Als kanon klapt, halen ze hier de was binnen zeeland 2 André Raas is blij met z'n Windmolenpark kost zeker miljard Hobby PZC zaterdag krant 5 weken voor 15 euro! De afgelopen week knalden tijdens het onweer de hagelkanonnen in Zeeland. Tegelijkertijd diende een rechtszaak tegen de inzet van hagelkanonnen in Borsele. zaterdag 17 juli 2010 door Maikel Harte Bijna iedere man heeft wel een hobby. Voetbal is een populaire, fietsen en dan bij voorkeur op zondagochtend in een groepje, is sterk in opkomst, verder ken ik mannen die golfen, mannen die zich verdiepen in de wereld van computers en er zijn zelfs man nen die klussen als favoriete bezig heid aanvoeren. Laat mij maar een beetje muziek maken, dat is mijn uitlaatklep. Bijna al die hob by's zorgen thuis wel eens voor frictie. 'Hij is weer bluven plak ken in de kantine' is een veelge hoorde klacht, maar ook: 'hij zit alleen maar achter z'n computer' en zet de televisie aan voor een programma als 'help, mijn man is klusser' en u weet wat vrouwen doormaken. Mijn hobby leverde tot nu toe nooit problemen op. Ik hou me er dan ook gedoceerd mee bezig. Er gaat weliswaar geen dag voorbij dat ik niet even op een gitaar zit te pielen, maar ik ben niet ieder weekend op pad voor optredens of repetities. Nee, ik ben alleen eind van het jaar de hort op voor een rondje langs de COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 .5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl h4i Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Dn PZC gaat zorgvuldig om mul pctBOonsgcgcvuns. In hut colofon treft tl oailorc Informatie as theaters van Oostburg, Goes, Mid delburg en Terneuzen. Dit jaar voor een kerstshow. De voorberei dingen schieten al aardig op en op dit moment leg ik de laatste hand aan de liedjes. Dit heeft tot gevolg dat serenades als 'Het is weer Kerstmis in Zeeland', 'Het zien de donkere dagen' en 'Vlokken sneeuw dwarrelen over de Schel de' door de kamer schallen. En daar had mevrouw Harte toch wel wat moeite mee. „PfF', ver zuchtte ze zondagmiddag. „Moet dat noe, de mussen vallen van het dek en jie zingt over sneeuwvlok jes. Dit ga je me nie aan doen op vakantie, ik wil daar in Zuid-Frankrijk wel een zomerge- voel. Je laat je gitaar mao thuus van het jaor." Ik heb haar gerustge steld. Ik zal mijn gitaar niet mee nemen. Maar om me nu bijna drie weken niet met muziek bezig te houden, dat gaat me dan ook weer te ver. Ik heb daarom gisteren een viool gekocht om mee te nemen. Niet dat ik daar op kan spelen. Juist daarom, dan mag ik volgend jaar vast m'n gitaar weer mee. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns HAGELKANON door Nadia Berkelder en Mieke van der Jagt Het onweer werd afge lopen week duidelijk aangekondigd door ander - geknal: dat van hagelkanonnen. Het antihagelgeschut werd vijfjaar geleden geïntroduceerd in Zee land. Zeventien hagelkanonnen staan er nu opgesteld in de provin cie: de meesten, negen stuks, in de gemeente Borsele. Verder knallen de kanonnen in de gemeente Hulst (Vogelwaarde, Kruispolder, Emmadorp, en Clinge), in Wemel- dinge, Kapelle, Krabbendijke en Sint-Maartensdijk Het idee achter het kanon? Dat de drukgolf van het geluid de luchtla gen verstoort, zegt Wouter Bulk, van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie (NFO). „En dat je daar door de opbouw van een hagel steen voorkomt. Want hoe meer zo'n steen de kans krijgt om bin nen de atmosfeer te dalen en op te stijgen, hoe groter hij wordt." Of het werkt? „Dat is moeilijk aan te tonen. We proberen dat wel; om de vraag te beantwoorden of het de investering waard is. En om meer druk uit te oefenen zodat er wetgeving komt." Een hagelkanon is duur, ongeveer veertigduizend euro. Die investe ring is terug te verdienen, als het kanon zijn werk doet althans, om dat er minder schade is en omdat daarvoor de verzekeringspremie omlaag kan. Hoe groot de schade van een hagelbui is, laat zich moei lijk uitrekenen, maar als een hele oogst verloren gaat, kost dat een fruitbedrijf van gemiddelde grote ruim drie ton. Voor Fruitteler Vogelaar Fruitcultu- res in Krabbendijke, het eerste be drijf in Zeeland met een kanon, is wel aangetoond dat het hagelka non werkt. „We hebben hem nu voor het vijfde jaar", zegt eigenaar Martijn Vogelaar. „En we hebben sindsdien geen hagelschade meer gehad. Voor die tijd hadden we in drie van de vijf jaren hagelschade. Het mag dan niet aangetoond zijn dat het werkt, er zijn wel meer din gen die niet aan te tonen zijn." Als op de buienradar een bui na dert, beoordeelt Vogelaar eerst nog de lucht. „Het verschilt van jaar tot jaar hoe vaak we het kanon aanzetten. Vorig jaar was een jaar met veel onweer, dit jaar hebben we hem nog maar drie keer ge bruikt, afgelopen week. Klachten? Die krijgen we eigenlijk niet. Men sen bellen soms zelf op om te-vra gen of we het kanon niet moeten Geluidsniveau hagelkanon aanzetten. Sommigen vinden het handig: als ons kanon aan gaat we ten huisvrouwen dat het tijd is om de was binnen te halen." Niet alle omwonenden gaan zo luchtig om met een kanon in de buurt. In Kapelle is er één buiten werking gesteld na een juridische procedure; en de Vereniging voor Behoud van de Zak van Zuid-Beve land stapte afgelopen week naar de rechter om een eind te maken aan het gebruik van de kanonnen in Borsele. In Tholen vecht een fruitteler een slepend conflict uit met de gemeente over het gebruik van het hagelkanon. De gemeente wil geen geknal meer, na klachten van omwonenden. afstand tot kanon geluidsniveau te vergelijken met 10 meter 130 dB donderslag, luchtalarm, zware boormachine 45 meter 112 dB rockconcert, schreeuwen in iemands oor 100 meter 90 dB vrachtwagen, gillend kind 150 meter 80 dB wekkeralarm, kamermuziekorkest 200 meter 73 dB elektrische mixer, F16 op 3 km hoogte 500 meter 68 dB stofzuiger, pianospel 1000 meter 61 dB airconditioning, wasmachine Donja Odijk bron lnopower.be Of het honderd procent werkt, zou André Raas, fruitteler in Heinkens- zand, niet durven beweren, maar dat het hagelkanon de ijzige neer slag verhindert, is voor hem een ding dat zeker is. „Vorig jaar had den we, nadat we geschoten had den, sneeuw in juli, bij een tempe ratuur van 25 graden. Voor mij is dat wel een bewijs." Als de fruitteler niet overtuigd was van het nut, had hij het kanon nooit samen met zijn buurman aangeschaft. „Het zijn dure din gen. Aan kosten zitten wij inmid dels bijna aan de 50.000 euro. Bo vendien kun in de zomer niet meer weg. Je moet altijd het weer. en de buien in de gaten houden tussen de bloei en de pluk." Dat de kanonnen overlast veroor zaken, erkent hij volmondig. „Het zwaailicht dat gaat branden om te waarschuwen dat er een schot komt, ziet niet iedereen. Aan de andere kant zal het bijelkaar nooit meer dan een paar uur per jaar zijn, dat er geschoten wordt. We schieten natuurlijk niet voor de door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het windmolenpark dat Zeeuwse bedrijven willen bou wen voor de Zeeuwse kust zal min stens bestaan uit enkele tientallen windmolens. De bouw moet in 2015 beginnen en kost naar schat ting zeker een miljard euro. Dat bleek gisteren tijdens een pre sentatie van Zowp: Zeeuws offsho re windproject. Delta Energy, Hee- rema Vlissingen, Verbrugge Zee land Terminals, Zeeland Seaports, Zeeuwind en de ZMF tekenden een intentieovereenkomst voor de bouw van een windmolenpark voor de Zeeuwse kust. Het park komt net buiten de twaalfmijlszone te liggen, in het ge bied dat door het kabinet eerder is aangewezen als 'zoekgebied' voor offshore-windmolenparken. „Bij helder weer kun je vanaf het strand hooguit kleine stipjes zien", zei directeur Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie, de ini tiatiefnemer van het consortium. Het park krijgt een vermogen van tussen de 250 en 500 megawatt; ge noeg om 250.000 tot een half mil joen gezinnen van stroom te voor zien. Hoeveel windmolens er wor den neergezet hangt af van de grootte van .de kavels die beschik baar komen en het vermogen van de turbines. Daarover is nog niets bekend. „Het komend jaar gebrui ken we om de plannen uit te wer ken, een businesscase te maken en een begroting op te stellen", aldus Van Mierlo. Hij sluit niet uit dat andere par tijen zich aansluiten bij het consor tium. Ingewijden zeggen dat ook energiebedrijf Eneco interesse heeft en ook in de afgelopen maan den bij het project is betrokken. Toch heeft Eneco de verklaring niet getekend. Van Mierlo: „We proberen Eneco er nog bij te ha len." Ook wordt gezocht naar me- de-fmanciers. Het park moet Euro pees worden aanbesteed. Gedeputeerde Marten Wiersma (Economische Zaken, GroenLinks) is blij met de samenwerking. „Wie coöperatie zaait zal vertrouwen en winst oogsten." Hij bood het con sortium een werkbezoek aan Bre merhaven aan. Daar werkt een soortgelijk consortium aan de bouw van een windmolenpark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2