Aan het werk door samenwerking werkvoorziening Het Steenbergse paprikateelt- bedrijf 4Evergreen zocht vorig jaar personeel voor een nieuwe vestiging in Sint-Anna- land. UWV WERKbedrijf en de gemeente Tholen zochten mee. Die samenwerking resulteerde in een bijzonder succesvol project, dat al ruim zeventig mensen aan werk hielp. Het succes zit hem volgens de betrokkenen in de kor te lijnen: "We weten elkaar goed te vinden." door Peter de Jong dit moment werken er nog zo'n twin tig. Lusaira Samboe: ''Het zijn vaak nuggers, niet-uitkeringsgerechtigden, die werk zoeken, maar geen uitkering hebben. Ook zijn er veel deelnemers die een WW-uitkering hebben of een bijstandsuitkering. Verder zijn er vele jongeren van 18 tot 27 jaar die vallen onder de Wet investeren in jongeren. Maar er zijn ook veel mensen die zich spontaan aanmelden omdat ze van vrienden of familie over het pro ject hebben gehoord." De deelnemers verzamelen zich bij het gemeentehuis, vanwaar ze met busjes van Green Talent naar het be drijf worden gebracht. Mitzy van der Eijk-Nicholson: "Daar wordt uitge legd wat van hen verwacht wordt. Tij dens het werk worden ze goed bege leid. Er zijn regelmatig gesprekken. Het vervoer is goed geregeld. Sommi ge klanten worden zelfs thuis opge haald omdat ze geen vervoermiddel hebben." Patrick Boetcrs houdt contact met de medewerkers en spreekt hen regelma tig. Als er iets misgaat met bijvoor beeld een ziekmelding, koppelt hij dat ook weer terug naar de gemeente en UWV WERKbedrijf. "We heb ben een leuke club medewerkers kun nen aannemen. Dat is mooi om te zien. Mensen hebben tevoren ook vaak een verkeerd beeld van onze sec tor. Ze denken dat het zwaar fysiek werk is en datje nietje handen in de grond wroet. Maar 4Evergreen is een supermodern bedrijf. Alles gaat volau- Foto: duofoto tomatisch. Er is vrijwel geen fysieke arbeid. Het leuke is dat mensen nu ook vaak familieleden meenemen." Doorstroming Er is sprake van een flinke doorstro ming in het personeelsbestand. "Het zijn mensen die weer echt in een ar beidsritme komen. Met hen gebeurt van alles. Ze maken de stap naar een arbeidzaam leven of terugkeer naar school", vertelt Anne Pleune enthou siast. "Het kan ook zijn dat dit werk fysiek te zwaar is en dat ze ander werk gaan zoeken", vult werkmake- laar Lusaira Samboe aan. "Veel vrou wen zijn bijvoorbeeld in de zorg be gonnen als hulpverlener. Mannen zien wé vaak naar technische beroe pen gaan of naar de beveiligingssec- tor." Vooral voor jongeren is de baan bij Green Talent vaak de eerste ken nismaking met de arbeidsmarkt. "Ze leren in de praktijk wat er van hen verwacht wordt. Zelf denken ze vaak dat ze meteen directeur worden en dat ze een hoog salaris kunnen eisen. Dat is niet realistisch. Maar met de praktijkervaring van dit project heb ben ze de kennis en de tools om ver der te groeien naar de baan die ze wil len", stelt Mitzy van der Eijk-Ni- cholson. Alle betrokkenen zijn zeer te spreken over het project. "Wij rege len alles in de praktijk. Maar we krij gen de kans om dit te doen van 4Ever- green. De bedrijfsleiding en ook de leidinggevenden zijn heel positief." De club van Green Talent. UWV WERKbedrijf bleek vrucht baar. Met 4Evergreen werden 'speed- meets' georganiseerd en potentiële kandidaten kwamen voor sollicitatie gesprekken. "Het leverde zoveel men sen op dat we tomatenkwekerij KBB Holland ook kandidaten konden leve ren", vertelt Lusaira Samboe, werkma- kelaar van de gemeente Tholen. "We hebben afspraken vastgelegd en zijn met het pilotproject gestart. Voorlo pig is de duur vastgesteld op drie jaar. We hebben veel contact met alle be hoofd Werk en Inkomen, de kracht van dit project. "De lijnen zijn kort. Als er een probleem is, zoeken we meteen samen een oplossing. Dat is heel bijzonder. Groot voordeel is dat het UWV WERKbedrijf ook daad werkelijk in het gemeentehuis is ge vestigd. Onze gezamenlijke gesprek ken houden we meestal hier." Patrick Boeters weet inmiddels goed de weg in het gemeentehuis. "We spreken elkaar vaak en dat werkt heel goed. Als iemand bijvoorbeeld tijdens Foto: duofoto goede integrale samenwerking. Als ie mand met een vraag bij ons komt, dan sluizen wij die rechtstreeks door naar degene bij wie de cliënt moet zijn. We spreken niet van gemeente of van UWV WERKbedrijf, maar van één team dat nauw samenwerkt: het Werkplein", zegt Mitzy van der Eijk-Nicholson. Jongeren Al meer dan zeventig mensen zijn aan de slag gegaan bij Green Talent. Op THOLEN - Het project ging aan het rollen toen 4Evergreen besloot uit te breiden met een vestiging in Sint-An- naland. "Het begon met een bezoek aan het bedrijf', vertelt Mitzy van der Eijk-Nicholson, werkcoach van UWV WERKbedrijf. "We kregen een rondleiding en wilden graag we ten wat de werkgever wilde en hoe we daarbij konden helpen. Daarna hebben we diverse "gesprekken ge had." 4Evergreen wilde graag Nederlandse werknemers inhuren. "We wilden geen te grote groep Polen, maar een mix van nationaliteiten", zegt Patrick Boeters, front-office manager van Green Talent, het uitzendbureau dat zeer nauw samenwerkt met 4Ever green. "De ervaring leert dat het pret tiger werkt met mensen uit de buurt. De betrokkenheid bij het bedrijf is dan groter en de samenwerking is be ter. Voordeel was ook dat er subsidies werden verleend." Vruchtbar De samenwerking van gemeente en Jongeren sorteren aardappels. trokkenen en komen regelmatig sa men. Zo kunnen we tussentijds altijd snel kleine dingen veranderen en ver beteren." In dat laatste schuilt volgens Anne Pleune, gemeentelijk afdelings een sollicitatiegesprek duidelijk laat zien dat hij er geen zin heeft, geef ik dat weer door. Dat kan dus gevolgen hebben voor een uitkering. Dat vind ik een goede zaak." "We hebben een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 121