Vechten voor de 'notaris op straat' Samenwerking helpt I interview Administratiekantoor Van Beers BV Tien jaar geleden lieten de no tarissen hun vaste tarieven los. De vrije marktwerking deed zijn intrede. Ook de crisis kwam. De gemiddelde omzet van de no tariskantoren is in 2009 met 14% gedaald ten opzichte van het jaar ervoor, vooral door de ingezakte huizenmarkt. De crisis speelde mee bij de afname van de werkge legenheid, die in een jaar tijd met 1700 werknemers daalde. Met zo veel onrust in de branche, is het niet verwonderlijk dat eind mei een echte belangenvereniging werd opgericht: de Nederlandse Branchevereniging Van Notaris sen (NBVN). De NBVN komt voort uit onvrede met de Konink lijke Notariële Beroepsorganisa tie. Binnenkort is de eerste verga dering van deze club, die 'vecht voor de notaris in de straat'. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Kon de notaris vroeger rustig achterover leunen en wachten op de klandizie, nu moet al les uit de kast gehaald worden om de prijsbewuste klant binnen te krijgen. 'De goedkoopste notaris zonder fran je!', adverteert de Zeeuwse 'prijsvech ter' Aktienotarissen. Maar er zijn meer manieren om je te onderschei den. Specialisering, bijvoorbeeld. No tariskantoor Herwig in Vlissingen bij voorbeeld heeft, als enige in Zeeland, de certificaten in huis gehaald voor fo rensisch mediator en EPN Estate Plan ner. Enige uitleg is op zijn plaats. "Het is natuurlijk al langer zo dat kan toren hun specialisaties hebben", zegt Guido Herwig. "Maar momenteel zijn notarissen wettelijk verplicht alle notariële diensten te verlenen waar de mensen om vragen. Als straks de nieu we wet op het notarisambt erdoor is, wordt het mogelijk te kiezen: dat doe ik nog wel, en dat niet meer. Door de val van het kabinet is die wet nog steeds niet aangenomen, maar naar verwachting zal het er in 2011 toch wel van komen." Specialisatie is niet alleen een middel om zich van anderen te onderschei den. het is ook een logisch gevolg van de steeds hogere eisen die aan de notaris worden gesteld. Herwig: "Er moet steeds meer gecontroleerd wor den, er komen steeds nieuwe regels bij." Mediator De bulk van het werk bij een door snee 'stadspraktijk' bestaat uit de af handeling van erfenissen, hypotheken en de overdracht van onroerend goed en personen- en familierecht. Herwig is daarnaast al enkele jaren echtschei- Fenmke de Nooijer en Guido Her wig. dingsbemiddelaar met behulp van me diation. "Vorig jaar heb ik het certifi caat forensisch mediator gehaald. Daarbij gaat het om conflicten die al wel voor de rechter zijn gekomen. De rechter kan vonnissen mij als me diator in te schakelen om als deskundi ge op te treden. Het gaat om zaken op het gebied van het personen- en fa milierecht, waarbij de communicatie tussen beide partijen verstoord is. Die breng je weer op gang en dat kan soms verrassend snel resultaten geven. Ik herinner me een zaak van geschei den ouders over de omgang met de kinderen. Ze hadden al jaren geprocedeerd, tot het Hof toe. Toen het Hof naar mij verwees, bleek dat ze bij de scheiding verzuimd hadden goede afspraken te maken over de kinderen en daarna al leen nog via advocaten met elkaar ge communiceerd hadden." Femke de Nooijer is kandidaat-notaris bij Her wig en behaalde deze lente - als eerste en enige in Zeeland - het certificaat EPN Estate Planner. Landelijk zijn er nu tien. Vanaf 2014 is het certificaat verplicht voor alle leden van de Vere niging van Estate Planners in het No tariaat. "Estate betekent letterlijk nala tenschap. Wij kijken naar de fiscale en juridische aspecten van de nalaten schap. Estate planning draait om de vraag: hoe regel je je zaken zo. dat er Foto: PZC bij de erfenis zo min mogelijk geld ijaaf de belastingen gaat.. Je moet alles weten van testamenten, huwelijkse voorwaarden, schenkingsplannen en eventueel internationale aspecten. Denk aan mensen die naar het buiten land gaan of er al wonen, of een deel van het jaar wonen. Een gewone nota ris weet ook wel van die dingen af, maar gaat niet zo ver de diepte in. Als estate planner let je meer op bepaalde dingen. Van de week kreeg ik nog een oud testament in handen, met het verzoek een verklaring van erfrecht op te ma ken. In het testament stond een legaat aan ieder van de kleinkinderen van een bedrag in contanten ter grootte van het maximaal vrijgestelde bedrag van het recht van successie. Per 1 ja nuari 2010 is de successiewet gewij zigd en is dit bedrag verhoogd van een kleine 2.000,00 euro naar 19.000,00 euro! Bij een nalatenschap met vijf kleinkinderen kun je voorstel len dat dit verstrekkende financiële ge volgen kan hebben. Ik heb toen wel even de erfgenamen geïnformeerd en geadviseerd voordat we de betreffen de verklaringen gingen opmaken. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noemen op diverse rechtsgebieden waarbij specialistische kennis van pas komt." Schenkingen Er zijn veel manieren om geld te be houden dat anders naar de fiscus zou 'gaan, weet De Nooijer. "Ik denk bij voorbeeld dat veel ouders niet besef fen dat liet mogelijk is eenmalig een groot bedrag te schenken, tot 50.000 euro, als je kind een woning koopt. Dat kan sinds 1 januari. Eigenlijk zou iedereen elke vijfjaar bij de notaris langs moeten gaan om eens te infor meren 'of er dingen veranderd zijn die voor zijn persoonlijke situatie nadeel of voordeel kunnen opleveren. Zo'n verkennend gesprek is. bij ons altijd gratis." Herwig: "Weet je wat ik graag zou willen? Gastlessen geven op scholen, bij maatschappijleer. Om uit te leg gen wat het bijvoorbeeld betekent als je gaat samenwonen, of hoe je dingen kunt regelen als je kinderen krijgt. Ik heb het aangeboden, maar er heeft tot nu toe geen enkele school gerea geerd. Dat vind ik jammer." Voor Remco de Jonge, directeur van machinebouwer en indus triële automatiseerder New Motion in Middelburg, is kwaliteit vanzelfsprekend. Om die op alle vlak te kunnen leveren, zoekt hij re gelmatig samenwerkingspartners van hetzelfde kaliber. "Het liefst in de regio om elkaar te versterken. Toch blijken er nog veel 'eilandjes' te bestaan. Dat is jammer.'' Voor complete advisering en begeleiding van uw bedrijf. O.a.: Belastingzaken, jaarrekeningen, boekhoudingen, loonadministraties, financieringsvraagstukken. Wij zijn lid van de NOAB en ook internationaal actief. Jacob Catsstraat 10 - 4364 AM Grijpskerke telefoon (0118) 59 28 28 - fax (0118) 59 32 11 www.admvanbeers.nl MIDDELBURG - New Motion heeft zijn machinebouw en indus triële automatisering vooral gericht op de voedingsindustrie in heel Ne derland. Door kwaliteit in maatwerk te leveren en innovatieve oplossingen aan te dragen, heeft het jonge Zeeuw se bedrijf een solide marktpositie we ten te verwerven. De Jonge werd vorig jaar bezocht door Syntensadviseur Jan Henk Ver burg in het kader van De Toekomst Bedrijven. "New Motion is zonder meer een onderscheidend bedrijf met unieke specialismen. Maar opdracht gevers willen vaak complete oplossin gen vöor hun procesvraagstukken. Hiervoor zoekt Remco samenwer kingspartners. Kenmerkend voor een jong en succesvol bedrijf is dat er ei genlijk geen tijd is om gericht naar partners te zoeken. Net zo goed dat het lastig is om nieuwe orders binnen te halen op momenten dat er hard ge werkt wordt aan de lopende opdrach ten. Verburg en De Jonge hebben samen een aantal zaken opgepakt. Zo kon met een Adviescheque van de Ka mer van Koophandel een externe ad viseur worden ingezet. Deze adviseer de New Motion in de professionalise ring van de groei. Verburg bracht de ondernemer in contact met de Metaal unie om passende partners te vinden om complexe opdrachten binnen te halen. "Samen kunnen we meer dan ieder apart, mits het uitgangspunt het zelfde is", vindt De Jonge. "Opdracht gevers hebben er baat bij als een com plex project door een team wordt uit gevoerd." De innovatieve kracht van New Mot ion heeft vorm gekregen in de Delta Robot. Dit is een piek place tripod die het bedrijf met vijf studenten van de Hogeschool Zeeland heeft ontwik keld. De Jonge: "Onlangs zijn we be gonnen met de bouw van het prototy pe. Tijdens de komende Contacta zul len we de Delta Robot introduce ren." De directeur heeft ook veel inte resse in rapid manufacturing. Via de Syntensadviseur krijgt hij hierover ad vies van TNO. "Het netwerk van Syntens is interessant en onze vooruit zichten voor een succesvolle door groei zijn goed. Zelf heb ik voor het plaatwerk inmiddels een goede Zeeuwse partner gevonden. www. new-motionnl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104