Teambuilden met eigengereide ezels onthaasten Er zijn voor bedrijven heel wat manieren om aan team building te doen. Maar tegelijker tijd aan de onderlinge band wer ken én lekker onthaasten, kun je bij het bedrijf van Bianca Plune bij het Noord-Bevelandse Kam perland. Hoe? Je gaat op stap met een groep eigengereide ezels. door Dennis Rijsbergen KAMPERLAND - Daar staat ie dan, imponerend te wezen: Vito. Bij een ezel denk je niet meteen aan een dier met lange dreads dat zo groot is als een paard. Vito is een langharige Fran se reuzenezel. "Ofwel een Baudet du Poitou", legt Bianca Plune, eigenares se van het bedrijf Ezelhuis uit. "Deze ezelsoort was bijna uitgestorven. In 1990 waren er nog maar 44." De bij zondere Vito is enorm, maar heeft door zijn wollige vacht een hoog knuffelgehalte. Het dier stamt af van een soort, ooit gefokt door de Romei nen. Zijn vader was één van de zes stamvaders waarmee twintig jaar gele den een fokprogramma begon om de soort te redden. "Een Baudet de Poi tou is de Rolls Royce onder de ezels." Maar hoe bedenk je het eigenlijk om een bedrijf met ezels te beginnen? Het komt door een goede vriend, ver telt Plune. Die was op vakantie in Ma rokko en wees paardenliefhebster Plu ne erop dat ezels "zulke leuke dieren' zijn. "En dat ik daar iets mee moest doen." Plune ging op onderzoek uit en kwam erachter dat de mogelijkheden op een toeristisch eiland als Noord-Beveland groot, waren. "Het is een eiland van kansen, waar onder nemers graag met elkaar samenwer ken", stelt Plune enkele maanden na de start van haar bedrijf vast. Ze heeft inmiddels zes ezels in de wei staan. Toeristen, dagjesmensen, maar ook personeelsleden van bedrijven kun nen zelfstandig met de ezels van Plu ne op stap. Ze krijgen instructies, een routekaart en - met de traditionele manden op de ruggen van de ezels ge vuld met proviand - gaan zelfstandig op pad. Een paar uur of zelfs een hele dag. Hoewel ezels als koppig te boek staan, volgen ze meestal gewillig de wandelaars. Meestal. "Het zijn ook wel eigenwijze dieren. Het zijn eigen lijk net grote poezen. Een ezel denkt veel na. Staat hij stil, dan vindt hij het niet leuk en heeft hij zoiets van: Dat doe ik niet. Ik kan dan boos worden, maar dan is hij vervolgens twee we ken lang boos op mij. Je kunt ze beter even lekker kietelen of plagen. Je moet ze overtuigen om mee te ko men. Dat is de charme van het lopen met deze dieren." Eitje Het lijkt dan ook erg spannend om zelfstandig met een ezel op stap te gaan. Plune meent echter dat het ei genlijk een eitje is. "In de meeste ge vallen volgt de ezel de groep. Het zijn kuddedieren en de wandelaars zijn de kudde. En ze zullen nooit op hol slaan. Een ezel wil alleen bij je zijn", stelt Plune. Bovendien hebben deze lastdieren een goed geheugen. Plune biedt meerdere routes over het eiland aan, maar de ezels weten precies hoe ze moeten lopen om weer 'thuis' te komen. Een trektocht met ezels is een ideale manier van teambuilding, meent Plune. "Je hoort van mensen die het gedaan hebben vaak: 'Nou, dat heb ik toch maar even meege- Ezels zijn net groot uitgevallen poezen, vindt Bianca Plune van het bedrijf Ezelhuis. Foto: Denvon Media Als proviand krijgen de trekkers ook Zeeuwse streekproducten mee. "Noord-Beveland heeft wat dat be treft veel te bieden. En mijn ezels zijn als het ware levende reclame. Want het ziet er prachtig en idyllisch uit, zo'n groepje wandelaars met die mooie dieren. Een oudere dame hier in de buurt zei het laatst nog: 'Die ezeltjes van jou, daar geniet ik zo van. Je komt helemaal tot rust als je naar ze kijkt.' En dat is nu precies de bedoe- maakt.' En het wandelen door de na tuur met deze leuke dieren is ook op en top onthaasten." Tochten Op stap gaan met een ezel, het is in Frankrijk vrij normaal. In Nederland zijn er enkele bedrijven ook mee begon nen. In ZeeRnd is Plune de eerste. "Het is mijn bedoe ling met andere ondernemers in de toeristenbranche te gaan samenwerken." Plune heeft namelijk grote plannen. Ze wil meerdaagse tochten gaan aanbieden. De ezels gaan dan bepakt met tenten en kampeer- spuilen mee op stap. Plune wil met campingeigenaren op Noord-Beve land 0111 de tafel om overnachtingsmo gelijkheden te regelen. Maar ook zoeken aan boerderijen kunnen in het programma worden opgenomen. Een tussenstop bij wijngaard De Drui- vengaerde is ook een optie. "Wat dacht je van een avondwandeling met een wijntje?" En met landgoed Rijck- holt in de buurt zijn er ook mogelijk heden voor de zakc- stelt Plune. "Bedrijven kunnen daar bijvoorbeeld hun vergadering hou den en dan vervolgens met ons aan teambuilding doen. Ik heb ook een paardentrailer. Dus als bedrijven bij voorbeeld bij de Schotsman doen, kan dat ook." Plune wil met haar bedrijf Ezelhuis Noord-Beve land promoten. En ze doet dat niet al leen door de wandelaars het land schap, de natuur van het eiland, het Veerse Meer en oude landbouwha- te laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105