PZC Vier man op brandweerauto Nieuwe brandweer Kokkels leggen Landbouwers massaal het loodje verwelkomen regen Geen trek in vieze handen Winkeldief slaat vaker toe Zeeuw genereert veel afval Slag voor maffia Lombardije 12 zaterdag 17 juli 2010 IN BEELD De commissie onder leiding van waarnemend burgemeester Jan Mans van Maastricht heeft deze week zijn voorstel gepresenteerd voor een flexibelere inzet van de brandweer. In standaardgevallen vier mensen op een brandweerauto in plaats van de gebruike lijke zes. Dat moet leiden tot een aanzien lijke bezuiniging. Tegelijkertijd zet de commissie in op een grotere zelfredzaam heid en risicobewustzijn van burgers en De landelijke commissie Mans adviseert de standaard bemanning van brandweerauto's te verkleinen van zes naar vier. In Zeeland wordt door verschillende pos ten sinds juni 2009 al zo gewerkt om het vrijwilligerstekort overdag op te vangen. Ook geeft de Zeeuwse brandweer al uit voering aan het advies meer werk te ma ken van zelfredzaamheid van burgers. door Marcel Modde bedrijven. Met name op dat front valt nog een hoop te winnen, zegt regionaal brandweercommandant Peter van Dijk van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). „Eigenlijk is blussen het laatste wat we kunnen doen." Er moet hoe dan ook iets. gebeuren, stelt Mans vast. De kosten voor de brandweer zijn landelijk de laatste 10 jaar bijna ver dubbeld tot meer dan een miljard per jaar. Mans ziet, onder meer met de vier mansbezetting, mogelijkheden daar 185 miljoen euro op te bezuinigen. De ambte narenvakbond AbvaKabo is tegen de per sonele inkrimping, omdat daarmee de vei ligheid van de brandweermensen in het geding is. Ook de Vakvereniging Brand weer Vrijwilligers heeft "zich al eerder kri tisch uitgelaten over deze oplossing. In Zeeland wordt de viermansbezetting op diverse onderbezette posten al meer dan een jaar in praktijk gebracht. „We moeten deze inzet officieel nog evalue ren, maar het blijkt goed te werken", zegt Van Dijk. „Eigenlijk is het voor ons ook niks nieuws. In het verleden deden we zo vaak alsof we met zes man uitrukten, ter wijl er in werkelijkheid maar vier in de wagen zaten. Maar daar werd dan ge woon niet over gesproken naar buiten toe. En verder hebben we sinds een tijdje ook de snelle interventieteams van de ge meente Borsele en Terneuzen. Dat zijn kleinere wagens waar niet meer dan vier man op kunnen. Ook dat bevalt prima!" Sinds drie jaar zet de brandweer in Zee land nadrukkelijker in op preventie. Als het aan Van Dijk ligt, begint dat al op de basisschool. De VRZ werkt aan de samen stelling van een lespakket voor groep ze ven. De brandveiligheid staat daarin cen traal. „De bedoeling is dat ook voorlichting wordt gegeven door mensen van de loka le kazernes. Zij kunnen voor de kinderen hele herkenbare voorbeelden aandragen. Dat werkt gewoon het beste." iTEEÏITTT^—MEgM Show op kermis Vlissingen met optreden van Monique (zus van) Smit om 20 uur. Zeeuws-Vlaamse vlag in top. Op 20 juli 1814 kreeg de re gio officieel zijn naam. ftVMiM'f.üiii'm—i Stratenloop in Westkapelle van 21 e editie PZC Straten- loopcircuit. Start om 19 uur. DONDERDAG 22 JULI Boerenlandrit op Noord-Beve land. De stoet vertrekt om 10 uur vanuit Ceersdijk. VIDEO VAN DE WEEK Wat zou er gebeurd zijn als we wereldkampioen waren geworden' Bondscoach Bert van Marwijk bekijkt de supportersmassa in Amsterdam reacties: 548 Zuid-Afrika heeft het WK prima georganiseerd eens 89% oneens 11% 1.Achttien vrijwilligers Dierenbe scherming ontslagen 2. Vermiste vrouw (79) terecht 3. Ernstig bouwongeluk Ovezan- de Jongeren hebben geen zin in vieze handen en kiezen daarom steeds minder voor een baan in de techniek. Het kost bedrijven steeds meer moeite om aan gekwalificeerd personeel te komen. Volgens de FNV heeft de sector dat ook aan zichzelf te wijten door parttime werken moeilijk te maken. Oostkapelle en Jong Ajax spe len om 19.30 uur een vriend schappelijk duel. Streekproducten-, kunst en rommelmarkt en hobby- en boekenmarkt in Cadzand. Onderzoeksinstituut Imares zal in op dracht van demissionair Visserijminis ter Gerda Verburg onderzoek doen naar de massale sterfte onder kokkels in Oosterschelde en Waddenzee. Ze zijn in hoge mate besmet met worm pjes, maar het is onwaarschijnlijk dat de kokkels daarvan doodgaan. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid. De regen van deze week was zeer wel kom voor landbouwers en tuineige- naars. Het neerslagtekort is sinds 1 april in delen van Zeeland opgelopen tot 200 millimeter terwijl 100 nor maal is. Door de droogte stoppen ge wassen met groeien. Door de buien van de afgelopen week is het tekort licht afgenomen. De afvalberg per inwoner is in Zeeland ho ger dan waar ook in Nederland. Iedere Zeeuw produceert 721 kilo vuilnis. Twee derde daarvan wordt gescheiden ingele verd. Friesland en Drente staan op de twee de en derde plaats met respectievelijk 635 en 615 kilo afval per Fries en Drent De Italiaanse politie heeft de maffia in de regio Lombardije een slag toegebracht De actie tegen de 'ndrangheta was de grootste ooit driehonderd arrestaties, waaronder de 80-jarige capo di tutti capi Domenico Oppedi- sano. Verder werden voor miljoenen euro's aan goederen in beslag genomen. Het aantal winkeldiefstal len in Zeeland steeg in 2009 met 77 tot 657. De schade in Nederland door de diefstallen steeg naar een record van 325 miljoen euro, 5 procent meer dan in 2008.Opval lend is dat in Middelburg en Vlissingen de diefstal len explosief toenemen en in Goes fors dalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66