Maak reizen WEGWIJS Hans Teunissen Waarom voelt lucht van 26 graden anders aan dan water van 26 graden? UI Q£ Zaterdag 17 juli 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 door Agnes van Brussel Tijdens de lange autorit naar de vakantiebestemming doemen veel gevaren op. Niet in de laat ste plaats je eigen kinderen, die door files en afstand in mon sters kunnen veranderen. Enkele 'kalmhouders' op een rijtje. door Bauke Boersma beeld Saskia van der Linden Kinderen zijn hinderen. Hoe lief het kroost ook is, op reis naar een ver vakantieoord is menig ouder echt wel eens overvallen door die gedachte. Niet zo vreemd, als je pakweg zestien uur met zeurende, jengelende, ru ziënde, vechtende, huilende en krijsende koters op de achterbank moet doorstaan. Eenmaal op de bestemming ben je vermoeider dan ooit. En dan wacht na twee of drie weken de thuisreis nog.... Het is dus zaak de kids koest te houden. Een dvd-speler voor in de auto is daarbij misschien wel het machtigste wapen. Zorg voor een uitgebreid assortiment dvd's, ruim afgestemd op de duur van de reis en de leeftijden van het jeugdige gezelschap. Beperk je niet tot één scherm als je twee of meer kinde ren hebt, anders ontstaat er geheid bonje. Met twee schermen heeft ie dereen een goed zicht. Maar zestien uur braaf koekeloe ren naar een tv-scherm, afgewis seld met het spelen op Nintendo of Gameboy, zal weinig kinderen lukken. Met een paar uur slaap in gecalculeerd, is er onderweg dus nog aardig wat entertainment-tijd te vullen. Dat kan met allerhande soorten spelletjes. Zoals het alou de auto's spotten, naar kleur, merk of type. Of het antieke Ik zie, ik zieal lijkt dat spel in een auto geen lang leven beschoren. Ma ma's T-shirt, papa's pet, broek van broer, zonnebril zus... dan ben je er wel zo'n beetje doorheen. Wie lekker in de zon ligt bij een temperatuur van 26 graden, heeft het heer lijk warm. Maar springt diezelfde persoon in een zwembad dat de zelfde temperatuur heeft, dan voelt het lang niet zo warm aan. Is dat niet vreemd, want 26 gra den is toch 26 graden? Rara, hoe kan dat? Het klopt natuurlijk dat 26 gra den 26 graden is. Water van die temperatuur is even warm als lucht van 26 graden, daar is geen speld tussen te krijgen. Dat lucht toch warmer aanvoelt dan water, heeft te maken met de zogenaam de warmte-eigenschappen van water en lucht. Ons lichaam maakt altijd warmte. Het ligt aan de omgeving in hoeverre de warmte de kans krijgt uit het lichaam weg te lopen. Wat dat betreft, is er een sterk verschil tussen lucht en water. Water neemt de lichaamswarmte 25 keer beter op dan lucht. De 'warmtecapaciteit' van water is namelijk veel hoger (er kan meer warmte in). Gevolg: in het water krijgt iemand het vrij snel koud. Als de watertemperatuur bijna even hoog is als de lichaamstem peratuur, dan is het uiteraard an ders. Dan zal het lichaam nog wel warmte afgeven aan het wa ter, maar het ontvangt van dat warme water ook zoveel warmte terug, dat het toch aangenaam is. Samenstelling en redactie: Frank Clevers en Charles Lennartz foto Frits Widdershoven/GPD woonplaats Leiden en Zanzibar. BEROEP Diplomaat. burgerlijke staat Gehuwd, drie kinderen. thuis blijven of toch op vakantie? „Thuis in Nederland met mijn vrouw heb ik alles wat ik nodig heb. Ik kan al genie ten van een zingende merel in de tuin." na am Hans Teunissen (60). Hans Teunissen. O E i. A NC VA N H UIS „Steeds meer diplomaten kiezen voor een latrelatie omdat het gezin niet elke vier jaar wil verkassen. Onder wijs voor de kinderen was bij ons de voornaamste reden om apart te wonen. Maar wil je het leuk houden samen, dan moet je vaak rei zen. Wij zien elkaar een keer per maand, dan weer in Nederland, dan weer in Zanzibar of ertussenin." de laatste reis „We spraken afin Egypte en reisden daar rond. Ik begon daar mijn loopbaan als diplomaat." hoe communiceer je in de tussentijd? „We bellen en skypen veel, maar vaak valt de stroom uit of ben je slecht verstaan baar." altijd in de koffer Jk reis graag light, maar neem wel altijd veel boeken mee. Verder gaat er boerenkaas, muesli, drop en choco lade mee." BESTE S EIST!" „Vanuit mijn vorige plaatsing Ramallah (Palestijn se gebieden, red.) ontdekten we Syrië. Prachtig land, met ongelooflijk gastvrije mensen. Vanuit Zanzibar bezochten we Pem- ba, een droomeiland. Vliegtickets vroeg boeken scheelt veel geld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70