Spelen Londen bieden kansen voor Zeeland Secretaresse by the sea project door Peter Oggel In Zeeland loopt veel secreta rieel talent rond. Viavox heeft het initiatief genomen tot het or ganiseren van Secretaresse by the Sea'. VEERE - Secretaresse by the Sea is een evenement dat directiesecretares ses, secretaresses, managementassisten ten, office managers, PA's en alle an dere ondersteuners de gelegenheid biedt zich verder te ontwikkelen. Secretaresse by the Sea wordt gehou den op 30 september in de Campveer- se Toren, in Veere. De bijeenkomst begint 0111 09.00 uur met drie work shops: klantgericht werken, succesvol le evenementen en notuleren met de laptop. Van 12.00 tot 13.30 uur is er een uit- waailunch aan boord van een boot. Van 13.30 tot 16.30 uur zijn er weer drie workshops: Geheimen van out look, time management en nogmaals notuleren met de laptop. Van 16.30 tot 17.00 uur is er een bespreekbor- rel, waarbij de dag nog eens wordt doorgesproken. Voor de workshops is er plaats voor maximaal 15 deelnemers per groep. Inschrijven kan via www.via- vox.nl/30 september. Kosten: voor een hele dag 375 euro, voor een dag deel 195 euro. De Olympische Spelen in Londen in 2012 bieden vol op mogelijkheden voor de provin cie Zeeland. Het is een kwestie van zien en pakken, vinden Tilly Stroo-Smit en John Delnoy. Met hun project 'First Step to Lon don' willen ze Zeeuwse sporters, bedrijven en instellingen betrek ken bij de Spelen. Motto: Zee land beweegt naar de toekomst. GOES - Zeg nou zelf: wat is hele maal de afstand tussen Zeeland en Londen? In een paar uur tijd zit je toch achter een pint op Piccadilly Cir cus. Zeeland, is dat met wat fantasie niet min of meer de backyard van de Engelse hoofdstad, zeker als je het hebt over de Olympische Spelen? En nu we het daar toch over hebben, dan moeten er voor Zeeland toch ook mogelijkheden zijn om op enige manier bij die Olympics aan te haken! Want: 'Topsport spreekt tot de ver beelding. Sport verbroedert en sport opent deuren'. Ongeveer een dergelij ke gedachtengang heeft een paar maanden terug het prille begin ge vormd van wat nu als werktitel draagt community 'First step te London', te vertalen in; Zeeland op weg naar Lon den. Initiatiefnemers zijn Tilly Stroo-Smit en John Delnoy. De eer ste-is directeur van het Goese organisa tie- en evenementenbureau Eve&; Delnoy is zelfstandig organisatie-advi seur en -onder meer- nauw betrok ken bij de uitvoering van 'Limburg Bridge to London'. En dat is weer een project van de provincie Limburg en NOC/NSF. Vanaf2008 heeft Lim burg de blik op de Engelse hoofdstad gevestigd. Het volgende citaat is ge plukt van www.topsportlimburg.nl: 'Alleen al vanwege de geografische lig ging biedt de nieuwe Olympische cy clus een buitenkans voor Limburg om op het terrein van onderwijs, zorg, bedrijfsleven, overheid, sport en toerisme aan te haken'. Nu, twee jaar later, is in het Limburgse onder de vlag van Topsport Limburg een stevi ge campagne opgezet, spreekwoorde lijk om daadwerkelijk bruggen te bou wen tussen Maastricht en Londen. Limburg Bridge Topsport Limburg werkt nauw sa Foto: duoFoto producten. Stroo: "Ondernemers die straks iets in Londen willen doen, kunnen wij begeleiden. We kunnen reizen organiseren, vice versa want het belang voor de Zeeuwse toeris tische sector of een steenworp afstand van Londen is evident. Er zijn al con tacten met Stena Line om te bezien of met de Spelen de veerdienst Vlissin- gen-Sheemess opnieuw in de vaart zou kunnen. Wellicht kunnen we sa menwerken met Vlaanderen, vliegrei zen vanaf Oostende naar Londen. Zeeland biedt zoveel mogelijkheden om dit grote evenement te benut ten." Er is, in vergelijking met Lim burg, wel een probleempje. Sport en beweging is uitgangspunt van de cam pagne. Sport Zeeland is de tegenhan ger van Topsport Limburg, met een vrijwel identieke doelstelling: inwo ners stimuleren om te sporten en te bewegen. Maar anders dan Limburg telt Zeeland minder topsporters en met dat aspect verkoopt de bood schap als economische impuls toch minder gemakkelijk. Maar Tilly Stroo twijfelt niet: "Zeeland is groot genoeg om dit tot een succes te ma ken. We focussen ons altijd op topsport. Maar daaronder zijn er duizenden die gewoon lekker met bewegen bezig zijn. En die zijn minstens zo belang rijk." oI6eUU Tilly Stroo (rechts),John Delnoy en Titia Kapleijn, zakenpartner van Stroo. men met provinciale instellingen en bedrijven om de campagne vorm te geven. Dat lukt aardig, zegt John Del noy met gevoel voor understatement: 'Limburg Bridge' heeft inmiddels een uitvalsbasis gevonden in de Neder landse ambassade in Londen en ont wikkelt vandaaruit al de nodige pro motionele activiteiten. "Tijdens Wim bledon delen we bijvoorbeeld Lim burgse hapjes uit ter promotie van on ze streekproducten", zegt Delnoy. Wat Limburg kan, dat moet Zeeland ook kunnen, vindt Tillv Stroo. Ze mikt daarbij op dezelfde vijf pijlers (of Olympische ringen) als in Limburg: onderwijs, gezondheidszorg, sport, overheid en business2business. De doelstelling is overeenkomstig: Zeeuwse promotie en kansen schep pen voor Zeeuwse bedrijven, instellin gen en talenten. Niet dat ze 'Limburg Bridge' wil kopiëren, verre van dat. "We spreken over totaal verschillen de provincies niet verse lullende moge lijkheden. Het is geweldig dat we de len van de Limburgse opzet naar het Zeeuwse kunnen vertalen. We sprin gen op een rijdende trein. Maar voor op staat dat het project, een duidelijk Zeeuws smoel moet hebben", zijn Stroo en Delnoy het eens. Haast Er is wel enige haast. Waar Limburg al twee jaar aan de slag is, moet Zee land nog beginnen. Medio juni is er bij Voetbal Experience in Middel burg een eerste bijeenkomst geweest, een kick-off zoals Tilly Stroo dat noemt. Om tafel niet de minsten: de provincie, Hogeschool Zeeland, Sport Zeeland, Kamer van Koophan del en enkele Zeeuwse ondernemers, geïnteresseerd om de provincie in breed verband op de kaart te zetten. Want dat mag wel eens, is de overtui ging van Delnoy en Stroo. De eerste schetst een beeld van een provincie die deels met gelijksoortige proble men kampt als Limburg. Krimp bij voorbeeld, vergrijzing en een tekort aan (hoogwaardige) werkgelegen heid, waardoor jongeren vertrekken. Het is een cyclus die in Zeeuwse ver houdingen nauwelijks te doorbreken valt. Delnoy wijst in dit verband op een onderzoek, waarin HZ-studenten aangeven Zeeland na hun studie te moeten verlaten om aan de slag te ra ken. Dat kan anders, is de kern van het betoog, en de Olympische Spelen in Londen kunnen daar een prima ver trekpunt voor zijn. Eigenlijk gaat het om een algemeen Zeeuws belang, zegt John Delnoy dat wel Zeeuws-breed moet worden gedra gen. 'First step to Londen' streeft er dan ook naar om de Zeeuwse eilan dencultuur te doorbreken. Spreek woordelijk: alle neuzen dezelfde rich ting uit, aldus Tilly Stroo. "Er is een vruchtbare bodem. Maar dit project kan alleen groeien als we in gezamen lijkheid gebruik maken van de be schikbare lijnen. Denk Zeeuws, denk breed met als doel de provincie posi tiefin beeld te brengen. Plannen "We moeten een vliegwiel in bewe ging brengen", vindt Delnoy. Uiter lijk in september willen beide initia tiefnemers een besluit over de cam pagne nemen: go or no go. Concrete plannen en acties moeten de komen de maanden vorm krijgen, in en door gesprekken met mogelijke partners, onder meer die de kickoff hebben bij gewoond. Dan moeten ook vragen worden beantwoord als: hoe houd je studenten binnen de provincie, wat is er er nodig aan nieuwe opleidingsmo gelijkheden, welke plannen leven er onder het bedrijfsleven, hoe promoot je in samenhang de Zeeuwse streek-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 103