0 aan Andy Schleck ,t <T y Gesink mag niet ontevreden zijn nnrt 29 Gesink: dit was enorm afzien Geblesseerde Farrar staakt de strijd Boom: 'Ik voelde me net Van Hummel' Leukemans langer bij Vacansoleil Groen voor Hushovd, bollen voor Charteau Rodriguez vertrouwde op zijn sprint r.f n iw n i itïïti^b zaterdag 17 juli 2010 Alberto Contador pakte gisteren tien seconden tijdwinst op Andy Schleck. Het verschil in het algemeen klassement is nu nog slechts 31 seconden. Robert Gesink verdedigde gisteren in de twaalfde Touretappe met succes zijn zevende plaats in het algemeen klassement Daar moest de Varssevelder wel keihard voor werken: „Die laatste klim was echt steil", keek Gesink terug. „Goh, het was enorm afzien. Al vanaf de voet van die col was het superexplosief." door Edward Swier MENDE - „Het doet geen pijn." Het waren de woorden van een bange bokser. Vraag een vuistvechter wat-ie denkt van het komende ge vecht, en hij zal altijd doen alsof hij vol zelfvertrouwen zit. Immers, wie verbaal al incasseert, gaat in de ring sowieso knock-out. Daar om ook deed Andy Schleck gister middag in Mende, nadat hij tien se conden van zijn voorsprong op Al berto Contador had in moeten le veren, alsof er aan de vooravond van de Pyreneeën niks aan de hand was. „Ik ben klaar voor het gevecht." Het is de stijl van zijn leermeester, Bjarne Riis. Die houdt ervan te bluffen. 's Morgens in Bourg-lès-Péage nog had de Saxo-ploegleider aangegeven dat zijn pupil, de gele-truidrager, mis schien wel zou gaan aanvallen. Im mers, voor de tijdrit in Bordeaux, op de laatste zaterdag, moet Schleck een marge opbouwen. Wat Schleck én Riis in de ochtend uren verzwegen, gaven ze aan de streep opeens grif toe. Schleck zei een hekel te hebben gehad aan de afsluitende klim in Mende, een drie kilometer lange puist die naar een vliegveldje leidt. Een soort Muur van Hoei, maar dan ruim twee keer zo lang. „Hij stond op mijn zwarte lijst. Het is", vond Schleck, „in niets te vergelijken met een echte berg. Het is vooral steil en kort, meer iets voor explo sieve renners. Het profiel van de La Croix Neuve past niet bij het type klimmer dat ik ben, je kan hier onmogelijk een ritme vinden. Dat ik maar tien tellen verspeel, valt me eigenlijk nog mee." Contador heeft het, toegegeven, meer naar zijn zin op dergelijke steile klimmetjes. Hij won in Pa- rijs-Nice al eens op dezelfde stek. Als lichaamstaal maatgevend is, leek hij echter bovendien gisteren veel beter in zijn vel te zitten. „Ik heb", zei de Spanjaard, „ook aange vallen omdat ik zag dat Andy het moeilijk had. Bovendien was ik het aan mijn stand verplicht hier wat te laten zien." Nadat het er lange tijd schijn van had dat Contadors ploegmaat Aleksandre Vinokoerov de rit naar Mende zou gaan winnen, moest Contador wel reageren op een uit val van Jurgen van den Broeck en Joaquim Rodriguez. Binnen een vloek en een zucht zat hij bij de twee, terwijl Andy Schleck moest passen. Contador trok door, achterhaalde Vinokoerov en liet de ritwinst aan de voor het klassement relatief on gevaarlijke Rodriguez. Contador sprokkelde tien kostbare seconden op Schleck, Van den Broeck, Sa muel Sanchez en Denis Mentsjov. Robert Gesink gaf er vijftien toe. Net als Schleck is Gesink geen fan van korte, venijnige klimmetjes. Vino', de laatste overgebleven strij der van een achttien man tellende kopgroep, was „vanzelfsprekend te leurgesteld", maar zei te beseffen „dat dit de koers is". Het is voor Contador niettemin te hopen dat na de etappe in Mende geen bin nenbrandje binnen de Ka- zachstaanse ploeg uitbreekt. De heibel van vorig jaar met Lance Armstrong dient als slecht voor beeld. Dat is de minieme tijdwinst die hij boekte niet waard. Conta dor: „Het zijn in mijn ogen wel tien belangrijke seconden, het is goed nu alvast wat terug te pak ken." En Schleck? Niets aan de hand, zei de Luxemburger, die nog 31 seconden voorsprong heeft. „We staan weer gelijk, hij heeft de tien tellen die ik in Morzine pakte terug. Het gevecht kan nu echt be ginnen." Of hij niet bang was in de komen de vier Pyreneeënritten (morgen, maandag, dinsdag en donderdag) opnieuw geconfronteerd te wor den met een veel explosievere Con tador? „Wel nee, dat wordt echt klimmen. En mijn beste dagen moeten nog komen. Zo heb ik me voorbereid; mijn top zal daar lig- Thor Hushovd heeft de eerste plaats in het puntenklassement weer overge nomen van Alessandro Petacchi. foto Guillaume Horcajuelo/EPA MENDE De Amerikaanse sprinter Tyler Far rar is gisteren tijdens de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk afgestapt. De coureur van Garmin reed al dagenlang met een gebro ken pols rond. Farrar brak het ge wricht tijdens de tweede etappe naar Spa. De gevolgen van die kwet suur werden hem uiteindelijk vrij dag te veel. Samuel Dumoulin (Cofidis) ver scheen gisteren in Bourg-de-Péage niet meer aan de start van de twaalfde rit. Dumoulin was de afge lopen dagen bij diverse valpartijen betrokken en voelde zich boven dien te vermoeid om nog op de fiets te stappen. MENDE Lars Boom had gisteren de groot ste moeite om binnen de tijdsli miet de finish van de twaalfde, flink geaccidenteerde Touretappe te halen. De Raborenner had een „heel slechte dag" en raakte al vroeg op achterstand. Vrijwel de hele etappe was Boom, in het gezel schap van Bert Grabsch en Robbie McEwen, in gevecht met zijn eigen lichaam en de tijdslimiet. Het ver leidde hem tot een vergelijking met een erkend niet-klimmer. Boom: „Ik had vandaag het Kenny van Hummel-gevoel." De coureur van Skil reed vorig jaar vrijwel ie dere dag voor de bezemwagen. RIJSWIJK De Belgische wielrenner Björn Leu kemans rijdt tot en met 2012 voor Vacansoleil. De leiding van de Ne derlandse equipe en de Belg zijn het eens geworden over een nieuw contract. De huidige verbintenis liep tot eind volgend jaar. De kans is groot dat ook Stijn De- volder volgend seizoen bij Vacanso leil rijdt. Manager Daan Luijkx bevestigde gisteren dicht bij een akkoord te zijn met de Belgische renner die twee keer de Ronde van Vlaande- MENDE De Noorse wielrenner Thor Husho vd heeft gisteren in de twaalfde etappe de eerste plaats in het pun tenklassement weer overgenomen van Alessandro Petacchi. De cou reur van Cervélo was meegegaan in een ontsnapping en pakte bij de tussensprints tien punten. De Noor heeft 167 punten, zes meer dan zijn Italiaanse concurrent. Ook de bolletjestrui veranderde weer van eigenaar. De Fransman Anthony Charteau nam de eerste plaats in het bergklassement over van zijn landgenoot Jéröme Pin- eau. Charteau kwam gisteren op 107 punten, Pineau bleef op 92 staan. MENDE Voor de tweede keer in deze Ron de van Frankrijk viel Joaquim Ro driguez aan. In Morzine strandde de Spanjaard ver onder de top, gis teren in Mende had hij in de slotki- lometers gezelschap van Alberto Contador. „Ik vertrouwde op mijn sprint. Ik weet dat ik sneller ben dan Alberto", vertelde hij na rit winst in zijn allereerste Tour. In 2003 reden ze nog een jaartje sa men bij Once. „Mijn broer heeft ook nog met Alberto gefietst", ver telde de ritwinnaar. „Dit is een mooie overwinning, maar ik ben ook blij met mijn klassement" Hij klom naar de achtste plaats. TOUR DE ZELANDE Op het wielrenblog Tour de Zélande bloggen PZC-verslaggevers over de Tour de France. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl ~TZZZ. S'i Tour de France 13e etappe 17 juli -196km Rodez, St-Jean-Delnous j( 47kmJ)T FRANKRIJK s ^j?Lombers 93km Caraman Jj 158kmrf^r Revel 196km ,20kni hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Mergals637m St-Ferréol P Ambialet474m OrBegon Au 1 M I 698m y ^erS rPuylaurens OS O 2?m l368m "5 V- Tour de France 14e etappe 18 juli-184,5km Revelf) H FRANKRIJK SQ'Mirepoix 52km Campagne-sur- lAude 102km Quillan 106km Port de Pailhères - 156km I /pfe okm f-^Ax-3-Domaines 184,5km Ax-3-Domaines 1372m Port de Pailhères 2001 m Quillan 286m Okm El, ■:l Tuhjj 106km Vijf klimmetjes, meer geen onover komelijke hindernissen. Drie van vierde categorie en twee van der de. Van de laatste klim ligt de top op 7,5 kilometer van de streep in Revel. In 2000 won Erik Dekker er één van zijn vier ritten dat jaar. De Pyreneeën doemen op. De veertiende etappe heeft een zwaar slot. In de slotfase wordt de Port de Pailhères beklommen, een op dracht van de buitencategorie. De streep is getrokken in Ax-3 Domai- nes, op ruim 1300 meter hoogte. door Edward Swier MENDE - Erik Breukink, technisch manager van de Rabobankploeg, had er rekening mee gehouden dat Robert Gesink in de twaalfde Tour etappe, van Bourg-de-Péage naar Mende, tijd op de favorieten zou verspelen. Breukink kende uit zijn tijd als renner de slotklim en wist dat deze zijn kopman niet zou lig gen. In 1995 won Laurent Jalabert de rit die naar het vliegveldje van Men- de-Brenoux voerde. Breukink was destijds ploeggenoot van de Frans man. „Pittig hè", gniffelde de Ra- bovoorman. Robert Gesink kon niet anders dan instemmend knik ken. Als Gesink probeert zijn gevoelens te uiten, gebruikt hij vaak verklein woordjes. Het is zijn manier om, met lichte ironie, de ernst van de zaak aan te geven. En dus sprak de Nederlandse Rabotroef gistermid dag over een „lastig aankomstje". Gesink verhaalde van een ver moeiende dag. „Het was de hele dag volle bak koers. De eerste klim ging al voluit. Ook toen zich einde lijk een kopgroep gevormd had, bleef het hard gaan. Niemand wil de ze teveel tijd geven. Daardoor, en door de wind die vervaarlijk schuin stond, werd het al met al echt een lastige dag." Niet in de laatste plaats omdat de slotklim in Mende Gesink bepaald niet beviel. De 3,1 kilometer vanuit het stadje naar de top kent een ge middeld stijgingspercentage van 10,1 procent. Het vraagt klimmers capaciteiten én de explosiviteit die sprinters hebben. „Langere beklim mingen zijn meer mijn ding. Dat superexplosieve mis ik." Dat Gesink al met al 15 seconden op Contador verloor, nam hij voor kennisgeving aan. „Ik moet het er mee doen hè. Het ging vrij goed, dit was het maximale", aldus de renner uit Aalten, die zevende in het algemeen klassement blijft. An dy Schleck staat 4.27 minuten voor hem. Denis Mentsjov bleef bij zijn naaste concurrenten Samuel Sanchez en Jurgen van den Broeck. „Als je op het podium wilt eindigen, moet je daar zitten", al dus ploegleider Adri van Houwe- lingen. Hij noemde de prestatie van Gesink knap. „Hij werd niet als een van de eersten van de favo rieten gelost. We hadden de aan komst met Robert niet verkend, maar dat had ook geen zin gehad. Dat had niets aan de uitslag veran derd, dit is niet zijn klim." ^ÉlpÉ Robert Gesink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 169