221 zeeland Vrijwilligers en personeel van Nieuwe agrarische vereniging Goese wethouder vreest voor pijnlijke bezuiniging op WMO Mallardmars ter nagedachtenis aan bevrijding Marianne van der Meer bracht haar inspiratie, respect voor de natuur en solidariteit met de zwaksten, over op veertig vrijwilligers die in het nieuwe hospice gaan werken. Kallewaard geeft Spar over in andere handen vrijdag 16 juli 2010 B NIEUWDORP - Het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp houdt op 30 oktober een zogeheten Mallard mars ter nagedachtenis aan de be vrijding van Zuid-Beveland. De wandeltocht, waarvan de naam verwijst naar de nachtelijke oversteek van het Sloe door Britse troepen in november 1944, wordt voor de eerste keer gehouden. Er zijn drie afstanden; 6,3 kilometer, 12.6 kilometer en 30 kilometer. Deelnemers onder de twaalf jaar worden met voertuigen uit WOU naar de Sloedam gebracht en zul len de tocht van 6,3 kilometer te ruglopen. Iedere deelnemer krijgt bij terugkomst een aandenken. Meer informatie is te vinden op: www.bmzeeland.nl. Personeel en vrijwilligers van het oude en nieuwe Clarahofje vertrekken te voet uit Hansweert voor de 'verhuistocht' naar Goes. foto's Willem Mieras FRANCISCANER LEVENSHOUDING door Luc Oggel KRUININGEN - Agrariërs die natuur en landschap beheren. Dat is de ge dachte achter de nieuwe Agrari sche Natuurvereniging Oost Zuid-Beveland (ANV). Het gaat om een initiatief van de afdeling Oost-Zuid-Beveland van land- en tuinbouworganisatie ZL- TO. De nieuwe vereniging, waar van de oprichting gisteren officieel is bekrachtigd, heeft de gemeen ten Kapelle en Reimerswaal als werkgebied. Daar liggen grote na tuurgebieden als Den Inkel en Ka- pelse en Yersekse Moer. De vereniging wil agrarisch na- tuur- en landschapsbeheer breed oppakken, van het aanleggen van bloemenranden tot eindbeheer in natuurgebieden. Volgens de vereni ging is dat een logisch gevolg van de maatschappelijke wens voor meer natuur en landschap van hoog niveau. Boeren hebben de middelen (vee en machines) en de kennis om dat te doen en daar naast, denkt de ANV, is goed be heer positief voor het imago van de landbouw. Q www.anvoostzuid-beveland.nl door Mieke van der Jagt Met de wagen van Sint Franciscus van Assisi, dat wil zeggen te voet, hebben vrijwilli gers, personeelsleden en bestuurs leden van Het Clarahofje gisteren het licht overgebracht van Hans- weert naar Goes. In Hansweert waren van 1992 tot 2006 twee plaatsen waar mensen die thuis niet konden sterven hun laatste dagen, weken of maanden konden doorbrengen. In Goes, aan de 's Heer Hendrikskinderendijk, kunnen vijf mensen tegelijk te recht. De lopers droegen allemaal een symbool van het oude hospice met zich mee om de warmte en de sfeer van het Clarahofje in Hansweert naar Goes over te brengen. Eén van die symbolen was het licht, dat initiatiefneem ster Marianne van der Meer al in 1992 ontstoken heeft. In een storm- lamp kwam het naar Goes, waar de nieuwe projectmanager Jos Arts, het overnam om er in het stil tecentrum een nieuwe lamp mee te ontsteken. In principe gaat het nieuwe Clara hofje in Goes op dezelfde manier draaien als in Hansweert, behalve dat het hospice nu onder de thuis zorgorganisatie Zorgstroom valt. Daarmee is de continuïteit gega randeerd. Verpleegkundigen, verzorgenden en administratief personeel wor den in Goes, net als in Hansweert, bijgestaan door een grote groep vrijwilligers. De hele onderne ming is erop gericht een warme omgeving te bieden. 'Bijna-thuis- huizen', werden de hospices in de jaren negentig genoemd, en die sfeer moet ook het Goese Clarahof je gaan uitstralen. Bij de bouw en de inrichting is de oprichtster nauw betrokken geweest. Jos Arts zei in een korte toespraak dat de ervaring en de contacten van Ma rianne van der Meer ertoe hebben geleid dat het gebouw doelmatig is, de inrichting huiselijk en dat er geld voor uit de verste hoeken is gekomen. De vijf ruimten waarin de termina le zorg wordt geboden, zijn ruim en licht en hebben uitzicht op en directe toegang tot de grote tuin. Er is rekening gehouden met be zoek dat wil blijven, er is een stilte centrum, een ruimte waar mensen kunnen worden opgebaard en een grote, gezellige keuken. Alles is er op gericht de stervenden niet al leen de professionele zorg te geven die nodig is, maar ook de warmte en de aandacht die het leven ook op het einde kunnen verlichten. Daarvoor zijn meer dan veertig vrijwilligers beschikbaar. De tuin is toegankelijk voor bed den en rolstoelen. video: www.pzc.nl/bevelanden COLIJNSPLAAT - Na vijftig jaar is de naam Kallewaard niet meer ver bonden aan de Spar supermarkt in Colijnsplaat. De winkel is sinds deze week in handen van Leo Sturm en Ingrid Westveer. Sturm, via een bakkers- en een sla gersopleiding in de supermarktwe reld terechtgekomen, is al zes jaar medewerkeer van de Sparwinkel. Het paar zet de winkel als vanouds voort. Winkeleigenaar tot vorig week Ko Kallewaard concentreert zich op zijn cateringsbedrijf in Colijns plaat. De groeiende activiteiten op dat vlak vielen volgens de onderne mer niet meer te combineren met de levensmiddelenwinkel. Als dat budget straks met 17 pro cent slinkt, kan Goes dat niet zo maar uit andere potjès aanvullen. Meeuwisse: „We moeten al zoveel bezuinigen. Vanaf 2012-2013 moe ten we acht miljoen euro minder uitgeven. We maken we nu al plan nen om die bezuiniging te realise ren. Daar bovenop komt een nieu we rijkskorting van negen ton. Het Rijk zegt: jullie totale waarde aan onroerend goed is gestegen, dus Goes kan meer belasting innen. Hup, drie ton minder. Ook de WMO wordt fors gekort, met zes ton. Je kunt zo'n bedrag niet even van andere posten afhalen, want dat doet daar dan ook weer pijn. Overigens moet het college nog be slissen hoe het met de WMO-kor- ting omgaat. Tijdens de begrotings behandeling in het najaar moet dat duidelijk zijn." Begin 2007 werden gemeenten ver antwoordelijk voor huishoudelijke zorg voor inwoners. Voorheen was dat een rijkstaak. De gemeen te kregen rijksbudget voor de uit voering mee. Nu draait het Rijk, dat ook moet bezuinigen, de geldkraan steeds verder dicht. „In het collegepro gramma hebben we al drie ton be zuinigd op de WMO. Daar komt dit bovenop en dat is wel verve lend." door Frank Balkenende 1. Moei Wanne sluit de deuren. 2. Abbekindersezandweg moet open. 3. Gezochte man aangehouden. Verschillende redacteuren houden een weblog bij. Ze zijn allemaal te bekijken via www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl GOES - Een forse rijkskorting op het Goese WMO-budget kan vol gend jaar leiden tot pijnlijke bezui nigingen. Goes krijgt volgend jaar 600.000 euro minder voor uitvoering van de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Wethouder Loes Meeuwisse (VVD, financiën), denkt niet dat de huishoudelijke zorg voor ouderen en mensen met een beperking de dans kan ont springen. De gemeente spendeert momen teel ruim drie miljoen euro per jaar aan de huishoudelijke zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78