i7 spectrum Zaterdag 17 juli 2010 n maart kwam de uit Middelburg afkomstige tweede luitenant Thijs aan in Uruzgan. Thijs is com mandant in Deh Rawod (Camp Hadrian). Elke twee weken mailt hij verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen. Vandaag de laatste aflevering vanuit Uruzgan. i Beste Ondine, Het is alweer zover, de laatste dagen zijn aangebroken en dus zal dit on ze laatste bijdrage uit het gebied zijn. De afgelopen week zijn de jon gens heel druk geweest met het overdragen van kennis aan de Amerikaanse een heid die hier zit. Er was zo op het laatst nog genoeg te doen: het materiaal nakij ken, tellen en stickeren zodat het kon worden ingeleverd, en als laatste, nog 'even' de persoonlijke spullen inpakken en inleveren. Onze fab's (slaapvertrek ken) zijn schoongemaakt en klaar voor de volgende bewoners. Randy en Mare willen ook nog even laten weten hoe zij het einde van de uitzendperiode heb ben ervaren, dus ik laat hen nu aan het woord. Randy: 'Het is nu zondag 11 /07, precies een week voordat we thuis komen. Heer lijk gevoel. Over drie dagen vertrekken we uit Deh Rawod en verlaten we Camp Hadrian. Achteraf gezien gaat het altijd snel, maar ik kan me momenten herinne ren dat een week een eeuwigheid duurde. Ik heb afgelopen week mijn Buma he lemaal in orde gemaakt om die in te leveren. Als het dan zover is doet dat toch ook wel wat met je, je hebt daar toch zowat je hele uitzending in geleefd. En morgen is dat dan opeens weg. Het is genoeg geweest, het is tijd om naar huis te gaan. Eerst nog eventjes genieten op Kreta en daarna zijn we er. We hebben het gefikst!' Mare schrijft: 'De laatste loodjes wegen het zwaarst, weet ik nu. Ook al is dat zo, je moet nog steeds elk moment scherp blijven. De dreiging is de afgelopen we ken een stuk reëler geworden. Onze groep is net terug van de laatste shift van veertien dagen op Coyote. Daarmee zit onze laatste patrouille erop. Onze een heid heeft de meeste patrouilles met succes afgerond, en daarvoor hebben wij een soort prijs gekregen: De Gouden Waterpomp. De Amerikanen die ons komen overnemen zijn inmiddels gearriveerd. Er loopt nu dus driehonderd man extra rond op ons kleine kampje. Een drukte van jewel ste! De Amerikanen zijn met ons mee geweest op patrouilles. We hebben ze het gebied laten zien en op aandachtspuntjes gewezen. De bevolking is niet blij dat we weggaan. Dat zegt toch wel iets over hoe blij ze zijn met ons Nederlan ders! Nu maar hopen dat de Amerikanen ons werk hier voortzetten en net zulke goede resultaten boeken als wij. De afgelopen maand kwam het vertrek steeds dichterbij. Ik denk dat ik niet alleen voor mezelf spreek als ik zeg dat ik blij ben dat we naar huis gaan. Eerst even met zijn allen wat stoom afblazen op een wel verdiende, betaalde vakantie van twee dagen in Kreta. Daar krijgen we nog een paar gesprekjes met maatschappelijk werkers en kunnen we, na bijna vijf maan den zonder alcohol, weer eens een biertje drinken. Binnenkort spullen inleveren, en daarna op naar Kreta!' Tot zover Marc. Tot slot nog een groet van alle Zeeuwen op de base. Speciaal hiervoor hebben we met zijn allen een foto gemaakt en zoals je ziet is de Zeeuw se vlag (inclusief die van de Kustmarathon) voor velen een trots bezit! Thijs Van: thijs@uruzgan.af Verzonden: 14 juli 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: vertrek Hallo Thijs, Je moest eens weten hoeveel mensen het me de afgelopen tijd gevraagd hebben: 'En, hoe was het, ben je nog naar het vliegveld geweest om Thijs en de anderen op te wachten?' De vraag kwam iets te vroeg, want je komt pas deze zondag terug; maar ik zal er niet zijn, op het vliegveld. Hoe nieuwsgierig ik ook ben naar jullie verhalen, ik kan me levendig voorstellen dat de mannen dan maar één ding willen: verenigd worden met hun familie. Die verhalen hoor ik later wel, heb ik dus besloten. Kjeld, die in Tarin Kowt gelegerd was en inmid dels alweer een tijdje terug is, heb ik wel al ge zien. Daardoor weet ik nu ook dat zo'n maan denlang verblijf in een totaal ander land, met alle ervaringen die bij zo'n missie horen, heel wat met je doet. Toen Kjeld de afgelopen week bij mij langs kwam, viel zijn oog op uit de kluiten gewassen, uitgebloeide reuzenklaprozen in mijn tuin. „Héé! Poppy!", zei hij verbaasd. Voor mij waren het gewoon mooie bloemen, uitgebloeid inmid dels, waarvan alleen de grijsgroene, typerende zaaddozen over waren. Maar Kjeld was gelijk terug in Uruzgan. Hij keek gefascineerd hoe ik er één afbrak en hoe het melkwitte vocht en de onrijpe zaden zichtbaar werden. Hele vel den vol rose-witte poppy's stonden er daar, ver telde Kjeld. Als ze uitgebloeid waren, sneden de Afghanen de onrijpe zaaddozen in, waarna het witte sap er uit druppelde. Eenmaal opge droogd en ingedikt werd het eraf geschraapt en verkocht als opium. Of verder verwerkt, tot heroïne. Zeer lucratief dus, de opiumteelt. Kjeld vertelde dat de boeren niet blij waren als jullie door een veld trokken. Begrijpelijk. Moet je hier eens proberen, met dertig man door een akker...! Ik ben nu op vakantie, maar zullen we snel afspreken, als jij en ik allebei weer in Zeeland zijn? Mail me maar! Ondine Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: 16 juli 2010 Aan: thijs@uruzgan.af Onderwerp: welkom thuis 200km f anp bron reuters -nb: Afghaanse overheid rekent district Gizab sinds 2006 tot Uruzgan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63