwamen de eerste Kaffee- und Butterfahrten op gang. Koffie en roomboter waren toen in Venlo veel goedkoper dan zu Hause. Vijftig jaar later weten de Rijnlanders en 'Ruhrpotter' Venlo nog steeds te vinden. Na een zakje Pommes, zoals frites hier met het oog op het Duitse publiek wordt genoemd, flaneer ik via de Lom straat naar het prachtige stadhuis. Ook de Lomstraat kent goed gesorteerde win kels met etalages in fraaie gevels. De straatnaam verwijst mogelijk naar Lom barden: Italiaanse handelaars die zich in de middeleeuwen in Venlo vestigden. Venlo kent ook een Jodenstraat. Vlakbij deze winkelstraat werd in 2004 een mid deleeuwse mikwe gevonden, een Joods ritueel bad. Vanwege zijn ouderdom is deze mikwe een unicum in Noord west-Europa. Het bad kwam aan het licht bij graafwerkzaamheden. Aan het eind van de Lomstraat doemt het stadhuis in renaissancestijl op. De met uienkoepels bekroonde torens ge ven een on-Nederlandse indruk. Vanaf een terras op de Grote Markt kun je het, intussen genietend van een Limburgs biertje, bewonderen. Dit is de huiskamer van Venlo, waar de burgemeester elk jaar de stadssleutels aan prins Carnaval overhandigt. Van hieruit zijn tal van an dere mogelijkheden om Venlo 'te doen'. Je kunt winkelen in de Klaas-, Vlees- of Gasthuisstraat, monumenten spotten zo als het laatgotische Romerhuis uit 1521 of een van de vele cafés en restaurantjes be zoeken. En na zo'n dag kun je inderdaad beamen wat Venlonaren al lang wisten: Venlo is het 'stedje van plezeer'. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Dn deze rubriek stam we stil bij bet souve nir dat veel voor u bete kent of waar u een bijzondere herinnering aan heeft. m HET SOUVENIR Olieverfschilderij van het Vrijheidsbeeld EIGENAAR Jeanne Frankhuizen WAARVANDAAN New York, Verenigde Staten WANNEER GEKOCHT Een paar jaar geleden WAAROM SPECIAAL Jeanne Frankhuizen: „Jaren ge leden logeerde ik bij een be vriende Nederlandse familie die toentertijd in Amerika woonde. We gingen vaak naar New York. Ook de zoon des huizes ging soms mee. Die jon gen schilderde en ik vond zijn werk erg aardig. Later liet hij me via zijn moe der een olieverfdoekje bezor gen als herinnering aan onze New Yorkse tochtjes. We wa ren en zijn er nog steeds blij mee. Het schilderij heeft bij ons een plekje in de huiskamer gekre gen en als ik bezoekers over de herkomst vertel, knikken ze be grijpend. Ia, zeggen ze dan, ik zie het: een indiaan! Maar soms zit er een opletten de kijker tussen die het meteen ziet. Het is helemaal geen indi aan, maar een portret van het Vrijheidsbeeld in New York. Het is een schilderij van Lady Liberty, in full color. Inmiddels woont de schilderen de jongeman alweer een tijdje in Eindhoven. Hij heeft al enke le exposities achter de rug." Hebt u ook een souvenir, stuur dan een foto van het souvenir en uzelf naar: souvenir@wegener.nl mm? 'rjf I 3 wft - -i •P rat jsJ m Jeanne Frankhuizen met het schil derij van een indiaan die het Vrij heidsbeeld bleek te zijn. foto Eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75