'Vies en donker avontuur' in spectrum IO Zaterdag 17 juli 2010 Dit is een heel vreemde ge waarwording. We zitten met stadsgids Guy Saen zo'n zes meter onder de grond in een bootje, terwijl letterlijk pal boven ons hoofd Russische be manningsleden van een deelnemer aan de Tall Ships Race foto's maken op de Grote Markt in Antwerpen. We bevinden ons in een deel van het on dergrondse netwerk van middeleeuwse rio len en grachten dat de Antwerpse Ruien wordt genoemd. Speciaal opgeleide gidsen voeren daar sinds 2005 mensen doorheen. Met smakelijke anekdotes maakt ook de ge pensioneerd geschiedenisdocent Saen (68) er een interessante rondleiding van. Hij is een van de ruim tweehonderd stads- en museumgidsen in Antwerpen, van wie een beperkt aantal ook bezoekers rond leidt in de Ruien. „Het ruikt er soms niet goed. Voor één ding hebben de mensen na melijk niet betaald en dat is een neusknij- Elk jaar bekijken 13.000 mensen het centrum van Antwerpen van een ongewone kant. Onder leiding van een gids maken ze een ondergrondse wandeling van ruim anderhalve kilometer door het middeleeuwse gangenstelsel dat ooit dienst deed als open riool. door HaroSd de Puysseleijr per", grapt hij. „Het is er donker en niet ie dereen vind het prettig om twee uur on dergronds te vertoeven. Daarom zijn er maar 35 gidsen die dit werk doen, maar ik vind het altijd zalig", legt Saen uit. Ondertussen gaat hij voor in de afdaling via de kèlder van het Ruihuis aan de Suikerrui, waar de rioollucht direct de weg naar je reukorgaan weet te vinden. Een rui- bezoek is dan ook een ruige ontdekkings tocht. Voor de toer begint, krijgt iedereen een beschermende plastic pak, laarzen en een lampje mee. Verder wordt er op een klein tv-tje een filmpje over de ruien ge toond zodat iedereen weet wat hem of haar te wachten staat, nota bene geregis seerd door 'onze' Paul Verhoeven. Eenmaal in de onderbuik van de stad, leidt een metalen loopbrug over enkele tiental len meters naar een eenvoudig plat bootje. Ongeveer honderd meter wordt er geva ren, waarna het ruim anderhalve kilome ter te voet verder gaat van de Grote Markt tot het eindpunt, het Stadsmagazijn in het Schipperskwartier. Normaal gesproken althans, want net op deze maandag staat er na een fikse wolk breuk te veel water om door de ruien te kunnen wandelen. De stad Antwerpen ge bruikt het gangenstelsel nog steeds om het regenwater in op te vangen. Alleen in - ge lukkig zeldzame - gevallen van hevige re genval vinden er geen ondergrondse rond leidingen plaats. Dan wordt een alternatie ve excursie voorzien, waarbij de route voornamelijk bovengronds wordt afge- legd. Vandaar de wetenschap dat die Russen el kaar stonden te fotograferen op de Grote Markt, terwijl wij onder hun voeten in het bootje zaten. Dat was geen helderziend heid. De Antwerpse ruien zijn uniek in Europa. Ze zijn ontstaan uit natuurlijke waterlo pen die in de elfde eeuw de grens van de stad vormden. De ruim anderhalve kilometer lange excursie door de ondergrondse ruien in het centrum van Antwerpen gaat gedeeltelijk met een bootje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56