onderbuik van Antwerpen ii spectrum 3C: iSi m Zaterdag 17 juli 2010 Vanaf de vroege Middeleeuwen, als Ant werpen nog slechts burcht is met een burchtgracht, ligt er al een 'roya', een waterinham ter hoogte van de huidige Suikerrui. Wanneer Antwerpen uit haar jasje begint te groeien, besluit het stadsbe stuur de roya uit te graven tot een nieuwe watersingel. 'Antwerpen ruienstad' is gebo ren, maar blijkt al snel te klein: de kathe draal past er al niet meer in. Daarom wordt er in 1200 een nieuwe watersingel gegraven, met een stevige wal en stenen poorten: de vesten. Dit grachtenstelsel krijgt in de loop der tijd vertakkingen, bij voorbeeld naar de Meir en de Falconrui. De ruien en vesten zijn multifunctioneel. Ze bakenen de stad af, dienen ter verdedi ging, maar kunnen ook bevaren worden. Door turfschepen bijvoorbeeld, die aan de Torfbrug hun lading lossen. Bovenal die nen zij als afwateringskanalen: regen- en afvalwater vloeit via de ruien de Schelde foto's Mark Neelemans In die tijd heeft de rivier nog vrij spel in de stad. Door de eeuwen heen nemen de getij- denverschillen echter toe en wordt het Scheldewater brak. „Waarschijnlijk heeft men in de veertiende eeuw schuiven aan de koppen van de vlieten gebouwd, zodat het regenwater kan uitstromen, maar het brakke Scheldewater niet zomaar de stad kan inlopen. Het water wordt bovendien in de ruien opgespaard en met kracht uit gestort. Met deze spuiingen worden de ruien schoongespoeld, eerst met schuiven tussen vliet en rui, later met behulp van tientallen schuiven in de binnenwateren." De ruien worden door de eeuwen heen steeds viezer. Ambachtslie den lozen er hun bedrijfsafval in, de burger leegt er zijn pispot in. Die losse pispotten maken aan het einde van de Mid deleeuwen stilaan plaats voor 'vaste toilet ten', waarvan de uitgangen direct uitko men op de mien. In de zestiende eeuw, Antwerpens gouden eeuw, neemt het aan tal inwoners van de stad en daarmee de af valberg enorm toe. Terugkerende epide mieën - met name de pest - zijn een bron van zorg. „Zon open riool trekt ratten aan en die waren er op een gegeven moment meer dan inwoners.." Het stadsbestuur probeert de vervuiling en ziekten tegen te gaan door het uitvaardi gen van geboden en verboden. Een andere maatregel tegen de stank van de mien is overwelving. Bewoners die dat voor hun mideel regelen, krijgen vanaf de zeventien de eeuw subsidie. Zo worden delen van de Suikerrui en de Minderbroedersrui over welfd door bewonerscomités. Daarnaast zijn er om de zoveel jaar grote 'mimimingen', waarbij ploegen arbeiders het slib dat zich in in de mien ophoopt weg scheppen. Riskant werk, want de rui- werkers lopen het risico een ammoniakver- giftiging op te lopen. Daarom laten ze voor het afdalen vaak een kanarie in een kooitje aan een touw afdalen. Valt het vo geltje 'van zijn stokje', dan is er te weinig zuurstof aanwezig en moet er eerst ver lucht worden voor de ruiwerkers aan de slag kunnen. Toch is die tmc met de kana- Praktische informatie Vertrekpunt voor de Ruien- wandeling is het Ruihuis aan de Suikerrui 21 in Antwer pen. Bezoek (maximaal 15 perso nen) elke dag om 10.00 en 14.00 uur. Dinsdag en woens dag en op Kerst- en Nieuw jaarsdag gesloten. - Alleen telefonische reserve ringen bij het call center van Toerisme Antwerpen, mini maal 3 weken voor bezoek via het algemene nummer 00 32 3 232 01 03. De excursie duurt, inclusief drinkpauze onderweg, onge veer drie uur. - De Ruienwandeling is beslist niet te doen voor mindervali- dën. - www.visit.antwerpen.be Ook onder de grond tonen straatnaambordjes waar je bent in de stad. Stadsgids Guy Saen laat zijn licht schijnen over de Antwerpse Ruien. rie geen feilloos werkend syssteem. Daar om worden na een ongeval in 1899, waar bij drie onderhoudsmedewerkers toch door vergiftiging door de gassen om het le ven komen, op diverse plaatsen in het gan genstelsel luchtpijpen aangebracht. De schoonmaakacties kosten de stad veel geld. Een deel van de kosten wordt op de ruibewoners verhaald. Naarmate de positie van Antwer pen als handelsmetropool verslechtert, is er minder geld voor de kostbare schoon maakacties. Bovendien protesteren de mi- bewoners er tegen dat ze voor de kosten moeten opdraaien. In de negentiende eeuw nemen de proble men toe: de Antwerpse bevolking groeit, het aantal armen neemt toe en daarmee het aantal wijken met slechte sanitaire voorzieningen. Met de introductie van het watercloset stromen de beerputten.over. Bovendien is er een nieuwe bedreiging: de cholera, een zoveelste dodelijke epidemie, bovenop an dere desastreuze ziekten zoals pokken en dysenterie. Duizenden slachtoffers maken de stadsbe stuurders vastberadener in de aanpak van de ruien. Moe van stank en ziekte stelt de stad comités aan die de mien controleren en adviezen geven. Het waterpeil wordt hoog gehouden en het spuisysteem wordt verbeterd, zodat het water krachtiger door de mien stroomt en zo het afval meeneemt. De openbare reiniging wordt een vaste stads dienst. De laatste mistukken worden over welfd, de bodem gekasseid en de muren gestroomlijnd. Aan het einde van de ne gentiende eeuw is het open grachtensys teem geheel verdwenen. In 1898 staat de stad het huiseigenaren toe om toiletten aan te sluiten op het ruiennet. De ruien zijn officieel riool geworden. Vanaf 1900 leiden de ondergrondse gewelven een ver borgen bestaan. Meer dan een eeuw lang heeft Antwerpen haar afval rechtstreeks via het onder gronds ruiennet in de Schelde uitgestort. Daar is pas enkele jaren geleden een einde aan gekomen. Waterbedrijf Aquafin inves teerde tussen 1999 en 2004 bijna 40 mil joen euro in al die maatregelen voor de zui vering van de Antwerpse binnenstad. In de ruien lopen aparte buizen voor de af voer van afvalwater. Regenwater en riool water worden waar mogelijk gescheiden opgevangen en afgevoerd. Het afvalwater komt aan de Scheldekaai in een grote persput en wordt naar een riool waterzuiveringsinstallatie gestuurd. Zo komt er alleen nog gezuiverd water in de Schelde terecht. Volgens Saen gaat het door die maatregelen inmiddels een stuk beter met de Schelde. „Tegenwoordig zit ten er weer zo'n 65 vissoorten in de ri vier." De Ruienwandeling is een 'donker, vuil, maar leerrijk avontuur', belooft Karlijn Si- leghem in de educatieve film die voor aan vang wordt getoond. Gids Saen adviseert groepen tijdig te reserveren, 'want de rond leidingen zijn heel druk bezet en moeten maanden op voorhand worden vastge- legd.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57