;iek zijn geld ad 119 Wilde dieren komen de Noorse bossen uit Kids vanaf 99," Algarve zonder enige vorm van verdoving. Belg zakt 62 keer voor theoretisch rijexamen Argentinië staat homohuwelijk toe Cel voor aanvallers Zweedse kunstenaar Kerngeleerde Amiri 'gemarteld in VS' BP erkent lobby voor Lockerbie-vrijlating Iroquois sportploeg mag Engeland niet in Nu lekker op vakantie. Turkije A Hoogseizoen: nü extra voordelig! X Portugal X oad.nl/aanbiedingen REIZEN vrijdag 16 juli 2010 LILLEHAMMER - Een eland op de koffie, een wolfin de achtertuin en een beer in de straat. Wilde die ren in Noorwegen zoeken steeds vaker het gezelschap van de mens. Deze week stormde een eland in Kongsvinger in zuidoost-Noorwe- gen een supermarkt binnen. „Een winkelende eland is niet nor maal en komt niet vaak voor", zegt Erik Lund, wildexpert van de Noorse Autoriteit voor Natuurbe heer. Maar elandkalveren die de weg kwijt zijn en zich tussen de mensen begeven, zijn niet onge woon. ,In de lente en zomer duwt moeder eland de kalveren die het jaar ervoor geboren zijn weg. Deze zwerfjongeren weten niet wat ze moeten doen en trekken vaak naar de stad." Maar de eland is niet het enige wil de dier dat zich onder de mensen begeeft. Deze zomer zijn met na me veel wolven gesignaleerd. In de buurt van Lillehammer waar schuwden de buren elkaar al vele malen dat er een wolf in de straat dribbelde. Schapenboeren melden verliezen door toedoen van bruta le beren. „Tot zo'n veertig jaar gele den liep het aantal beren terug van zo'n 3500 tot maar enkele exemplaren. Nu zijn'beren een be schermde diersoort en omdat er meer en meer bijkomen, zijn ze ook vaker zichtbaar", zegt Lund. Oprukkend wild betekent dus dat de natuur zich herstelt en is dus ei genlijk een goed teken? Het ligt er aan wie je het vraagt. Veel Noren, meestal stadsbewoners die geen last hebben van wilde dieren in de tuin, willen ze beschermen. Ande ren, veelal schapenboeren die ver liezen lijden, zien de wolven het liefst afgeschoten worden. Gevaarlijk voor de mens zijn de wilde dieren niet, meent het We reld Natuur Fonds. De laatste keer dat een Noorse beer een mens doodde, was in 1906. jectienaalden worden gewoon her gebruikt. Röntgenapparaten zijn er niet. In plaats daarvan wordt fluoroscopy gebruikt: een soort tv-camera die radioactieve straling afgeeft. Dat gebeurt zonder be scherming voor patiënt of arts. Mensen die naar een ziekenhuis moeten, moeten zelf voor trans port zorgen. Ambulances zijn er niet. Er is ook geen 'noodnum mer' dat gebeld kan worden. In de hoofdstad Pyongyang zijn de medi- ZILLEBEKE Een Belg is inmiddels 62 keer ge zakt voor zijn theoretisch rijexa men. Mare Martain (43) uit het West-Vlaamse Zillebeke ondernam zes jaar geleden zijn eerste poging. „Ze zouden iets minder streng moeten zijn", aldus Martain. Hij wil doorgaan tot hij slaagt. Bijna 60 procent van de kandida ten slaagt de eerste keer, de rest doorgaans bij de tweede poging. BUENOS AIRES Als eerste land in Zuid-Amerika heeft Argentinië het homohuwe lijk gelegaliseerd. Homostellen kun nen er ook officieel kinderen adop teren. Zij krijgen dezelfde rechten, verantwoordelijkheden en bescher ming als heteroseksuele koppels. De wet was in mei al goedgekeurd. Gisteren ging de senaat na een de bat van 16 uur akkoord. sche faciliteiten beter, maar gewo ne burgers van het platteland kun nen er geen gebruik van maken vanwege reisbeperkingen. De toestand is extra schrijnend vanwege de enorme voedseltekor ten in Noord-Korea, ontstaan door mismanagement en mislukte oogsten. De chronische ondervoe ding leidt tot veel lichamelijke klachten en het immuniteitssys teem wordt erdoor aangetast. Tu berculose en bloedarmoede zijn STOCKHOLM Twee broers zijn tot twee en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij het huis van Lars Vilks hadden aangevallen, de Zweedse kunstenaar die onder meer door Al Qaeda is bedreigd om zijn tekenin gen van de profeet Mohammed. De broers, van 19 en 21 jaar, werden schuldig bevonden aan brandstich ting. Vilks was niet thuis toen in zijn huis brand werd gesticht. TEHERAN De Iraanse kerngeleerde Shahram Amiri zegt in de VS geestelijk en li chamelijk gemarteld te zijn. Hij uit te deze beschuldiging na aankomst in Iran. Volgens Teheran is Amiri in 2009 ontvoerd door de CIA en te gen zijn wil naar de VS gebracht. Washington zegt dat Amiri uit zich zelf is overgelopen en kennelijk la ter van gedachten is veranderd. veel voorkomende kwalen in Noord-Korea. Rhee, een 20-jarige vrouw uit Chongjion: „Noord-Koreanen ne men niet de moeite naar een zie kenhuis te gaan als ze geen geld hebben, want iedereen weet dat je voor dienstverlening en behande ling moet betalen. Als je geen geld hebt, ga je dood. Mensen zonder geld hopen gewoon dat ze niet ziek worden of vanzelf weer beter worden." LONDEN Bijna een jaar nadat de Britse pers had gemeld dat oliemaatschappij BP de regering onder druk had ge zet om de Libische Lockerbie-da- der Abdel Basset al-Megrahi vrij te laten, heeft het bedrijf erkend dat er inderdaad sprake is geweest van een lobby. De gevangenhouding van Megrahi zou nadelige gevolgen hebben voor olieboringen voor de kust van Libië door BP. NEW YORK Een sportploeg met Amerikaanse Iroquois-indianen mag Engeland niet in omdat ze geen geldige pas poorten hebben. De Irakezen wil len deelnemen aan het WK-lacros- se, een sport die ooit mede door de Iroquois is bedacht. De in de VS en Canada levende indianen gebrui ken eigen identiteitspapieren en willen geen andere documenten. Geniet nu EXTRA VOORDELIG met het HELE GEZIN van een heerlijke vakantie in Turkije. De korting is geldig voor diverse hotels in de BEKENDE VAKANTIEPLAATSEN én in het HOOGSEIZOEN! Boek nu, want 0P=0P! Boek nu uw vakantie met vertrek in juli of augustus en profileer van extra hoogseizoen kortingen! Turkije v.a. 279,-o.b.v. logies Lesbos v.a. 399,-o.b.v. logies Algarve v.a. 299,-o.b.v. logies Corfu v.a. 399,-o.b.v. logies Turkije v.a. 379,- o.b.v. All Inclusive Tenerife v.a. 449,- o.b.v. logies Kreta v.a. 395,-o.b.v. logies Hurghada v.a. 499,- o.b.v. All Inclusive Rhodos v.a. 399,- o.b.v. logies ontbijt Genoemde prijzen zijn vanafprijzen per persoon o.b.v. 8 dagen irid. vlucht en verblijf in hotel of appartement. App. Squash*** Zeer centraal gelegen complex in een levendig deel van Praia da Rocha. U heeft veel restaurants en terrasjes binnen handbereik! o.b.v. logies. Vertrek in augustus en september. ReisnummenVLPT01-27 Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/aanbiedingen. (®S B«l «900-8482 (0,15pro) V?; ofganaaruwANVR-reisbureau. Amnesty International maakte een rapport over de deplorabele toestand van de Noord-Koreaanse gezondheids foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9