'De vele plussen van Tholen' interview nteïholen i We moeten het aandurven onze successen meer te vieren', vindt de Thoolse wethou der Frank Hommel (economi sche zaken, duurzame ontwikke ling). Bescheidenheid siert de ge meente, maar in Tholen gaat het eigenlijk wel lekker. En dat, zegt Hommel, mag ook wel eens hard op worden gezegd. Een verhaal over een slagvaardige aanpak. door Peter Oggel THOLEN- Ietwat schuchter stuurde de gemeente Tholen begin juni een persberichtje naar de regionale media met de mededeling dat winkelinrich ter Hemi op industrieterrein Welgele gen nog eens een flinke hectare grond had aangekocht. Die transactie vorm de min of meer een onverwacht toet je op de'deal die de gemeente een jaar eerder had afgesloten: 4,6 hectare voor de verhuizing van het Halsterse bedrijf naar Tholen-stad. Hemi (175 medewerkers) is wellicht illustratief voor het nieuwe elan van de gemeente Tholen. Natuurlijk, geeft Frank Hommel (VVD) aan, uit eindelijk beslist een bedrijf zelf over de plaats van vestiging, en Hemi-di- recteur Rien Koopman heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de prima bereikbaarheid, én dito ontsluiting van Tholen met de nieuwe A4 een belang rijk aspect in de besluitvorming is ge weest. Maar dat laat de rol van de gemeente zeker niet onderbelicht. Slagvaardig beleid, voortvarende aanpak. Zie bij voorbeeld de snelheid in afwerking van procedures en vergunningen. "Tholen is een gemeente die op schiet", prees Koopman in november 2009 in de regionale pers. Wat heet: Hemi hoopt nog voor de jaarwisse ling de brug van het Schelde-Rijnka naal te kunnen oversteken. Korte lijnen Hommel en zijn beleidsmedewerker economische zaken Hendrik Kieviet worden er haast verlegen van. "Korte lijnen, dat is de kracht van Tholen. We onderhouden de contacten met onze ondernemers. Met speeddates bijvoorbeeld, en met rondetafelconfe renties", zegt de wethouder. "Zodra je signalen oppikt, gelijk actie onder nemen. Dan pak je de telefoon en in formeer je of er te praten valt. Wat wij proberen te doen is om het de klant naar de zin te maken. Zeg maar: in een persoonlijke aanpak. En we in formeren naderhand bij onze partners naar de ervaringen. Tevreden? Pre cies, dat heet nazorg. Wij denken in oplossingen en ja, daar hoort dan o.ok wel eens bij dat een ambtenaar van verlof moet terugkomen. Geen enkel probleem. Want wij gaan full speed." De nieuwbouw van Hemi op Welge legen 11 staat bepaald niet op zich. Pal naast de specialist in winkelformules is transportbandenbedrijf Van Trier uit De Heen een flink end gevorderd met de nieuwe behuizing. En een paar kilometer verderop, in glazen dorp Sint Annaland, heeft de Steen- bergse tuihdersfaniilie Grootscholte "Een flinke lap, waarvan, we destijds dachten: nou nou, da's best een risi co. Nu zeggen we: hadden we nog maar wat meer..." Harde werker Bij die inhaalslag hoort ook, vindt Hommel, dat Tholen zich meer naar buiten profileert. Zo'n persberichtje over de verkoop van een extra hecta re aan Hemi is daar wellicht een voor zichtig beginnetje van. Dat moet nog beter, vindt de wethouder: "We mo gen onze successen best durven vie- ren. Tholen heeft veel plussen. Onze ligging op de grens tussen Brabant en Zeeland, met contacten in beide pro vincies. Goed bereikbaar, slagvaardig, een prima voorzieningenniveau, een goeie woningmarkt en vooral een ster ke mentaliteit. De Tholenaar is een harde werker." Kieviet wijst in dit verband ook op de inspanningen van de gemeente voor het behoud van het Werkplein Tholen (voorheen CWI). Weliswaar schommelt de Thoolse werkloosheid onder het Zeeuwse en landelijk ge middelde, een werkgeversservicepunt is in de ogen van het gemeentebe stuur onontbeerlijk. Met succes. Dat Werkplein zou aan vankelijk ingang 2011 sluiten, nu is de vestiging voor minstens twee jaar gered. Het kost de gemeente, rekent Kieviet uit, zo'n zestig mille. Maar dat geld is goed besteed. Dat bewijst paprikakweker 4Evergreen in Sint An naland. In samenwerking met het werkgeversservicepunt zijn daar enke le tientallen inwoners van Tholen aan de slag geraakt. in rap tempo een derde kassencom plex (twaalf hectare!) van 4Evergreen neergezet. De paprikakwekerij is sinds eind maart in productie. Aan het roer in Tholen zit al jaren een afspiegelingscollege van SGP, Pv dA, WD en CDA. De samenwer king is ook vanaf de verkiezingen af gelopen maart voortgezet, samenge- gelijk ook een winkel(tje) voor eerste levensbehoeften om de leefbaarheid in stand te houden. Realistisch Het is veel, maar toch, zegt Hommel: "De Thoolse politiek is realistisch. Voorbeeld? We zien veel kansen voor recreatie en toerisme, het belang tweede Renesse creëren. Kenmerk van Tholen is een grote variëteit in bedrijven en branches. Dat willen we zo houden. Tholen is bezig aan een inhaalslag, maar wel met behoud van onze kernwaarden. Respect voor nor men en waarden." Natuurlijk is de ge meente trots op kleine en grote suc- cesjes, geven Hommel en Kieviet Er wordt hard gewerkt bij Hemi op Welgelegen II. vat in het coalitieprogramma 2010-2014 'Delen Vermenigvuldi gen'. Wie dat plan leest, proeft de am bitie. Dat gaat dan onder meer om economische ontwikkeling. Verster ken en stimuleren, is de boodschap, help starters, leg en onderhoudt con tacten. Zorg voor bedrijfsruimte bij el ke kern, behoudt in de dorpen zo mo van de sector voor onze economie is evident. Behalve voor de sector zeifis recreatie natuurlijk ook van belang voor dé middenstand. Ook sluit toeris me prima aan op onze arbeidsmarkt. We staan dus achter ontwikkelingen als de nieuwe vakantieparken Pluim- pot en Wulpdal. Maar wel met be leid. Want we willen hier zeker geen Foto: duoFoto bijna eenstemmig aan. Kieviet herin nert zich nog de aankoop van dertig hectare landbouwgrond voor de uit breiding van industrieterrein Welgele gen 11, enkele jaren terug. Kieviet: OOK VOOR GEMEENTETH0LEM bedrhfjterrbnen BEL: 0166- 668200 Wethouder Frank Hommel (links) en Hendrik Kieviet. Foto: Duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123