ma Vakantiegevoel bij de experts barometer CIJFERS Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem'Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koevèringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Jan Pollemans Supermarkten: 'Tevreden gezichten in de foodbranche.' Ik heb het gevoel dat we in een lange zomerslaap worden ge wiegd', schrijft Guust Verpaalen in zijn bijdrage van deze maand. Er gebeurt zo weinig. Nederland is weer eens net geen wereldkam pioen geworden, er wordt heel langzaam een nieuw kabinet ge smeed, niemand weet welke kant dat op gaat en de meeste mensen zijn al op vakantie of maken zich daarvoor op. En dat alles in tropi sche omstandigheden. Zo ook onze experts, ze reageren vanaf hun vakantieadres, velen hebben wijselijk niet hun laptopje meegenomen en genieten van hun rust en anderen verkneuke len zich thuis. Het cijfer? Eentien- de meer dan vorige maand, 6,6. Maar die winst kan hem zitten in de vrolijke zomer, die ons staat te wachten. Jan Pollemans: 7 Goed weer voor de foodbranche De hittegolf en het WK hebben een enorme omzettoenamc teweegge bracht. De impulsverkopen hebben voor topomzetten gezorgd. Als het weer blijft zoals het nu is, dan kan het een succesvolle zomeromzet worden. Minder mensen gaan op vakantie. Er zijn dus veel thuisblijvers die lekker eten en voor de dagjes uit extra inko pen doen. Goed weer dus voor de su permarkten en de detailhandel. Er zijn veel vakantiekrachten beschik baar. Het vaste personeel kan dus met een gerust hart op vakantie.Al met al tevreden gezichten in de foodb ranche. Guust Verpaalen: 6 Je geeft geen cijfer tijdens de vakan tie Eigenlijk vind ik het ondoenlijk om nu een cijfer te geven. Tijdens de schoolvakanties krijgen studenten ook geen cijfer. En dat is precies het gevoel wat ik heb, namelijk dat we in een soort lange zomerslaap worden gewiegd. Daarom hier een "warm weer bijdrage"; zeg maar een over peinzing voor op een zwoele zomera vond. Komt er een daadkrachtig nieuw kabinet? Komt er een krachti ge strategische samenwerking in de re gio? Gaan we doorpakken op een aan tal belangrijke pun ten of laten we ons in slaap wiegen met de oude structu ren en mantra's van de conventionele denkers. Einstein zei niet voor niets dat je problemen met kunt oplossen met dezelfde denkwijze als waarmee die veroorzaakt zijn. Toch laten we Wellink de hérvorming bij de Neder landse Bank doen. Toch laten we BP zelf het lek dichten. De Nederlandse export bevindt zich weer boven het niveau van voor de kredietcrisis. Het enige verschil is dat we inmiddels een giga-staatsschuld hebben en de uitdagingen in verband met de vergrijzing en ontgroening ra zendsnel op ons af gaan komen. Dit heeft gevolgen voor de samenleving op verschillende aspecten; op het ter rein van zorg, arbeidsmarkt, economi- 04-'10 05-'10 06-'10 07-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,5 8,0 7,5 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelliojf 6,5 6,5 6,0 6,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,5 6,5 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Pliidclity Consultatie)' 6,0 5,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 5,8 6,2 6,5 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,0 6,5 6,5 7,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,0 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,5 6,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 5,5 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 6,9 7,0 7,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,5 6,0 7,0 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 5,8 6,0 6,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,0 7,5 8,0 Dre de Jong Smaak-catering 6,5 6,5 7,0 7,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules sche ontwikkeling etc. Complexe pro blemen die niet met dezelfde denkwij ze kunnen worden opgelost. Hoé dan wel? Veel van de leidende weten schappers beweren dat de belangrijk ste wetenschap in de nabije toekomst de studie van dergelijke complexe, zelforganiserende, niet-lineaire, zich zelf aanpassende systemen, zal wor den. Dergelijke systemen zullen zich op de grens van chaos en orde ontwik kelen en bloeien. De bestuurders van vandaag denken nog te veel vanuit de controle van de orde in plaats van het ordenen van de chaos. Door deze oude denkwijze creëren zij, cynisch genoeg, wat zij zelf het meest veraf schuwen en dat is chaos. Hopelijk ont staat er genoeg kritische, nieüwden- kende massa om die chaos te orde- Paul Nijskens: 6 Wie het weet mag heifzeggen Wat een rare tijd is het toch. De ene dag denk je goed nieuws te horen doordat de vervoersvolumes weer stij gen, de volgende dag hoor je het slechte nieuws over het massa ontslag bij Organ on. Dat is precies het ken merk van deze tijd. De directeur van de Europese Centra le Bank Trichet vat dat kernachtig sa men: "Vooruitblikkend, verwachten we dat de economie van de eurozone met matige en ongelijke snelheid groeit in een omgeving met grote on zekerheden." Fundamenteel zijn er zeker het.afgelo pen jaar verbeteringen te melden. De Chinese economie groeide als kool en dat trok een aantal landen mee, niet in de laatste plaats Duitsland en in het kielzog daarvan Nederland. Maar ook in China zie je de laatste maand wat haperingen in de toch res pectabele groei. Als we naar de bin nenlandse vraag kijken dan staan we er nog steeds niet echt goed voor. Overheden gaan hun bestedingen ma tigen. Consumenten zijn bezig met consuminderen, bedrijven durven nog niet te investeren en banken zul len geconfronteerd worden met toe nemende kapitaalseisen en kunnen daardoor niet met krediet expande ren. Aanhoudende onzekerheid over het komende kabinet en het beleid is natuurlijk ook niet goed. De verkoop van huizen is naar het laagste peil ge zakt. Snel duidelijkheid krijgen over waar de pijn van de bezuinigingen te recht gaat komen is noodzakelijk om consumenten weer vertrouwen te ge ven en hun bestedingen weer aan te wakkeren. Toch zien wij meer en meer ondernemers die tegen de stroom in hun investeringsplannen hebben opgesteld en willen gaan reali seren. De afgelopen maand was er bij REWIN weer sprake van een aanwas van investeringsplannen. Onderrje- mingschap is en blijft de motor voor het opgang krijgen van de economie. Hopelijk wordt Nederland wereld kampioen want dat levert 0,5% econo mische groei op. Dat kunnen de be drijven goed gebruiken. Mijn barometer blijft dan ook onver anderd staan op een klein zesje. Willem Jonkmans: 6 Teveel gehannes Ik ga een half punt terug naar een 6. Vakantie drukt altijd de situatie op de o/g markt enigszins, maar het gehan nes om tot een nieuwe regering te ko men, bevordert het Zeker niet. De ver deeldheid is groot en onzekerheid kunnen we niet gebruiken. Chris van Loon: 7 W-vorm economie niet waarschijnlijk. Voorzichtig beginnen ook kapitaalin tensieve (industriële bedrijven zoals ASML positieve signalen uit te zen den. Dit betekent gelukkig dat de be reidheid tot investeren aan het groeien is. Ook voor Zuidwest Ne derland is dit goed nieuws. Investerin gen in productiemiddelen betekent ook een aantrekkende vraag naar maintenance en dat is een van de speerpunten van ons economisch be leid. Daarin willen we graag koploper worden. Rondom de andere speer punten uit de zogenaamde "Pieken in de Delta"-discussie, de versterking van de proces-industrie en de toeris tische infrastructuur blijft het tot op lieden stil. Willen we volledig meelif ten op de komende economische groei dan zal ook daarin versneld moe ten worden geïnvesteerd. Ruimte voor het bedrijfsleven zal ook de ko mende tijd weer een discussiepunt op leveren waarbij de vraag naar goed ge outilleerde bedrijventerreinen onver minderd hoog zal blijven. Dit werpt meteen de vraag op waar we met z'n allen dat geld vandaan moeten halen zeker in een periode waarin we nog een schuld hebben af te lossen. Het over een langere tijd uitsmeren van de bezuinigingsacties is dan ook ver standig al zal dit uit politieke motie ven lastiger te beschouwen zijn als "daadkrachtig" beleid, dat we alle maal zo graag willen zien en horen. Indien overheden zich enkel gaan richten op bezuinigingen dan zouden we de bus wel eens kunnen missen. Het blijven investeren in onze econo mie is de beste garantie dat we met z'n allen weer geld gaan verdienen om het financiële huishoudboekje weer in orde te krijgen. Het bedrijfsle ven doet er goed aan om samen, met de verschillende overheden en niet te vergeten het onderwijs, ideeën te ont wikkelen. De overheid kan al behoor lijk helpen door verdergaande stap pen te zetten nr.b.t. het terugdringen van regelzucht. Bedrijfsleven, Onderwijs en Overhe den hebben onlangs nog weer eens uitgesproken dat samenwerking de beste mogelijkheden biedt tot herstel. Als iedereen zich dan als een betrouw bare partner gedraagt, vormt dit een reden tot optimisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 108