zeeland 13 hagelkanon Maar Frans Fernandes baalt ervan f DELSCHER. j Hagelkanon f O commentaar Beste haring bij Visgilde Schipper Nederland is nog steeds droog I UITVERKOOP! f I ALLE MERKEN AFGEPRIJSD! I 30% 40% 50% zaterdag 17 juli 2010 Werking hagelkanon PZC Donja Odijk bron inopower.be Een hagelkanon zou door middel van schokgolven een hagelbui verstoren. Hierdoor komt de hagel als regen of natte sneeuw naar beneden. Over het effect van het kanon verschillen de meningen. In de explosiekamer wordt een w mengsel van acetyleen, zuurstof en stikstof gespoten. Dit wordt elektrisch ontstoken. Een deel van de schokgol- K-':' ven wordt teruggekaatst door hagelwolken. Dalende schokgolven botsen tegen stijgende golven. (5} De lucht ioniseert valt uiteen in deeltjes), de ijskristallen versplinteren en vallen naar beneden als regen of natte sneeuw. <3fc> schokgolfgenerator 6 meter hoog batterijen stuurkast met radio- of sms-ontvanger Als een hagelbui nadert, wordt het hagelkanon aangezet. Dit kan op afstand j door middel van een sms'je. I De explosies, die elkaar c om de 5 a 8 seconden opvolgen, veroorzaken een schokgolf. Hagelkanonnen drij ven menig omwo nende tot wanhoop. Hoe gaan gemeen ten - want die verlenen een ver gunning - hiermee om? Waar Kapelle het kanon in de ban doet, verleent Borsele negen vergunningen. Voor beide op ties valt iets te zeggen. Het wo nen in een ruraal gebied biedt talrijke geneugten. Daar staan wat minpunten tegenover. Zo kraait er wel eens matineuze haan en is de lucht soms zwan ger van gierlucht. Vanuit het perspectief van de teler valt het kanon in deze categorie. Het blijft merkwaardig als mensen die kiezen voor het wonen op het platteland zich over dergelij ke zaken beklagen. Anderzijds constateert een bureau dat in opdracht van Tholen onder zoek verrichtte dat er sprake is van excessieve geluidshinder die ontoelaatbare gezondheids klachten zou veroorzaken. Bo vendien is de werking van het kanon niet bewezen. Die om standigheden pleiten voor gro te terughoudendheid bij het verlenen van vergunningen. lol, alleen als het nodig is. En ja, dan gebeurt het een enkele keer ook 's nachts. Niet zo vaak hoor, want 's nachts hagelt het minder. Bovendien denk je 's nachts nog eens drie keer extra na voordat je het kanon in werking stelt." Om meer te weten te komen over de werking, is Raas bezig aan een onderzoek. „Een onafhankelijk taxateur kijkt of er na een salvo buiten de straal waarin het kanon werkt, hagel ligt. Dat onderzoek gaat wel een jaar of tien duren. Je wilt het per slot zeker weten." OEN HAAG - Ondanks de hevige re genbuien die zich de afgelopen da gen voordeden houdt de droogte in Nederland aan. Waterbeheer ders hebben echter voldoende wa ter in voorraad om in de komende weken aan de vraag te voldoen. Hagelkanonnen? Breek Frans Fernandes de bek niet open. „Ik woon aan de Lewedijk in Lewedorp en ik zit precies tussen de kanonnen van Heinkenszand en de Quarlespol- der in. Ik heb vooral bezwaar te gen dat schieten in de nacht. Je schrikt je helemaal rot. Lig je net lekker in je bed te slapen, komt er om middernacht ineens een enor me klap. Geloof maar dat je dan wakker bent. Dat houdt een half uur of zo aan: om de zoveel secon den zo'n schot. Daarna kun je van pure ergernis niet meer slapen." Fernandes zou weieens willen we ten wat hij eraan kan doen. „Die fruittelers ken ik niet, dus die kan ik er niet op aanspreken. Op zo'n kanon staat geen naam of adres." Hij heeft de politie al een keer ge beld. „Die zei dat ik de gemeente erover moest bellen, maar bij de gemeente Borsele verwezen ze me weer naar de politie. Ik ben, kort om, van het kastje naar de muur gestuurd en ik kan nergens mijn klacht kwijt." Fernandes heeft wel de gelegen heid gegrepen om bezwaar te ma ken, maar ook daarmee schoot hij weinig op. „De gemeente Borsele heeft opdracht gekregen om het goed te regelen, maar heeft dat na gelaten. Dat draagt ook weer niet bij aan je nachtrust. Bovendien is het nog maar de vraag of die din gen echt goed werken. Ik heb er mijn vraagtekens bij, want echte meteorologen zeggen dat het niks uitmaakt. Het enige wat Fernades kan doen, is hopen dat de hagel buien uit de buurt van de Zak van Zuid-Beveland blijven. TERNEUZEN - Visgilde Schipper in winkelcentrum Schuttershof in Terneuzen verkoopt de beste Hol landse nieuwe van Zeeland. Dat blijkt uit de jaarlijks Nationale Ha ringtest van het AD. Het testteam bezocht honderd ha ringverkooppunten in het land. Als beste kwam Vishandel Koning in Rijswijk uit de bus. Op de landelijke lijst bezet Schip per de elfde plaats. Visgilde is een landelijke keten van visspeciaalza- ken. Peter en Miranda Schipper openden hun viswinkel in Schut tershof pas in februari. Peter: „Zo'n eerste jaar is alles nieuw. We zijn super trots met dit resul taat. Nu verder perfectioneren." Dat meldde de Landelijke Coördi natiecommissie Waterverdeling (LCW) gisteren. Als het warme en droge weer aanhoudt, zal na vol gende week de wateraanvoer ver minderen, terwijl de vraag naar water groot blijft, aldus de LCW. Rude Stats Het Zeeuwse voetbal in cijfers. De stand: Zeeland-Profs 5-62. Lees meer op www.pzc.nl/blog/rudyboogert 3 of 4 daags arrangement in de Achterheek Columns Lees uw favoriete columns op de website van de PZC www.pzc.n/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2e avond een 3-gangen dinerbuffet 99,00 p.p. Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575 - 431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl -2. UJ Cl. co DELSCHER Grote Markt I I -1 3 4461 AH Goes www.delscher.nl is>'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3