Meten met een peilboot Studente bekijkt klimaat Krimp bedrijven Businessdagen Lessen leiderschap berichten 28 De peilboot wordt vol trots getoond. Techniek en Design College Zeeland van ROC Zeeland is in het bezit gekomen van een peilboot met de daarbij benodigde peil apparatuur. Deze peilboot zal worden ingezet voor het inmeten van het strand voor de Boulevard van Vlissingen. Met de ze meetgegevens kunnen er bereke ningen worden gemaakt over zandvcr- plaatsingen. De peilboot gaat ook de toegangsgeul van de jachthaven te Arnemuiden pei len. Deze geul is vrij ondiep en voor de toegang van de jachthaven moet met boeien het verloop van de geul zichtbaar worden gemaakt. Ook kan met deze gegevens worden bepaald wanneer er overgegaan moet worden tot het uitbaggeren van de geul. Voor het inmeten en het peilen gaan de leerlingen van het Techniek en De sign College Zeeland gebruik maken van GPS meetapparatuur die ROC Zeeland middels sponsoring van een aantal bedrijven heeft kunnen aan schaffen. Specifiek voor de toegangs geul van de jachthaven willen de leer lingen een diepte meter koppelen aan de GPS apparatuur. Het is de bedoeling dat ROC Zee land en de Hogeschool Zeeland in sa menwerking met het bedrijfsleven van de peilboot en peilapparatuur ge bruik kunnen maken. De Franfaise Pauline Chirouze, derdejaars studente Water Mana gement aan de Delta Academy van Hogeschool Zeeland heeft revolutionair onderzoek verricht naar de manier waarop Zeeland zich kan beschermen tegen de stijging van de zeespiegel en een tekort aan bruikbaar water. Deze dreigingen zijn tot op heden voornamelijk be keken vanuit het perspectief dat water het probleem vormt. VLISSINGEN - Het onderzoek van Pauline heeft zich echter gericht op de vraag welke alternatieve oplossin gen er zijn om het land te bescher men, door uit te gaan van het perspec tief dat de bodem te laag is. Pauline voerde haar onderzoek uit tijdens haar stageperiode bij onderzoeksinsti tuut Deltares. Nederland kampt met een waterpro- blcem: 26% van ons land ligt onder NAP en de beschikbaarheid van wa ter voor diverse toepassingen is in veel gebieden laag. Pauline heeft on derzocht in hoeverre we de proble men die klimaatverandering met zich meebrengt het hoofd kunnen bieden door middel van het kunstmatig opho gen van het land. Hierbij heeft zij zich gefocust op oplossingen' voor Zeeland. Het eerste scenario is geba seerd op de mogelijkheid tot het ver breden van huidige dijken om te ko men tot brede oeverwallen waarop ge bouwd en geleefd kan worden. Het tweede scenario gaat uit van het ophogen van de grond in gebieden waar veel mensen wonen. Bij nieuw bouwwijken kan dit direct gebeuren. Ook zijn er mogelijkheden bij het re noveren en reconstrueren van oude stadswijken. Technisch gezien is dit een uit te voe ren en geoorloofde optie, maar het opknappen van bestaande wijken is erg duur. In tijden van watersnood zouden deze woonterpen hun dienst kunnen bewijzen als vliedbergen. Het derde en laatste scenario berust op het idee van het creëren van nieu we terpen op het land voor de opslag van regenwater in de grond. Door middel van deze 'waterterpen' wordt zowel de dreiging van hoog water, als het tekort aan zoet water aangepakt. De vraaguitval in de bouw gaat niet voorbij aan installateurs. ING Economisch Bureau verwacht voor de installatiebranche in 2010 een krimp van 8% van de productie en ook in 2011 nog een lichte da ling (-1%). Van de kleine installatiebedrijven rekent circa 30% op een omzetdaling in 2010. Van de grote bedrijven is dit meer dan de helft doordat zij vaker in de zwaar getroffen nieuwbouwsector actief zijn. DEN HAAG - Bijna driekwart van de installateurs ziet duurzaamheid als belangrijkste groeimarkt. Installateurs met een strategie behalen daarbij een beduidend beter bedrijfsresultaat dan bedrijven zonder strategie. Door de grote afhankelijkheid van de ontwik keling van de bouwproductie ver wacht ING Economisch Bureau voor de installatiebranche in 2010 een krimp van 8% van de productie en ook in 2011 nog een lichte krimp van 1%. De nieuwbouw van woningen laat dit jaar nog een stevige daling zien van 11% en in de utiliteitsbouw krimpt de opdrachtenstroom voor nieuwbouw verder met naar verwach ting maar liefst 17,5%. De daling in deze laatste sector komt vooral door een afname van bedrijfsinvesteringen. Door de recessie moesten bedrijven de productie flink terugschroeven en kampen nu met een enorme overcapa citeit. Technische snufjes in een nieuwbouwhuis kunnen het verschil maken voor een consument om wel of niet voor nieuwbouw te kiezen. Hierbij kan gedacht worden aan het automatisch sluiten van de achterdeur bij het op slot doen van de voordeur. West- Brabant krijgt er weer een belangrijk zakenevenement bij. Op woensdag 6 en donderdag 7 oktober worden op Recreatie park De Stok in Roosendaal de West- Brabantse Businessdagen 2010 gehouden. Tijdens die businessdagen vindt ook het Eerste West- Bra bantse Ondernemerscongres plaats. Tijdens het congres komen spraak makende thema's aan bod. door Ron Gregoor ROOSENDAAL - De regionale-eco nomie, regionale infrastructuur, Prins jesdag en de gevolgen voor West- Brabant, het zijn onderwerpen die uit gebreid aan bod komen. Op een van de dagen zullen bekende, aanspreken de gastsprekers zorgen voor discussie. De organisatie van de businessdagen is in handen van MP Projecten in sa menwerking met MKB Netwerk Roosendaal. De West-Brabantse Busi nessdagen is een actief business to bu siness event voor ondernemers uit West- Brabant en Zeeland. Tijdens het evenement kunnen bedrijven pre sentaties geven en zijn er workshops. Daarnaast is het evenement natuurlijk een belangrijke ontmoetingsplaats voor ondernemers, instellingen en overheden. De organisatie richt zich op alle West- Brabantse en Zeeuwse ondernemers, groot en klein, ZZP' ers, instellingen en overheden De businessdagen zijn dagelijks geo pend van 14.00 tot 22.00 uur. Entree voor bezoekers is gratis, mits zij zich hebben geregistreerd via de website of via relatiekaarten. Het congres is niet gratis toegankelijk. Ondernemers, instellingen en overhe den die willen deelnemen aan de busi nessdagen kunnen zich melden via: info@westbrabantsebusinessdagen.nl. Informatie kunnen zij krijgen via www.westbrabantsebusinessdagen.nl Vanaf 1 september 2010 starten Janse&Janse uit Nieuwdorp en HR Consultancy uit Heinkenszand met een serie bijeenkomsten over leiderschap onder de naam "De leiderschap spiegel". Een samen werking tussen twee organisatie adviesbureaus met hun eigen specifie ke kenmerken. Ze hebben elkaar nu gevonden op het snijvlak van hun organisatie, namelijk leiderschap. NIEUWDORP - Zowel Janse&Janse als HR Consultancy komen in de da gelijkse praktijk veel in aanraking met leidinggevenden in de top van een or ganisatie. Janse&Janse functioneert vooral als sparringpartner om organisa ties te laten excellereren. HR Consul tancy functioneert vooral als sparring partner om medewerkers beter te la ten excellereren. "Het is vaak een zaam aan de top," zegt Scarlett Kwek- keboom-Janse, zelf een ervaringsdes kundige op dit gebied. "Bij het ne men van beslissingen sta je er vaak al leen voor en moetje op je eigen intuï tie vertrouwen". Met de leiderschap spiegel wordt leidinggevenden een klankbord en netwerk geboden met gelijkgestemden. Ze geven zichzelf een enorme impuls en daarmee hun medewerkers en de organisatie. Door middel van bijeenkomsten wordt een platform geboden aan leidinggeven den die het lef hebben om grenzen op te zoeken binnen hun eigen leider schap. De groepen worden met maxi maal 6 deelnemers bewust klein ge houden. Deze deelnemers worden vooraf gescreend op hun ervaring en het niveau waarop ze functioneren. Er wordt gestreefd naar een perfecte match tussen de leidinggevenden. Hoe beter de match, hoe groter het resultaat van de bijeenkomst zal zijn. De deelnemers besluiten aan het eind van iedere bijeenkomst over het ver volg en de bijbehorende thema's. Ie dere groep komt minimaal drie keer per jaar bijeen. De eerste groepen star ten in het najaar van 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 126