uit de Tour gezet 3i De koerst Van km tot km Bob Stapletonteammanager Robert Gesink krijgt respect van peloton Hunter en Wegelius stappen uit de Tour Boonen lang aan de kant door operatie Rabo's attent na windwaarschuwing Frank Schleck: Tour speelt met levens J0KL: A VELD A tapis LANOwn FLAHDRIA Tour de France ölr f vrijdag 16 juli 2010 „Zij hebben hun opinie, wij de onze. Ik zie geen enkele reden om Rens haw uit te sluiten, maar als de jury dat heeft beslist, moeten wij dat ac cepteren." Alessandro Petacchi nam gisteren de groene trui over van Thor Hushovd. Pe tacchi heeft 161 punten, Hushovd 157. door Patrick Delait BOURG-LÈS-VALENCE - De zegekre ten die gisteren in Bourg-lès-Valen- ce weerklonken in de teambus van HTC Columbia na de derde etap pezege van Mark Cavendish echo den nog na toen de Tourjury de uitsluiting van diens ploegmaat Mark Renshaw bekendmaakte. De Australiër, vaste gangmaker van Cavendish in de sprint, werd uit de Tour gezet omdat hij bij het aantrekken van de sprint tot drie keer toe een kopstoot gaf aan lulian Dean, de vaste piloot van Garmin-sprinter Tyler Farrar. Met een snelheid van 65 kilometer per uur gingen Dean en Renshaw als twee opgefokte stieren met el kaar in de clinch. In de geest van Zinedine Zidane en Marco Mate- razzi in de WK-fmale van 2006 werd het gevecht beslecht met een paar rake kopstoten van Renshaw. Dezelfde Tourjury die vorige week een ordinair gevecht tussen Carlos Barredo en Rui Costa met een lich te boete bestrafte, kon dit keer niet anders dan een ferm signaal afge ven. In voetbaltermen verdiende de primaire reactie van Renshaw, normaal de vriendelijkheid zelve, donkerrood. Terwijl in de bus van Columbia nog onwetendheid heerste over het besluit van de jury nam Rolf Aldag, technisch directeur van de Duitse ploeg, het op voor zijn ren ner. De voormalige prof vond dat Renshaw uit noodweer had gehan deld. „Dean reed Mark in de hek ken. Het is een normale reflex dat je dan reageert. Mark moest vech ten voor zijn leven. Het was pas echt gevaarlijk geweest als hij het stuur van Dean had vastgepakt", probeerde Aldag de drieste actie van Renshaw te vergoelijken. Ook teammanager Bob Stapleton had niks gezien wat niet door de beugel kon. Sprinters zijn harde jongens die tegen een stootje moe ten kunnen, redeneerde de Ameri kaan. „Dit hoort bij de sport. Sprinters hebben echt niet de in tentie om elkaar pijn te doen." Ber nard Eisel, de voorlaatste renner in het treintje van Columbia, had het gevecht tussen Renshaw en Dean niet gezien, maar erg kon het vol gens de Oostenrijker nooit zijn ge weest. „Niemand is gevallen. Het zal dus wel meevallen", was zijn la conieke antwoord op de vraag of hij voor een uitsluiting van Rens haw vreesde. De verongelijkte reacties bij Co lumbia zijn veelbetekenend. Voor de ploeg van Cavendish is sprin ten synoniem met oorlogsvoering. Dé exponent van die filosofie is Cavendish zelf De 25-jarige Brit haalde zich dit seizoen de toorn van zijn collega's op de hals met een aantal onorthodoxe manoeu vres. Met één van die vreemde capriolen veroorzaakte hij in het begin van deze Tour een valpartij in de etappe naar Brussel. Ge vraagd naar zijn mening over de uitsluiting van zijn luxeknecht rea geerde etappewinnaar Cavendish tijdens de persconferentie afwe rend. „Het is een beslissing van de jury. Wij zien het anders", viel de sprinter telkens weer in herhaling. Renshaw is niet de eerste renner die wegens wangedrag uit de Tour wordt gezet. Die twijfelachtige eer viel eerder onder anderen ook Tom Steels (1997) en Jeroen Blijle- vens (2000) te beurt. In het kamp van Garmin heerste vooral ongeloof over de reactie van Renshaw. „Hij moet uit de Tour", twijfelde Tyler Farrar geen seconde nadat hij de beelden van de sprint had teruggezien. De Amerikaanse sprinter werd derma te gehinderd dat hij niet verder kwam dan de derde plek. Behalve Cavendish moest hij ook Ales sandro Petacchi, die het groen overnam van Thor Husvhovd, voorlaten. Voormalig sprinter Laurent Jala- bert vond dat de Tourdirectie een goed besluit had genomen. „Le cy- disme c'est pas le foot", (Wielren nen is geen voetballen) zo stelde hij op de Franse televisie. BOURG-LES-VALENCE Robert Gesink merkte gisteren dat hij respect geniet in het peloton. In de slotfase voerde Saxo Bank het tempo op en moest de Rabo-ren- ner samen met ploeggenoot Denis Mentsjov dringen om voorin te blij ven. „Als je moet dringen merk je dat we respect krijgen in het pelo ton, omdat je hoog in het klasse ment staat", reageerde Gesink. Hij had rekening gehouden met een tempoversnelling in de finale: „Maar als je lekker rijdt, dan lukt al les." Gesink complimenteerde zijn ploeggenoten. Vooral Maarten Tjal- lingii ondersteunde hem in de slot fase: „Ze hebben hard gewerkt. Het is goed dat we zo alert zijn." SISTERON Het Tour-peloton is gisteren zon der Robert Hunter en Charles We gelius begonnen aan de elfde etap pe. De Zuid-Afrikaan Hunter (Gar min) liep woensdag in rit tien bij een val een gebroken spaakbeen op. De Brit Charles Wegelius van Omega Pharma heeft last van zijn maag en darmen. Ook verschillende Rabo-renners kampten gisteren met maag- en darmklachten. Koos Moerenhout, Lars Boom, Bram Tankink en Grischa Niermann stapten in Siste- ron echter gewoon op hun fiets. De meesten finishten gewoon in het peloton. HERENTALS De Belgische wielrenner Tom Boo nen heeft in Herentals een opera tie aan zijn linkerknie ondergaan. De coureur van Quick Step had al enkele weken last van het ge wricht, als gevolg van een val tij dens de Ronde van Zwitserland. Boonen (29) doet daarom niet mee aan de Ronde van Frankrijk. De Bel gische ploeg hoopte dat de proble men met rust zouden overgaan. Dat gebeurde niet. Boonen moet drie tot vier weken rust houden. Daarna kan hij voorzichtig de trai ning weer oppakken. BOURG-LES-VALENCE Wat een onschuldige touretappe voor de sprinters leek, werd giste ren in de slotfase plots een gevecht tussen de klassementsrenners. „We waren vooraf gewaarschuwd voor de wind en ook informatie van verzorgers die vooruit reizen wees erop dat er breuken in het pe loton konden ontstaan", meldde Maarten Tjallingii. Saxo Bank, met geletruidrager Andy Schleck, voer de het tempo op. De Rabo-kopman- nen Mentsjov en Robert Gesink volgden attent. Alle toppers finish ten uiteindelijk in het peloton. Ploegleider Van Houwelingen was tevreden. „Het loopt lekker. We zijn niet in problemen gekomen." KOPENHAGEN Frank Schleck heeft forse kritiek geuit op de organisatie van de Ron de van Frankrijk. De Luxemburgse wielrenner vindt dat de tourdirec tie met de levens van coureurs speelt. Schleck moest na een val in de gevaarlijke derde etappe opge ven vanwege een gebroken sleutel been. „Degenen die de Tour plan nen, hebben niet het recht met de levens van de renners te spelen", al dus de nummer vijf van de laatste twee rondes van Frankrijk in de Deense krant Ekstra Bladet. „Ze willen alleen maar spektakel. Som migen staan nooit meer op en wor den invalide voor het leven." Kijk voor voor een video en een foto serie van Zeeuws elftal-Feyenoord op www.pzc.nl/zeeuwselftal-feyenoord. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Marc Cavendish is dicht bij zijn de derde etappe-overwinning in de Tour. foto Vincent Jannink/ANP Laat deze Tour de 36-jarige Ales sandro Petacchi zien dat je het kunstje niet verleert, in 1981 toon de Freddy Maertens het. Zijn car rière zat, onder meer van wege overmatig alco holgebruik, ernstig in het V slop. Om dat hij ook financieel aan de grond dreigde te raken, diende de Belgische supersprin ter zich nog eenmaal op te richten. En hoe! De krachtspurter won vijf ritten én de groene trui. Eén daarvan is tegen woordig het eigen- dom van Henk Theuns, de Bra- bantse fotograaf met een enorme verzameling wie lertruien. Dat had Maertens eerder ook al in 1976 en 197S gedaan. Bij zijn de buut in de Franse rittenkoers won hij liefst acht etappes, uiteindelijk boekte Maertens - die maar drie Tours reed - vijftien rit- overwinningen. Dankzij zijn St; u i t - j A?1 z 0 n - derlij- ke kracht kon Mae rtens ook in de ber gen goed mee. In zijn eerste Tour, in 1976, werd hij nota bene achtste in het eindklasse- ment. En een jaar later won hij de Vuelta. Deze Ronde van Span- je moet overi gens erg eentonig zijn geweest. Maertens greep in liefst dertien van de negentien rit ten de c" 12e etappe 16 juli -210,5km FRANKRIJK Bourg-de-Péage Mariac75km Larigogne (j 159km O j Lachamp. Mende 210,5km 3» - Raphael 97km Sue de Montivemoux 1315 m Croix-Neuve J E Nonières671m -j ^Lachamp- 1047m jg S St-Barthélemy- '9 ARapM 1323m Q 7 S? Ie-Plain 489m U laMouline1085m ig hoopt! verschil en moeilijkheidsgraad! 210,5km Een lange rit met het venijn in de staart zit. De renners sluiten af met de Laurent jalabert-klim. Sommige delen kennen een stijging van 10 pro cent. In de aanloop naar de slotklim moe ten de coureurs over vier cols. km: Anthony Geslin (Fra), Stép- hane Auge (Fra) en José Alberto Benitez (Spa) vallen aan. 8 km: De voorsprong van de drie vluchters op het peloton is al bijna 4 minuten. 56 km: Col de Cab re (cat 3): 1. Be nitez, 2. Auge, 3. Geslin. Peloton op 2.00. 84 km: ie tussensprint: 1. Geslin, 2. Auge, 3. Benitez. Peloton op 2.55. 130 km: 2e tussensprint: 1. Auge, 2. Geslin, 3. Benitez. Peloton op 1.36. 143 km: Mathieu Perget (Fra) pro beert weg te komen uit het pelo ton, maar wordt teruggepakt. De voorsprong van de drie koplopers slinkt tot 30 seconden. 158 km: Benitez en Auge demarre ren en laten Geslin achter die te rugzakt in het peloton. 163 km: Het peloton rekent ook Benitez en Auge in. 166 km: Saxo Bank, de ploeg van klassementsleider Andy Schleck (Lux), maakt tempo vooraan het peloton. Door die inspanningen moet een aantal renners van Asta- na lossen, de ploeg van nummer twee Alberto Contador (Spa). De kopman zelf rijdt alert vooraan. 172 km: Het achterste gedeelte van het peloton breekt. Tientallen ren ners rijden op achterstand, daarbij geen favorieten voor de eindzege. 176 km: Tweevoudig etappewin naar Sylvain Chavanel (Fra) en Jaroslav Popovitsj (Oek) plaatsen een aanval, maar komen niet weg. 184,5 krn: Mark Cavendish (GBr) wint de elfde etappe in een mas sasprint voor Alessandro Petacchi (Ita) en Tyler Farrar (VSt). Mark Renshaw (Aus), ploeggenoot van Cavendish, wordt na de wedstrijd gediskwalificeerd omdat hij in de finale meerdere kopstoten gaf aan Julian Dean (NZe). Maarten Tjal lingii is de beste Nederlander op plaats 37. Andy Schleck (Lux) be houdt het geel, Robert Gesink blijft op de zevende plaats de hoogstgeklasseerde Nederlander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33