van Pippi Langkous 25 reizen O- V tëï&i reizen@wegener.nl ISI 024-3650360 Zaterdag 17 juli 2010 Grote foto: Vanaf camping Pinnarp kijk je uit over het Föllingenmeer. Kleine foto linkshoven: Villa Kakel bont in Astrids Lindgrens World. Foto linksonder: De Limonadeboom. Foto rechts: De kerk van Vimmerby, bekend uit de avonturen van Pippi. foto's Bert Sitters vos steekt schichtig over. Dit is geen omgeving met op ieder kruis punt een routebordje en regelma tig een terrasje om even uit te bla zen. Dit geeft toch wel een beetje het gevoel van pioniersgeest. Zweden zijn geen terrasmensen. Zij nemen een kleed en een pick nickmand mee als ze naar buiten gaan, dus doen wij dat ook. De plaatsnamen op de kaart blij ken vaak niet meer dan een verza meling van enkele huizen. Soms duidt een grote kerk erop dat hier ooit meer mensen gewoond heb ben. Maar de kleinschalige land bouw bleek door de opkomst van de mechanisatie niet meer renda bel. Uitbreiden was moeilijk van wege het ruwe, rotsachtige terrein. De rust tussen het water en de bo men lijkt op het decor van de Gro te Stilte van Ingar Bergmann. De stilte in de ongerepte natuur is een ideale leefwereld voor dieren. Twee reebruine ogen kijken ons aan, maar het edele dier schrikt als we onze camera willen pakken. Ook andere wildsoorten komen we regelmatig tegen. Fietsen in dit deel van Zweden is voortdurend klimmen en dalen, maar gelukkig zijn de hellingen niet lang en zwaar. Soms heb je ge luk dat je langs een meer of een beek fietst. Kisa is met nog geen vierduizend inwoners een belang rijk streekcentrum. Dit is de ge boorteplaats van Ingar Nilsonn, be ter bekend als Pippi Langkous in de gelijknamige boeken en televi sieserie. Haar moeder woont nog altijd in deze omgeving, niet ver het Föllingenmeer, Op een van de mooiste plekjes aan dit meer heeft de Nederlander Bert Lock zijn camping Pinnarp. Hier is wel een terras om te genieten van de zons ondergang aan het einde van een lange zomerdag. De volgende dag vervolgen we on ze tocht langs een aantal meren en staan dan voor het kerkje van Vim merby, het stadje waar Astrid Lind- gren, de bedenkster van Pippi Langkous, opgroeide. Ze verwerk te haar eigen jeugdervaringen in haar boeken. Het oude centrum van Vimmerby is weinig veran derd. De rustieke straatjes tussen kneuterige, pastelkleurige huisjes geven het gevoel dat Pippi ieder moment op haar schimmel Witje om de hoek kan komen. De voormalige boerderij Nas waar Lindgren opgroeide, lag in haar kinderjaren buiten de stad. Nu maakt het rode huis deel uit van een cultureel centrum, waarin de schrijfster centraal staat. Op het erf staat de beroemde Limonade boom. Een naam die Lindgrens zusje tijdens het spelen bedacht. Pippi Langkous is niet de enige ro manfiguur die hier ontstond. Hier liet Lindgrens andere geesteskind Lotta vol trots zien dat ze kon fiet sen. En dan was er nog Emil, die de kracht van een paard gebruikte om een kies te trekken. Alle geesteskinderen van Astrid Lindgren komen tot leven in het park Astrid Lindgrens Varld (As trid Lindgrens World). In dit eldo rado voor kinderen en volwasse nen zijn de huisjes nog kleiner dan in de omgeving en afgestemd op kindermaatjes. Natuurlijk is hier Villa Kakelbont. Doorlopend zijn er theatervoorstellingen. Hier geen gierende achtbanen. Het wildste is de autobandschommel, geheel in de geest van Astrid Lind- gren.Na het bezoek aan Vimmer by fietsen we langs pietepeuterige huisjes in het groen, die ook ge bruikt zijn voor filmopnamen. Zo als de eenzaam gelegen boerderij Katthult, waar de beelden zijn ge schoten voor Emil uit Lönneberga. Ook het kerkje van Lönneberga ko men we later tegen. Van medewerker Piroska van Vim merby Turism krijgen we het ad vies te overnachten in een vandra- hem, want dat is pas echt Zweeds. We kiezen voor Kullgardens Van- drahem in Mariannelund. Het is een familieherberg met een gemoe delijke en informele sfeer. Contact met andere gasten heb je ook in de keuken waar iedereen zijn pot- ZWEDEN Stockholm Göteborg je kookt. In de luie stoelen van de gemeenschappelijke huiskamer is het heerlijk toeven na een fietsdag. We beginnen gewend te raken aan de kleine afmetingen van de bouw werken. Neem bijvoorbeeld het stationnetje van Tuna aan het smalspoortje. Daardoor komt het gele landhuis op een heuvel in Lid- hem toch wel erg groot over. Wat bijna nog meer in het oog springt, is het terras van het landhuishotel. Het blijkt opnieuw een Neder lands initiatief De familie Ver schoor opende het hotel een jaar geleden en laat ons genieten van de rust, de ruimte en het onthaas ten. Dat gevoel heeft ons nog in zijn greep, als we op het vliegveld van Linköping aankomen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Vimmerby ligt op 1.050 kilome ter van Utrecht. De beschreven tocht loopt door de provincies Östergötland en Smaland. Er zijn niet veel bewegwijzerde fietsrou tes, maar ter plaatse zijn uitste kende topografische kaarten te koop. Fietsen kunnen ook ter plekke worden gehuurd. De KLM vliegt dagelijks van Schiphol naar Linköping. Fietsen kunnen mee na reservering. Ryanair vliegt vanaf Eindhoven en Weeze naar Stockholm- Skasta (100 kilomer ten noord oosten van Linköping) en vanaf Weeze naar Smaland Airport (100 kilometer ten zuiden van Vimmerby). www.visitlinkoping.se www.kinda.se www.vimmerbyturistbyra.se www.visitsweden.com/zweden Motala Vadstena Norrköping Skanninge y \NSöderköping vMjölby La Linköping SIANGAN ÖdeshögX Boxholm Atvidaberg Valdemarsvik Kinda L'SlL Ost^rbymo Vimmerby Tuna j Ir mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73