spectrum i4 Gratis geld halen in Nederland is de gevleugelde uitdrukking onder jongeren in Bateau. De Roenieense stad baalt van de bijnaam Skim City, maar de realiteit is dat de jeugd graag naar Nederland reist om snel wat geld te verdienen met skimmen. door Gerard den Elt beeld Mark Reijntjens Zaterdag 17 juli 2010 City In de desolate hoofdstraat van Bacau, Roemenië, wordt een gitzwarte Mer cedes AMG 63 CLS, geblindeerd en bloedsnel geprepareerd, staande ge houden door twee agenten in een Dacia Logan. Zo eentje die bij ons de geu zennaam 'vrekkenauto' heeft gekregen. Lachend stapt de Roemeen uit het Duitse statussymbool. Kort zwart haar, begin 20, zwarte coltrui, zwart lederen jack. Rijbe wijs in de ene hand, een stapeltje Roe meense lei in de andere. Snel en vooral la coniek wordt de verkeersovertreding be taald. Hij kan zich maar beter geen illusies ma ken, bromt politiechef Marian Matei. „Als hij er met skimmen aan is gekomen, zul len we hem aanpakken en kaalplukken", belooft het hoofd van de Roemeense poli tie in Bacau. „We zijn hier zeer gemoti veerd. Niet voor niets hebben we in drie jaar tijd vierhonderd man opgepakt." Matei is getergd. Als 'patriot' kan hij het niet verdragen dat zijn geboortestad zo'n slechte naam heeft in de wereld. Skim Ci ty: de naam is hem een gruwel. „De aan stichters van het skimmen komen nu een maal uit Bacau. Daar kan ik ook niets aan doen. Ze zitten nog jaren in de gevange nis", zegt Matei berustend. Zijn stad met 175.000 inwoners is berucht om de kennis en manschappen die wor den geëxporteerd. In Nederland haalden de Roemenen in 2009 een recordbedrag van 36 miljoen euro op, althans volgens de opgave van de banken. Critici houden het op een veelvoud van dat bedrag. Slechts een fractie van de daders werd gepakt. Vrijwel elke klant die geld komt pinnen in een gemanipuleerde automaat is het haas je. De skimmers zijn vooral blij met credit cards, zeker als het om goldcards gaat. Die hebben een hoge opnamelimiet, de dia manten in de wereld van het plastic geld. Skim City moet het niet van zijn steden schoon hebben. De stad in de provincie Moldavië, 240 levensgevaarlijke autominu ten noordelijk van Boekarest, is van een pontificale lelijkheid. De wegen zitten vol diepe kuilen. Het hemelwater kan vaak geen kant op en dus veranderen de door gaande routes bij regen in kanalen en de zijwegen in modderpoelen. De stadsarchitect moet aan zware depres sies hebben geleden om het beton zo naar geestig op de tekentafel te krijgen. De woonkazernes, vele uit de tijd van dictator Ceaucescu, hangen scheef van de betonrot. Het centrum: deprimerender is nauwelijks denkbaar. De winkelpromenade langs de hoofdstraat, de Marasesti-boulevard, kent alleen maar banken, telefoonwinkels, wis selkantoren en casino's met slotmachines. De geglazuurde tegels op de promenade hebben grotendeels losgelaten. Overal zijn geldautomaten, alsof het gaat om lesmateriaal voor aanstaande skim-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60