'Recessie maakt ook inventief' ikwilBANDEN.nl ondernemers leente de BESTE BANDEN voor de BESTE PRIJS Paul Jas: Alles wat ik kan kopen voor de brug, koop ik ook voor <le brug.' Holonite, producent van ge goten composietsteen, schenkt Het Thoolse Slokje als een relatiepresentje. Het kruiden bittertje is een specialiteit van ei gen bodem en dat past helemaal in de filosofie van marketing- en verkoopmanager Paul Jas. "Alles wat ik kan krijgen voor de brug, haal ik ook voor de brug". Denk beelden over Tholen en over on dernemen, en omgekeerd. door Peter Oggel THOLEN - 'Koopt Thoolse waar', kopt begin 2009 de regionale krant, in een voorafje voor een rondetafel conferentie in Scherpenisse. Die bij eenkomst is een ideetje van de ge meente en de deelnemers wacht maar één opdracht: bedenk samen oplossin gen om de gevolgen van de recessie te keren. Aan tafel schuift een doorsnee van ge meente, werknemers en werkgevers. Dus ook van. het' OOT, afkorting voor Ondernemers Overleg Tholen. Het Overleg vertegenwoordigt tach tig bedrijven en is daarmee een ge sprekspartner van formaat. Voorzitter is Paul Jas, Brabander van komaf, maar sinds vele jaren Tholenaar onder de Tholenaren. In zijn werkzaam le ven is hij ondernemer en commer cieel manager bij het Bra bants-Zeeuwse Holonite (ruim 100 werknemers). Optimist, van het type denker én doe ner, niet te beroerd ook om bij tijd en wijle prikkelende stellingen te po neren, wél altijd vanuit een positieve grondhouding. Deze bijvoorbeeld: 'Ik pleit ervoor om werk dat je hier hebt ook aan bedrijven van hier te ge ven', noteert de krant in 2009 uit zijn mond. Bijna anderhalfjaar na datum reageert Jas met een glimlach. Vraag: riekt dat niet naar protectionisme? Maar dat is hem een brug te ver -om maar in stijl te blijven. Uiteraard hou den de zaken niet op bij 'de brug', zo als de verbinding over het Schel- de-Rijnkanaal in de volksmond heet. Want dat zou uit oogpunt van een ge zonde concurrentie wel erg kortzich tig zijn. Maar, wedervraag, lokale werkgelegenheid is toch ook een zorg van de plaatselijke overheid? Bij voorbeeld te vertalen in: houdt klus sen zo mogelijk binnenshuis, zeker als het even tegenzit. Want wat moet je nou met zo n Europees aanbestedings model? Daar kan ie heel kort over zijn: "Verouderd en dus toe aan ver nieuwing." Vandaar: "Wat ik kan krijgen voor de brug, haal ik voor de brug." Het is wellicht een lrartekreet van een onder nemer wiens bedrijf als toeleverancier voor de bouw de crisis lijfelijk voelt. 'Omzetachteruitgang in de bouw duurt voort', publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) mid den juni -niet voor het eerst overi gens sinds de recessie. Voor Paul Jas bevat zo'n bericht geen spat nieuws. "Ik vrees dat ook 2011 nog een heel vervelend jaar gaat worden. Pas in 2012 zal de bouw aantrekken." Zonnig klimaat Maar het gaat, vindt hij, niet alleen om economische belangen. Voor hem geldt: niet bij brood alleen. Ei genlijk staat dat met zoveel woorden ook in het handvest van het OOT: streven naar een zonnig ondernemers klimaat, ja natuurlijk. Maar gelijkge schakeld daaraan verlangt de onderne mersverenging ook ethisch besef en verantwoordelijkheid voor de samen leving. De jas past de voorzitter, me de als aanhanger van het crad- le-to-cradle principe. Afval is voedsel, is de kern daarvan, te vertalen in duur zame ontwikkeling en hergebruik van alle (restmaterialen, om komen de generaties te sparen én meer moge lijkheden te bieden. Eigenlijk prijst Jas zich wel gelukkig in Tholen. Holonite is Halsters van oorsprong, maar werkt sedert 1996 ook met een vestiging in Tholen. "Natuurlijk hebben we ook Bergen op Zoom overwogen. Maar Bergen, laat ik me voorzichtig uitdrukken, ligt aan het infuus van twee multina tionals. Dat werkt verlammend op het beleid. Tholen heeft een no-non- sensecultuur. Een geuzenmentaliteit. Minstens een keer per jaar is er vanuit de gemeente een breed overleg. Dat vind ik van grote waarde. Samen ac centen leggen, keuzes maken, daar mee creëer je draagvlak. Er bestaat een grote bereidwilligheid om mee te denken en dat beschouw ik als een verademing." Als het zo uitkomt, wil Paul Jas tegen over (buitenlandse) klanten wel eens opscheppen over Tholen, de ligging en de bereikbaarheid. Een jongensach tige lach: "Dan zeg ik: Holonite zit tussen Rotterdam en Antwerpen. Dan denkt die klant: tjonge, in het centrum van internationale havenge bieden. Of tegen een klant die in kunst is geïnteresseerd: wij zitten tus sen Amsterdam en Brussel. Die klant denkt: tussen twee culturele hoofdste den -that's the place to be." Trots Toch, is zijn stelling, moet Tholen meer trots uitstralen. En daar werkt OOT trouwens hard ook aan, ondcr meermet excursies en netwerkbijeen komsten, ook buiten het eiland. "Een dynamische en enthousiaste club. We zijn de laatste jaren ontegenzeggelijk Foto: duofoto gegroeid," zegt de voorzitter. En het klinkt bijna als een lesje: "Tholen heeft fantastische, specialistische en in novatieve bedrijven. Van internationa le allure. 'Pareltjes in de Delta', zijn het. Alleen is dat te weinig bekend." Hij somt op: Van Dijke Zeeland (landbouwwerktuigen), Rombouts (thermo kunststoffen), schildersbedrijf Geluk, Goedhart (koudetechniek), PIA (automatisering in elektrotech niek), Jansen (machinebouw) en ande ren, onder wie natuurlijk zijn eigen Holonite. Met gepaste trots wijst Jas bij de in gang van zijn bedrijf op een straat bankje; het maakt deel uit van een reeks straatmeubilair van gegoten composietsteen. "Daar hebben we een nieuwe markt mee aangeboord, die we zonder crisis wellicht niet had den bedacht. Een recessie is ook een reflectiemo- ment. Bedrijven die het beste zijn geë quipeerd, komen ook als beste uit een crisis. Zorg dat je je goed voorbe reidt. Uiteindelijk bepaalt de klantje bestaansrecht. Survival of the fittest, zegt Darwin. De sterkste overleeft, ook in het bedrijfsleven. Hoe kun je efficiënter en effectiever werken? Wees kien op kosten, maar bezuinig niet op innovatie en marketing. Re search en development is van levens belang. Nood maakt ook inventief. Ons straatmeubilair is daar het voor beeld van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117