Tholen: authentiek en snel groeiend interview is OVERBEEKE VAN DIJKE r'a r'rrrl gemeente Tholen im'nnffrwmBww»i«WMiiM De Thoolse burgemeester Willem Nuis is een pragma ticus. 'Ik ben ingehuurd om Tho len te dienen', is zijn vertrekpunt, in de praktijk te vertalen in de trefwoorden 'samenwerking' en 'goed relatiebeheer'. Een gesprek op de scheidslijn tussen Zeeland en West-Brabant. door Peter Oggel THOLEN - Ach ja, het verhaaltje dat Tholen van twee walletjes eet -Zee land in het westen, Brabant in het oos ten-, dat kent hij onderhand wel. Maar men zal Willem Nuis, deze maand op de kop af tien jaar eerste burger van de gemeente Tholen, niet betrappen op een voorkeur voor een van beide provincies. Want, formu leert hij zorgvuldig, dat is volstrekt niet aan de orde. ''Kijk, in bestuurlij ke processen draait alles om samen werking. Want we hebben elkaar no dig. Dus verkeer ik het liefst daar waar ik goed en constructief kan sa menwerken." Het klinkt wat cryptisch, maar de uit spraak geelt de essentie weer in den ken en doen van de Thoolse burge meester. Praktijkgericht, met duidelij ke doelen voor ogen, soms inderdaad balancerend op het scheidsvlak van Zeeland en Brabant, maar voor hem vormen grenzen geen barrière. Het gaat Nuis nadrukkelijk om de belan gen van zijn gemeente, eigenlijk bre der: van Zuid-West-Nederland. Denk grensoverschrijdend. Hij haalt een voorbeeld aan uit 2002, het jaar waarin Tholen op zijn instignatie als eerste Zeeuwse gemeente een in koop- en aanbestedingsbeleid ontwik kelt. Tholen sluit zich als Zeeuwse ge meente aan bij het Inkoopbureau West-Brabant. Nuis: "Na een jaar hadden we al zo'n vijf ton minder uit gegeven. Als overheid zijn we veel commerciëler en bedrijfsmatiger gaan denken. Dat hoort ook, vind ik. We gaan tenslotte om met het geld van de burger." Nuis heeft uit de invoering van die ge centraliseerde inkoop nog eèn les ge leerd, namelijk het grote belang van samenwerking en relatiebeheer. Aan vankelijk steeg vanuit het plaatselijke bedrijfsleven toch wat gemor op, uit vrees dat gemeentelijke klussen aan de plaatselijk neringdoenden voorbij zouden gaan. Nuis is er open over: "We hebben destijds verzuimd ons be leid goed uit te leggen aan de Thool se ondernemers. Dat hebben we later alsnog gedaan. En ook gezegd: er is Willem Nuis: Alles draait om samenwerking.' geen sprake van passeren, natuurlijk juichen we als gemeente toe dat het lokaal bedrijfsleven werk binnenhaalt. Maar de wereld houdt nu eenmaal niet op bij de Thoolse brug. En we hebben als overheid ook plichten in het aanbestedingsbeleid." Bruggenbouwer Draagvlak creëren, in gezamenlijk heid met 'stakeholders' zoeken naar oplossingen voor problemen, is in de visie van Nuis inherent aan zijn ambt. Nuis heeft de naam bruggenbouwer te zijn, een titel waarop hij best trots is. De burgemeester is de bedenker van de rondetafelconferenties op Tho len, waarin lokale werkgevers- en werknemersorganisaties en andere in stellingen meedenken over het be leid. Het klinkt als een cliché, maar is niet zo bedoeld: "Als je niet in oplos singen denkt, dan los je op den duur vanzelf op. Mensen deelgenoot ma ken van problemen, dat helpt." Willem Nuis is een man van verrassin gen. In 2000, hij is 52 dan, begint hij aan een nieuwe carrière. Als officier bij de Koninklijke Landmacht heeft hij op dat moment zijn functioneel leeftijdspensioen al in het vizier. Maar Nuis, lid van de ChristenUnie, kiest voor voortzetting van zijn loopbaan in de burgermaatschappij. "Zeeland kende ik nauwelijks, op Tholen was ik nog nooit geweest. Maar ik las de profielschets en dacht: wat een gewel dige uitdaging. Ik houd van besturen, ik houd van mensenwerk. Deze baan heeft het allemaal." In Tholen gaat Nuis voortvarend aan de slag. Met open blik vooruit. "Als Foto: duofoto in Tholen hard gewerkt aan economi sche ontwikkelingen, echter zonder de oorsprong, de authenciteit van het eiland uit het oog te verliezen. Nuis: "Tholen heeft de naam gesloten te zijn, maar is dat absoluut niet. Tholen is de laatste jaren een snelgroeiende gemeente. Wij hebben hier geen last van krimp. Er is wel een verschuiving Willy Woitels noem ik ze wel. En vergeet onze agrarische sector niet. Het toerisme is in ontwikkeling. Maar daarnaast is er aandacht voor el ke kern. Dat betekent dat het vereni gingsleven in de dorpen goed gefacili- teerd moet zijn. Dat hebben we tot nu toe gedaan met nieuwe of ver nieuwde dorpshuizen in Annajacoba- polder, St.Philipsland, Oud-Vosse- meer, Sint Annaland en St.Maartens dijk. Daar hebben we ons ook sterk gemaakt voor het behoud van het openbare vmbo. Ik hoef het belang van scholen niet uit te leggen." Contacten Bovenal investeert Wilem Nuis ook in contacten, in West-Brabant met na me als deelnemer in intergemeentelij ke samenwerkingsverbanden. Eén Zeeuwse eend in een Brabantse bijt van achttien gemeenten? Welnee, zegt Nuis: "Ik heb het gewoon over de negentien Brabantse gemeenten. Dat laat natuurlijk onverlet dat Tho len puur Zeeuws is. Maar vergeet niet dat Tholen door de geografische ligging van oudsher op Brabant is ge richt. Voor belangrijke voorzienin gen, denk aan een ziekenhuis, zijn de inwoners altijd op Bergen op Zoom aangewezen geweest. De provincieg rens is voor ons geen grens." Want de bruggenbouwer Nuis heeft in deze een missie als voorvechter van samenwerking in geheel Zuid-West-Nederland. Dat betékent een verbond tussen achttien Brabant se en dertien Zeeuwse gemeenten, en eventueel is ook Goeree-Ovcrflakkee welkom. "Zuid-West-Nederland is een entiteit met body, bestuurlijk én thuis in het MKB Het is goed toeven op Tholen. burgemeester heb je een vliegwiel- functie. Processen in gang zetten. Na tuurlijk doe je dat niet op je eentje. Een veranderingsproces is het resul taat van samenwerking." Al snel na zijn aantreden is Nuis de aanjager van een stevige toekomstvisie, waarin de contouren voor de komende 25 jaar zijn geschetst. Nuis vertaalt de kern in een volzin: "Een dynamische ont wikkeling aan de schil van het eiland, rust en ruimte in het hart." Snel groeiend Wat heet: in het laatste decennium is in de demografische samenstelling van de bevolking en daarmee ook in het politieke klimaat. Dat kun je als bedreiging zien, maar ook als kans." In zijn werkkamer kijkt hij uit over het Thoolse polderlandschap. Hij wijst: "We streven naar een goed evenwicht. Economie is belangrijk, leefbaarheid ook. We hebben hier topbedrijven, zeer innovatief, echte Foto: duofoto economisch. Dan tel je mee in Euro pa. Ook hier geldt dat je elkaar nodig hebt om je te profileren", stelt Nuis vast, "Een krachtige regio tussen Ant werpen en Rotterdam, met veel mo gelijkheden voor economische en re- creatief-toeristisclie ontwikkelingen Wil je overeind blijven, dan moet je laten zien watje wilt en waar je voor staat." Burgemeet 25 4693 CJ Poortvliet Raiffeisenstraat 2 4697 CG Sint Annaland T: (0166J 61 25 09 F: (0166) 61 29 12 Postbus 47 4690 AA Tholen E: info@overbeeke.nl I: www.overbeeke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 113