24 100 Rekensommen uit groep zeven en acht: Studenten die na de zomer aan de pabo beginnen op de Hogeschool Zeeland kunnen er alvast een zomercursus rekenen en taal volgen. brieven vrijdag 16 juli 2010 OjrjwfYio Maim 1 e r REKENONDERWIJS vierkante meter - oftewel één vierkante decameter - is hetzelfde als een are. door Cornelleke Blok Huh? Echt? Fronsende blikken. Dertig meiden kijken verbaasd naar do cente Jolanda Aude- naerd. Ze houdt een kubus in de lucht en twee flesjes water. „Je ge looft het misschien niet, maar in één vierkante decimeter past pre cies een liter water." De lesstof uit groep 7 en 8 van de basisschool is zes jaar later vaak weggezakt. Studenten die na de zo mer beginnen met de opleiding le raar basisonderwijs op de HZ, en problemen verwachten met reke nen of taal, kunnen in de zomer vrijwillig een opfriscursus volgen. Donderdagochtend legt Aude- naerd lengte- en oppervlaktema- ten uit, tijdens de rekencursus. „Een vierkante decameter noem je ook wel een are." Geen blik van herkenning uit de klas. Audenaerd glimlacht. „Het komt nu echt van heel diep hè?"Meetkunde is - sa men met breuken - één van de struikelblokken studenten, weet Audenaerd. Ze begrijpt het wel. „De studenten hebben het op de basisschool keurig geleerd, maar op de middelbare school hoefje niet meer uit je hoofd te leren. Hoofdrekenen is een ondergescho ven kindje." 'Millimeter, centimeter, decimeter, meter, decameter, hectometer, kilo meter...' Henrianne Tijssen (19) uit Goes dreunt het rijtje zó op. „Dat zit er nog in van vroeger", zegt ze. Rekenen was wel een drempel om zich aan te melden voor de pabo. „Het is altijd mijn zwakke kant ge weest. Je leest vaak dat maar 75 procent het eerste jaar haalt. Dat schrikt af Ik wilde daarom maat schappelijke dienstverlening stude ren na m'n mbo-opleiding onder wijsassistent. Maar met flink wat oefening moet het lukken. Deze cursus geeft vertrouwen." Ook Amy Zoutendijk (18) uit Kou- dekerke is opgelucht. „Ik had een vier voor wiskunde op de havo. Ik dacht dat het vét moeilijk zou zijn, maar nu denk ik: oh ja!" Jacqueli ne Wondergem (17) uit Middel burg voorziet nog wat problemen met breuken. „Vooral als ik er écht mee moet rekenen." De studenten moeten in het eer ste jaar een landelijke toets reke nen en taal afleggen. Wie de derde poging nog niet geslaagd is, moet stoppen met de studie. „Afgelopen studiejaar heeft iedereen de toets gehaald", zegt pabo-directeur Henk Zielstra trots. Een kwart van de studietijd wordt aan rekenen en taal besteed. „Een leerkracht is veel meer dan iemand die kan re kenen, maar je moet die kennis hebben. Je bent vanaf de eerste op leidingsdag juf of meester. Kinde ren zien niet dat je stage loopt." Jacqueline Wondergem, Amy Zoutendijk en Henrianne Tijssen (vlnr) oefenen rekensommen, bo-studentes volgen deze week een zomercursus aan de Hogeschool Zeeland. De aankomende pa- foto Ruben Oreel J L 3 Gratis Sony Ericsson Vivaz Phone House met de hartelijke service Telfort winkels telfort.nl 08001707 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Lintje Gratis toestel bij 24 mnd contract (150 min) i.c.m. surf&mail. Actieprijs eerste 6 maanden. Kijk voor de voorwaarden op telfort.nl Vandaag las ik de loftrompet van Balkenende die hij afstak over het Nederlands elftal: 'Vol veerkracht, vechtlust en vertrouwen. Een inspi ratiebron.' Dat laatste hoop ik toch niet. Afge zien van de vechtlust blonken de spelers niet uit in sportiviteit. Als professionals hebben ze in ieder ge val niet leren omgaan met verlies. Een van de eerste reacties van een speler: 'Het was de scheidsrechter die faalde. Eentje van niks.' Tranen met tuiten. Horen die nou echt bij professionals? En dan de reactie van de 'grote' coach Van Marwijk. Het onthutsen de gebaar waarmee hij zijn medail le van zijn nek rukte en in zijn zak propte. Zijn zulke reacties een inspiratie bron voor onze jongeren? Als Van Marwijk echt een vent was ge weest had hij ook het lintje uit han den van minister Klink niet aange nomen of tenminste van zijn borst gerukt en in zijn zak gefrommeld. Een elftal in balans, noemde Bal kenende de groep. Volgens mij was de ploeg totaal uit balans gewoon omdat ze tekort kwamen. Siem Huisman Trumanlaan 24, Goes Scheldekraan Aanpakken was het motto bij de Vlissingse gemeenteraadsverkiezin gen. Daar werd ik blij van. Maar eenmaal op het pluche blijkt dit utopie. Zonneklaar het pluche kleeft. Nog steeds ligt de Scheldekraan sinds 22 november 2007 ter aarde. 'Elke keer als ik er langs rij denk ik: je verdient veel beter! Over het opknappen van de kraan wordt nu al enkele jaren gesteggeld. Dat is toch van de gekke. Sterker, dit getuigt van een zeer slappe houding dat neigt naar incompe tentie. Wanneer besluit het stadsbestuur om er een reïntegratieproject van te maken. Vreemd, heel vreemd dat dit nog niet in gang is gezet. Hoe? Zet werklozen en losers dwingend in, dat drukt de kosten. Het zou wel erg naïef zijn om deze groep ongemoeid te laten. Hoog tijd dat iemand opstaat en eens in de pap roert en echt een nieuw daadkrachtig geluid laat ho ren en dat in praktijk brengt. Kortom: meteen aanpakken en niet meer besluiteloos toezien! Willem Corneiis Murre Irislaan 16, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62