zoekt snel geld Nederland i5 spectrum Skimmen 17 juli 2010 mers. Ze zijn van de vreemdste banken: In- tesa, Unicredit Tiriac Bank (van de oud-tennisser Ion Tiriac), Emporiki, Pirae us Bank, Banca Transilvana, Garanti Banka- si, CEC, Exim Bank, Bancpost, maar ook van Raiffeisen en onze eigen ING. De geld automaten hangen zelfs aan de pui naast het afgifteluik van een snackbar. En er zijn bovenmatig veel reisbureaus. Op elke straathoek worden in wisselkanto ren vliegtickets en lange busreizen naar West-Europa aangeboden. Kennelijk is de reislust naar Brussel, Amsterdam, Londen, Keulen en Düsseldorf groot. Voor een biertje wil Mircea op het terras van Bar Ambiance, opzij van de Universi teit van Bacau, best zijn verhaal vertellen. Geen achternamen, geen leeftijd, geen fo to's, zo is de afspraak in gebrekkig Engels. Hij staat niet in de politieregisters en dat moet zo blijven. Over de details en plaat sen van zijn operaties in Nederland zwijgt hij. Vriendelijke jongen, gekleed naar de laatste mode. Kettingroker. Vorig jaar reisde hij voor het eerst met Eu- rolines naar Amsterdam. Een vriend van hem had hem gelokt met het verhaal dat er in ruil voor een paar weken vakantie veel geld te verdienen was. 'Bani gratis din Tarile de los' - gratis geld halen in Nederland, zo noemt Mircea dat. Tarile de Jos staat voor de Lage Landen. En het risico gepakt te worden is gering, weet halfBacau. Mircea deed een paar klusjes en was bin nen enkele weken 2.500 euro rijker. Zijn bazen zorgden er intussen voor dat met de gekopieerde kaartgegevens elders in de we reld rekeningen werden leeggeroofd. Mircea hoopt binnenkort weer een tripje te maken. „Het minimumloon is hier om gerekend 400 euro per maand", zegt hij. „Onze nationale munt is net weer gedeva lueerd, de btw is 5 procent gestegen. Het is niet eenvoudig rond te komen. Met een paar weken skimmen in Nederland heb je voor een halfjaar geld verdiend." Het telefoonnummer van het kantoor van strafpleiter Peter Plasman in Amsterdam staat als het ware in de handboeken van de uitgezonden skimmers. Een paar keer per jaar klopt een verdachte bij hem aan. „Als je één keer wat van de straf weet af te halen, weten ze je te vinden", verduide lijkt Plasman, bekend als verdediger van Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. Zijn Roemeense clientèle omschrijft hij als frontsoldaten, lieden die naar Nederland komen voor het snelle geld. In de ons om ringende landen zijn passen vaak al voor zien van een 'slimme' chip, reden waarom skimmers uitwijken naar Nederland waar de passen nog voorzien zijn van een ge makkelijk te kopiëren magneetstrip. De aansturing van de 'frontsoldaten' ge schiedt vanuit Roemenië. Zo blijven de skimbazen buiten schot en is het redelijk eenvoudig geld te verdienen. Kaarten en pingegevens laten kopiëren, gekloonde kaarten aanmaken en vervolgens op de Do minicaanse Republiek of in Mexico, Azië of de Verenigde Staten rekeningen plunde ren. Alles wijst volgens Plasman in de rich ting van gelegenheidsdieven. „Ze zijn een korte periode hier, maken een paar klap pers en zijn weer weg." Onlangs juichte het openbaar ministerie over successen in de aanpak van het skimmen. In Breda en omgeving werd een bende opgerold (buit 63.000 euro) en kreeg een van de daders een straf van 42 maanden opgelegd. Vol gens Plasman was het geen speurzin, maar domweg geluk. In de grensplaats Putte was de voorzet- mond van de geldautomaat toevallig losge komen toen een nietsvermoedende man geld aan het opnemen was. Hij liep ermee weg, maar werd aangesproken door de Roemeense skimmer. Of hij het voorzet- mondje terug mocht hebben, voor 50 eu ro. De ontdekker van het bedrog weigerde, nam met zijn telefoon een foto van de skimmer en riep de hulp in van een toeval lig aanwezige politieman. Een cliënt van Plasman werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. „Dat is zo'n beetje de strafmaat voor een voltooi de skimming", zegt de strafpleiter. „Zijn er meer incidenten, dan gaat de strafmaat om hoog. Hetzelfde geldt voor recidivisten, maar die zien we eigenlijk bijna nooit. Ik zeg altijd tegen mijn Roemeense cliënten: Liever niet tot ziens, dat is beter voor jou." Een skimmer maakt vaak dankbaar gebruik van de nonchalance van zijn slachtoffer. Op je hoede zijn, is het motto. Enkele tips: Maak als het kan gebruik van de geld- of pinautomaat binnen de bank of winkel. Skimmers kunnen een buitenautomaat makkelijker bewerken. Als je pint of geld opneemt, scherm het toetsenbord met een hand af voordat je de code intikt. Ga ook zo dicht mogelijk bij het apparaat staan om meegluren te voorkomen. Als het pasje niet soepel in de gleuf wil, pin dan niet. Er kan met het invoermond- je geknoeid zijn. Spreek met de bank een opnamelimiet (bijvoorbeeld per dag) af. Mocht je slachtoffer worden, dan kan zo de scha de beperkt blijven. Controleer regelmatig je saldo op ver dachte opnames. Pinnen in een restaurant of op een ter ras? Geef je pas niet mee aan de ober, maar loop zelf even mee naar de kassa. Er zijn meerdere manieren bekend waarop ge gevens van een bankpas of creditcard kunnen worden gekopieerd (skimmen) met als doel geld te stelen. Plasman is perfect op de hoogte van de laatste ontwikkelingen. Een van zijn cliën ten is betrokken bij een nieuwe manier om pasgegevens te achterhalen. Bij een kantoor van ABN Amro werden zoge noemde random readers door skimmers ge manipuleerd. Het apparaatje genereert een code waarmee veilig overschrijvingen kun nen worden gedaan, zo dacht de bank. De Roemeense skimmers zagen kans deze random readers te kopiëren en daardoor in één klap 620 pasgegevens en pincodes te vergaren. „Een heel gedurfde, ingenieuze en innovatieve wijze van skimmen", zegt de advocaat. Zijn cliënt en diens broer zijn volgens justitie als tussenpersonen werk zaam. Plasman: „Hij heeft een paar keer mensen naar een locatie gereden. Hij heeft er 200 euro voor gekregen. Maar hij is geen tussenpersoon, hij weet niets van techniek." Toch vreest Plasman dat zijn cliënt een flin ke strafeis tegemoet kan zien. „Het nieuwe skimmen is neergezet als een regelrechte aanval op ABN Amro. Het wordt door jus titie gezien als een groot gevaar voor het betalingssysteem." Ook de Roemeense politie is onlangs beet genomen. De flappentap op de hoek van het Inspectoraat-Generaal werd vorig jaar gekraakt. De skimmers plaatsten hun kopi- eerapparatuur net na de 15e van de maand, betaaldag voor Roemeense ambtenaren. De politiemensen ondervonden aan den lijve wat het is om slachtoffer te zijn. „Ie dereen was bijzonder gemotiveerd de da ders te grijpen", zegt politiechef Matei. „Ze zijn gepakt en zitten nu voor jaren achter slot en grendel." Matei en zijn hoogste baas Virgil Spiridon zijn belast met de jacht op skimmers. De Roemeense plaag voor het grootkapitaal trekt wereldwijd de aandacht. Doordat Roemenen vrij door Europa kunnen rei zen is de aanpak niet eenvoudig, bekent Spiridon. „We hebben in 2009 precies 22 misdaadbendes ontmanteld. We hebben veel contact met de Nederlandse politie. Er is sprake van kennisuitwisseling, maar er blijft nog veel te wensen over." Zijn collega Matei pleit voor een betere sa menwerking, naar Duits voorbeeld. „Geza menlijke teams kunnen veel nauwer opere ren. In Duitsland werkt dat met succes." Skimmen heeft in Nederland nauwelijks prioriteit, bij de politie noch bij de banken, meent hij. Het verlies wordt genomen, zo lang het een gering promillage van het be talingsverkeer betreft. „Jullie hebben uitste kende rechercheurs, maar jullie mensen en middelen op dit terrein zijn beperkt." Zo lang dat niet verandert, zal het nog wel even duren voordat Bacau van die reputa tie van Skim City is verlost. reageren? spectrum@wegener.nl Dieven verwisselen het gehele pinapparaat met hun eigen ap paraat. Nadat het is gevuld met klantgegevens wordt het weer verwisseld. Dieven installeren een kaartle zer (skimmer) op een bestaande machine die informatie leest van de pinpas. Deze kaartlezer kan draadloos informatie verzenden. Dieven installeren een toetsen bord over het bestaande toet senbord. Dit maakt het mogelijk pincodes op te slaan als gebrui kers ze invoeren. Dieven installeren een kleine camera. Hierdoor is het mogelijk om mee te kijken als een pinco de wordt ingetoetst. Een zendan- tenne stuurt de gegevens door. Schade door skimmen 2009 €36 miljoen €31,03 miljoen In 2009 waren er 61.000 kaarten betrokken bij skimming. infographic: AA, ANP bron ANP, Nederlandse Vereniging van 8anken verborgen mini camera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61