bedrog in Sotsji i9 spectrum Zaterdag 17 juli 2010 Ljoebov Firsa: „Ik heb ook niets tegen de Spelen, maar de overheid moet wel haar be loftes nakomen." Het ijsstadion bij Sotsji begint al aardig vorm te krijgen. dagen van de hongerstaking wemelde van de pers. „Iedereen was er bij, de lokale tele visie, de kranten en zelfs de grote, nationa le televisiestations. Maar denk je dat er ook maar iemand over durfde te berichten? Niets, niemand." De buurtbewoners hebben een hele stapel aan documenten, beschikkingen, formulie ren en gegevens verzameld om hun gelijk aan te tonen. Het probleem is volgens Olympstroi dat hun grond nooit officieel geregistreerd is geweest. Zjoekovski: „We hebben zeven jaar lang alles in het werk gesteld, maar het is ons nooit gelukt een simpel stempeltje te krijgen op een regis tratiedocument. Familieleden van plaatse lijke machthebbers lopen dezelfde dag ech ter nog met een stempel naar buiten." Zijn tuin ligt op een steenworp afstand van het ijsstadion waar korteafstands- schaatsers om de eer moeten strijden. „Mijn vader heeft dit stuk land gekregen na trouwe dienst in het leger. Ik ben hier opgegroeid. Het liefst zou ik willen dat al les blijft zoals het was. Toen was hier niets, alleen harde wind." Sotsji en de naburige skigebieden zijn de afgelopen jaren peperduur geworden. In Krasnaja Poljana kosten twee pannenkoek jes met vanillesaus zo'n 20 euro. Het is moeilijk een hotelkamer onder de 100 eu ro te vinden, de vijfsterrenhotels met uit zicht op het water vragen voor een nacht in een kleine suite vrijwel zonder uitzonde ring meer dan 1.000 euro. „De prijzen zijn hoger dan in Europa, we doen er nu alles aan om ze omlaag te krijgen. We proberen de toeristenbelasting aan te passen en sti muleren de bouw van goedkopere hotels", legt Michail Makoerin op het stadhuis uit. Hij werkt op het departement voor jeugd zaken. „Er heerst een goede, optimistische sfeer in de stad. Natuurlijk zijn er ook jon geren die niets met de Spelen hebben, maar er zit vooruitgang in de stad." Vorige maand introduceerde Sotsji een aantal rookvrije zones, een primeur in Rus land. Makoerin: „De sneeuw, zon en ber gen zijn er altijd geweest, nu krijgen we er een geweldige, schone infrastructuur bij. Sotsji gaat het beste resort ter wereld wor den. Daar werken we dag en nacht aan." reageren? spectrum@wegener.nl Bij de bergen van Krasnaja Poljana wordt vol op gewerkt om de olympische droom van So tsji te realiseren. Dakar-rally in Afrika in 2008. De terroris ten hebben een soortgelijk scenario voor Sotsji klaarliggen", liet FSB-hoofd Alexan der Bortnikov tegenover het Russische persbureau RIA Novosti weten. Sinds het begin van het jaar zijn er volgens hem 'meer dan twintig' aanslagen voorko men. Deze week nog werden in Dagestan zes vrouwen opgepakt die ervan verdacht worden aanslagen te hebben willen ple gen. De jonge vrouwen zijn weduwen van recentelijk omgekomen terroristen en had den, volgens het Nationale Antiterroris- tische Comité, wapens, bomgordels en af scheidsbrieven bij zich. Naast de terreurdreiging wordt het project in Sotsji ontsierd door welig tierende cor ruptie. Rusland trekt 12 miljard euro uit voor het project, ruim zes keer meer dan de totale kosten van de Winterspelen in Vancouver eerder dit jaar, terwijl de salaris sen in Sotsji vele malen lager liggen dan in Canada. Valeri Morozov, de eigenaar van bouwbe drijf Moskonversprom, openbaarde begin juni dat hij 12 procent smeergeld moest be talen over een contract ter waarde van zo'n 40 miljoen euro. Hij stapte naar de po litie en wist met behulp van agenten in burger en verborgen camera's vast te leg gen dat behalve hooggeplaatste functiona rissen ook gewone ambtenaren enorme be dragen incasseren. Maar het justitiële onderzoek werd afgebla zen. Het openbaar ministerie liet beslag leg gen op het materiaal van Moskonver sprom en staalbouwbedrijf Olympstroi annuleerde alle contracten met het con cern. Eigenaar Morozov week uit naar het Verenigd Koninkrijk. Ondertussen rijden in Sotsji en omliggen de gebieden de bulldozers af en aan. Hoe wel de meeste huiseigenaren zijn uitge kocht, blijven de bewoners van een kleine straat tussen het vliegveld en de Zwarte Zeekust zich verzetten tegen Olympstroi. Afgelopen mei gingen de bewoners ruim drie weken in hongerstaking. Ze willen dat het bedrijf meer voor hun grond betaalt. „Dit is een prachtig stuk land", legt Ljoe bov Firsa uit „Hier groeien bananen. Ner gens in heel Rusland zijn de tomaten, kom kommers en radijsjes eerder rijp dan hier. Ik snap wel dat we moeten wijken voor een ijsstadion en ik heb ook niets tegen de Spelen, maar de overheid moet wel haar beloftes nakomen. Eerst zouden we zo'n 780 euro per vierkante meter krijgen, maar nu is het crisis en krijgen we amper de helft." Iedere dag sturen ze een telegram naar pre sident Dimitri Medvedev, maar een reactie blijft uit. „Ze lachen ons gewoon uit", zegt Firsa. Om de dag komt een dokter langs om bloed af te nemen. Haar buurman, Pa vel Zjoekovski, legt uit dat het in de eerste schansspringers, snowboarders en bob- sleeërs zullen afdalen. Veel meer dan een oude, open skilift is er nog niet, maar net als de rest van de regio is alles in aanbouw. Dwars door de bergketens graven bouwbe drijven nieuwe wegen en spoorlijnen. Overal langs de route schieten vijfsterren hotels uit de grond. Volgens cijfers van de overheid zijn op dit moment ruim 19.000 mensen aan het werk op 72 verschillende bouwplaatsen. Tegen het einde van het jaar zal dat aantal bijna verdubbeld zijn. Veel van die arbeiders worden onderge bracht in het aangrenzende Abchazië, de separatistische Georgische deelrepubliek die aansluiting zoekt met Rusland. Daar is de huisvesting goedkoper en maakt nie mand zich druk om de leefomstandighe den. Niet alleen Abchazië, ook de instabie le Russische regio-'s Dagestan en Tsjetsjenië liggen om de hoek. Sommige veiligheidsexperts spraken de vrees uit dat moslimextremisten tijdens de Spelen sim pelweg van de bergen komen skiën om aanslagen te plegen. Deze maand liet het hoofd van de Russi sche veiligheidsdienst FSB weten dat terro risten uit verschillende delen van de Noord-Kaukasus inderdaad hun zinnen hebben gezet op dit gebied en alles in het werk zullen stellen om de Olympische Spe len te frustreren. „De dreiging van al Qaida was de reden voor de annulering van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65