Total Raffinaderij heeft regiofunctie InnoGo! faciliteert (techno)starters bedrijven Langs deze poort komen 400 vaste medewerkers hun bedrijf binnen. Foto: Marijke Folkertsma Op de Zeeuwse vestiging van de Total Raffinaderij is onlangs het nieuwe controlesys teem voor logistieke zaken in be drijf genomen. De Total Raffina derij Nederland in Vlissin- gen-Oost is een van de grootste werkgevers in de provincie Zee land. Er staan bij de raffinaderij 400 medewerkers op de loonlijst, terwijl er daarnaast ruim 200 me dewerkers van vaste onderhouds- onderaannemers werkzaam zijn. Total genereert bovendien voor een veelvoud van deze 600 mede werkers aan afgeleide werkgele genheid. De raffinaderij heeft in onze provincie dan ook een be langrijke regiofunctie. door Henk van de Voorde NIEUWDORP - Bij modernisering kiest de raffinaderij altijd voor de best beschikbare technologie van het mo ment. De controle- en besturingssyste men van de raffinaderij behoren thans dan ook tot de meest geavanceerde in de raffiriagesector. Tijdens de over gang naar het nieuwe systeem wer den. door een team van meer dan vijf tig mensen, 2600 signalen overgezet van het oude naar het nieuwe sys teem. Uit het oogpunt van veiligheid komt het complex aan de rand van het terrein naast de hoofdingang te staan. „Bij Total is het 'safety first'. Het hui dige controlegebouw staat midden op het terrein en dateert van 1974, toen de raffinaderij zich in Vlissingen-Oost vestigde. Het gebouw zal geheel ex plosiebestendig uitgevoerd worden. Deze veiligheidsvoorziening draagt extra bij aan de totale veiligheidsmaat regelen van de raffinaderij." In het ontwerp zijn uiteraard ook de milieu aspecten meegenomen. De watervoor- InnoGo!, het initiatief van N.V. Economische Impuls Zeeland en Hogeschool Zeeland, is erop gericht om meer (tech nostarters in Zeeland te stimule ren tot het oprichten van een winstgevende onderneming. De screeningcommissie heeft drie starters in de gelegenheid gesteld, hun idee te presenteren om haar leden te overtuigen van het inno vatieve concept. door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - De uiteindelijke doelstelling van InnoGo! is de econo mische bedrijvigheid in Zeeland te vergroten en te versterken. Het pro ject loopt van 2009-2012. Gedurende die periode zullen circa zeventig tech nostarters begeleid worden tot aan een financierbaar businessplan, inclu sief een werkend prototype (indien van toepassing). InnoGo! heeft als einddoel dat zij dertig potentiële star ters met hun businessplan en de gebo den begeleiding bekwaam kan achten om de financiering van het vervolgtra ject daadwerkelijk te realiseren. Michel Carol is als projectcoördinator namens Economische Impuls Zeeland verbonden aan het project. "Op woensdag 26 mei jl. was de eerste bij eenkomst van de screeningcommissie van InnoGo! in 2010. De commissie ziening in het gebouw is gesplitst in drinkwater en industriewater en er zullen milieuvriendelijke materialen verwerkt worden. De aanbesteding van het gebouw heeft plaatsgevonden op basis van innovatieve aanbeste ding, waarbij maximaal gebruik werd gemaakt van de kennis en expertise die in de markt aanwezig is. Bij Total worden in een geavanceerd raffinageproces uit ruwe aardolie de brandstoffen benzine, diesel, kerosi ne, LPG en stookolie gehaald. De raf finaderij is een joint venture van de Franse oliemaatschappij Total (55 pro cent) en de Russische oliemaatschap pij Lukoil (45 procent). De bouw en leden hebben uiteindelijk drie starters in de gelegenheid gesteld, hun idee te presenteren om de commissie van hun innovatieve concept te overtui gen. In het derde kwartaal 2010 zul len deze drie startende ondernemin gen zich presenteren daar de geheim houding van hun concept op dit mo ment nog een rol speelt. De commissieleden waren zeer te spreken over de ideeën en de presenta ties van deze starters en zien beslist mogelijkheden om de ontwikkeling (technische) inrichting vergt een tota le investering van 27 miljoen Euro. In het gebouw zal de controle, bestu ring en logistieke sturing van de raffi- nageprocessen gehuisvest worden, evenals het laboratorium en een aan tal kantoren. De moederbedrijven, de oliemaat schappijen Total en Lukoil, geven met deze investering van 27 miljoen Euro het signaal af dat ze veel vertrou wen hebben in de toekomst van de raffinaderij „De realisatie van het controlekamer complex is een belangrijke stap in de voortdurende modernisering van de raffinaderij. De controle- en bestu- van het prototype c.q. de uitwerking van het businessmodel te ondersteu nen. In potentie zit er een aantal zeer kansrijke producten/ diensten tussen, waarvan de commissie heeft aangege ven dat goede begeleiding noodzake lijk is om tot een succesvolle onderne ming te komen. En daarin willen zij graag tijd investeren om de starters met de juiste mensen in contact te brengen. De komende periode zal het projectteam het advies en de voorge schreven ondersteuning met bijbeho ringssystemen, die in dit gebouw be diend gaan worden, zijn in de afgelo pen jaren geheel gemoderniseerd en behoren tot de. meest geavanceerde in de raffinagesector. Het nieuwe contro lesysteem voor logistieke zaken werd op dinsdag 13 april al in bedrijf geno men. Met het nieuwe gebouw en de geavanceerde besturingssystemen is de raffinaderij goed toegerust voor de komende jaren. Naar verwachting zal het gebouw be gin 2012 in gebruik worden geno men", aldus algemeen directeur Clau de Gueguen van de vestiging van To tal in Vlissingen-Oost. Uit het oog punt van veiligheid komt het nieuwe rende voorwaarden nader uitwerken en bespreken met deze starters. In ieder geval is er sprake van een mooi resultaat voor InnoGo!, want er kunnen weer een drietal innovatieve (techno)starters in Zeeland gefacili- teerd worden. Dat brengt het totaal op negen!" Vanuit de screeningcom missie van december 2009 zijn nu drie van de vier toegelaten bedrijven zover, zich te presenteren. Deze be drijven zijn: LUXeXceL Group B.V. uit Goes, die optische producten, soft- complex aan de rand van het terrein naast de hoofdingang te staan. „Bij Total staat veiligheid voorop. Het hui dige controlegebouw staat midden op het terrein en dateert van 1974, toen de raffinaderij zich in Vlissingen-Oost vestigde. Het gebouw zal explosiebestendig uit gevoerd worden. Deze veiligheids voorziening draagt extra bij aan de to tale veiligheidsmaatregelen van de raf finaderij." In het ontwerp zijn uiter aard ook de milieuaspecten meegeno men. De watervoorziening in het ge bouw is gesplitst in drinkwater en in dustriewater en er zullen milieuvrien delijke materialen verwerkt worden. ware en hardware innoveert, ontwik kelt, fabriceert en vermarkt. Dit ge beurt door technieken uit de digitale print-, optische- en verlichtingstech nologie samen te voegen tot de com pleet nieuwe, door LUXeXceL gepa tenteerde sleuteltechnologie "PrintOptical Technology"(PoT); LEDSprogress uit Heinkenszand die zich toelegt LED indoor verlichting voor zowel openbare gebouwen als woningen. De ontwikkeling van LED verlichting is continu in bewe ging en het kritisch volgen en toepas sen hiervan is een van de specialitei ten van LEDSProgress B.V.; STATTEGROND is een website die de vraag van consumenten en het tota le stadsaanbod van winkels, evene menten en activiteiten op één site bij elkaar brengt. Met de innovatieve Per sonal Shopper kan de consument zijn interesseprofiel aanmaken, waardoor hij met één druk op de knop een com pleet aanbod krijgt te zien, dat past bij zijn interesseveld. Enthousiaste ondernemers in spé die met een nieuw idee die een eigen on derneming willen starten krijgen via InnoGo! een kans! Op de website www.innogo.nu kunnen ze een in- sch'rij fforniulier invullen. Voor het leveren van diverse diensten aan innovatieve starters is InnoGo! af hankelijk van bedrijven, instellingen en overheden die iets voor InnoGo! willen betekenen. Daarom is Inno Go! voortdurend op zoek naar nieu we samenwerkingsverbanden. Contact: Michel Carol via: nicarol@impnlszeeland.nl De mensen van Stattegrond. Foto: Innogo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 124