met vervelende trekjes 3 DELTA feliciteert Marsaki, Woonburg, de ZMF en de gemeente Veere met de bouw van de eerste C02 neutrale straat van Nederland. Nood lenigen commentaar BERENKLAUW en BRANDWONDEN Sterftecijfers ziekenhuizen vrijdag 16 juli 2010 „We maaien meer. Met grote machines en kleinere bosmaaiers. En als dat niet kan, dan gebruiken we chemische bestrijdingsmiddelen." Pieter van der Meuien van Waterschap Zeeuwse Eilanden „Ze zijn bijna niet uit te roeien, tenzij je chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt, maar dat willen wij absoluut niet." Boswachter Karei Leeftink van Staatsbosbeheer Het regenseizoen in Haïti is begonnen. Dat betekent dat de honderdduizenden daklozen in dat land het nóg zwaarder krijgen. Een halfjaar na de verwoestende aardbe ving, zijn de levensomstandig heden nog altijd bedroevend slecht, zo melden hulporganisa ties. Van de door de internatio nale gemeenschap toegezegde miljarden is nog maar twee pro cent binnen. Nederland heeft al twintig procent van de toezeg de ito miljoen euro overge maakt. Dat is niet weinig, stel len de Samenwerkende Hulpor ganisaties (SHO), want het is een project van vijf jaar. De SHO opereren kennelijk voortvarend. Ze doen er goed aan om te laten zien hoe ze de slachtoffers helpen. Gebeurt dat niet, dan lopen de hulporganisa ties het risico dat bij een volgen de ramp de bevolking minder genereus is. En als iets duide lijk wordt na een ramp als in Haïti, dan is het wel dat de nood nauwelijks valt te leni gen. GOES - Het sterftecijfer in de Zeeuwse ziekenhuizen wijkt niet sterk af van het landelijk gemiddel de. In het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Goes en Vlissingen overlijdt 2,29 procent van de men sen tijdens een opname. Bij Zorg- saam in Terneuzen is dat 1,71 pro cent. In het Franciscusziekenhuis in Roosendaal is het percentage (2,73) het hoogste van het land, in het Sint Lucas (1,44) in Amster dam het laagste. De ziekenhuizen stellen dat de cij fers niets zeggen over de kwaliteit: er moet eigenlijk een correctie worden toegepast op basis van leef tijd, aard van de aandoening en bij komende kwalen. De Reuzenberenklauw (Heracleum mantegazzianum) vindt zijn oorsprong in Rusland in de westelijke Kaukasus. De plant werd in de negentiende eeuw als sierplant naar Nederland gehaald. Eigenschappen Kan 4 tot 5 meter hoog worden. Purperkleurige stengel van 5 tot 10 cm dik. Witte bloemen die bijeen staan in parapluvormige schermen. 9 Bloeitijd juni tot augustus. Behandeling Eerst afwassen met water en zeep of verdunde lysol. Niet wrijven of krabben. 1 Direct uit de zon gaan en een week zon mijden. Als er nog geen blaren zijn kan er steroïdencreme op worden gesmeerd. Bij blaren behandelen als brandwonden. Brandwondengaas en -zalf aanbrengen en/of een arts bezoeken. Gevaar voor de gezondheid Behalve mooi is de reuzenberenklauw ook gevaarlijk. De plant scheidt een helder waterachtig sap af, dat chemicaliën (furocumarinen) bevat. Op de mensenhuid worden deze geactiveerd door zonlicht. Dan ontstaan brandwonden. Pas na 15 minuten kun je daar iets van merken, en tussen 30 minuten en 2 uren na contact is het het ergst. Bovendien zijn verscheidene furacumarinen kankerverwekkend en teratogeen, d.w.z. zij veroorzaken misvormingen bij groeiende embryo's. Als het sap in de ogen komt, kan zelfs blindheid het gevolg zijn. Symptomen De aangetaste huid kan jarenlang gevoelig blijven voor ultraviolet licht. Vocht (bijvoorbeeld zweet en dauw) of warmte verergeren de reactie. De plant bevat cumarinen en furocumarinen. Als deze op de huid komen maken zij die overgevoelig voor zonlicht. Dit verschijnsel heet fotosensibilisatie. Na 24 uur begint de huid rood te kleuren en hoopt zich vocht op onder de huid (oedeem), gevolgd door een ontstekingsreactie na 3 dagen. Na ongeveer 1 week verschijnt er hyperpigmentatie (verdonkering van de huid), dit kan maanden duren. DELTA levert voor dit project de zonnepanelen en een energiemanagementsysteem. Kijk voor meer info op DELTA.nl/duurzaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3