Renshaw na wildwesttaferelen Riante uitgangspositie voor FC Utrecht Alexandre 30 Nick Nuijens Een serie kopstoten van de Australiër Mark Renshaw tijdens de eindsprint van de elfde etappe van de Tour overschaduwen de derde etappezege van Mark Cavendish. vrijdag 16 juli 2010 door Mart Smeets In Frankrijk zijn ze nog altijd op zijn hand. Alexandre noemen ze hem, bijna lief kozend. In 1997 kwam Vino- kourov uit een heel ver land naar Frankrijk. Sinds die tijd blaast hij zachtjes zijn halve Franse vol zinnen in de richting van de Franse pers. Omdat hij beter Frans dan Engels spreekt, is hij een beetje van Frankrijk. Vino lacht waterdun richting foto grafen. Ja, hij neemt ook zijn zon nebril af als ze dat vragen, want Vino weet dat iedere fotograaf zijn ultra lichtblauwe ogen vast wil leggen, desnoods wil fotoshop pen. In die ogen ligt zijn ziel ver pakt. Koel, maar ook wel zacht, als een glas wodka op een warme vooravond. Niet blauw en niet grijs, maar er ergens tussenin. Ooit schreef een Franse mooi- schrijver dat Vino een uitstekende tegenstander van James Bond zou kunnen zijn. Als slechterik dus. Ik begreep wat de auteur bedoel de. Wat wij niet weten van deze man die tot eergisteravond veer tiende in het algemeen klasse ment stond op zesenhalve mi nuut van de leider, weten wij ook echt niet. Hoe zijn verhouding ligt ten op zichte van de politieke en econo mische bazen van zijn land Ka zakstan kunnen we slechts raden. Ze zeggen dat hij, en alleen hij, de Astana-ploeg rijdende houdt. Hoe hij dat doet, weet niemand, alleen Vino zelf. Vino is 40.000 kilometer op de fiets per jaar, een zilveren olympi sche medaille, winnaar van de Ronde van Duitsland en die van Spanje, tweemaal Parijs-Nice, eer ste in Luik-Bastenaken-Luik, ze ven etappezeges in grote ronden, een nationale titel, winst in vijf kleinere ronden en twee jaar schorsing die achter hem liggen. Die schorsing, als gevolg van do- pinggebruik, achtervolgt hem voortdurend. Zelfs de Fransen re kenen hem dat een beetje aan. Hij nam zijn verlies, keek niet meer om en kwam terug. Hij, Vino, is Astana. Of we dat niet willen vergeten. Al schrijven de besef ik dat ik niet weet hoe oud hij eigenlijk is. Hij werd op 16 september 1973 geboren in Petra- pavlovsk. Dat ligt ruim 10000 kilo meter van de Tour de France van daan. Vroeger was dat een geslo ten stad. Vino is een gesloten mens. AMSTERDAM - Rabo twijfelt of het de Belg Nick Nuijens volgend sei zoen een contract zal aanbieden. De wielerploeg is teleurgesteld in zijn prestaties. „We vinden dat hij dit voorjaar niet heeft gebracht wat we hadden verwacht", vindt manager Erik Breukink. Nuijens won wel een etappe in de Ronde van Oostenrijk. Breukink: „Pas na de Tour gaan we evalueren." TOUR DE FRANCE Mark Renshaw aan het begin van de elfde etappe, naar later zou blijken zijn laatste van deze Tour. foto Nicolas Bouvy/EPA door Robert Jan van der Horst UTRECHT - De voetballers van FC Utrecht hebben zich gisteravond een goede uitgangspositie ver schaft om de derde voorronde voor het toernooi om de Euro Lea gue, de voormalige Uefacup, te be reiken. In het eigen, met 9000 toe schouwers goed bezette stadion Galgenwaard klopte de formatie van trainer Ton du Chatinier KF Tirana, dat in de eerste voorronde nog het Hongaarse Zalaegerszegi elimineerde, met 4-0. Een riante uitgangspositie voor de return ko mende donderdag in de Albanese hoofdstad. FC Utrecht, pas vier weken in trai ning en met vier oefenpotjes in de benen, had geen kind aan KF Tira na dat er vooral op uit was de scha de te beperken. Maar de schutters Ricky van Wolfswinkel (8e en 26e minuut), Nana Asare (30e) en Dries Mertens (75e) voorkwamen dat de bezoekers zich nog illusies mogen maken. FC Utrecht, dat via de playoffs in de Nederlandse com petitie een plaats in de voorrondes afdwong, fikste het karwei met tweede doelman Khalid Sinouh als basisspeler. De 35-jarige sluitpost, die eind vo rig seizoen zijn contract met een jaar verlengde, vervangt voorlopig eerste keus Michel Vorm die tot 26 juli op vakantie is. Rond Vorm was tijdens het zomer reces van de eredivisieclubs nogal wat te doen. De goalie, reservedoel man achter Maarten Stekelenburg tijdens het zo succesvolle WK in Zuid-Afrika, verzekerde eerder nog de clubleiding wél inzetbaar te zijn voor deze duels van FC Utrecht in de tweede kwalificatier onde van de Euro League. Maar de doelman uit Nieuwegein moest op zijn eigen woorden te rug komen toen Oranje beter pres teerde dan verwacht. De duur van het WK, de verloren finale van zondag tegen Spanje (1-0), de hul diging dinsdag in Amsterdam en de geboorte van zijn eerste kind - een zoon - tijdens het WK, sloop ten Vorm vooral geestelijk. In over leg met de technische staf van FC Utrecht werd gisteren om die re den tot een korte vakantie beslo ten. Over de toekomst van Vorm bij FC Utrecht bestaat bij technisch di recteur Foeke Booy verder weinig twijfel. Althans op dit moment. Tijdens de mondiale eindstrijd liet de uiterst talentvolle Vorm - tot medio 2011 bij FC Utrecht onder contract - in een interview nog doorschemeren dat hij voor een ge limiteerde transfersom van 2,5 mil joen euro de club zou mogen verla ten, maar volgens Booy is daar geen sprake van. Ook ontkent Booy dat er momenteel concrete belangstelling voor Vorm zou be staan. Daarmee lijkt de rust rond Vorm weer teruggekeerd. Het bleef deze zomer sowieso rustig rond De Gal genwaard. Belangrijkste reden is dat clubeigenaar en suikeroom Frans van Seumeren na de spraak makende investeringen van vorig jaar de hand nu op de knip hield. Vooralsnog. Vanuit de jeugd stroomt alleen een enkeling door naar de hoofd macht, maar des te meer wordt in de toekomst verwacht van het jeugdige Australische trio Tommy Oar, Michael Zullo en Adam Saro- ta. Zij werden medio vorig seizoen al aangetrokken, maar maakten de ze zomer de stap naar de A-selec tie van de club. FC Utrecht- SK Tirana 4-0 (3-0). 8. Van Wolfswinkel 1-0, 26. Van Wolfswin kel 2-0, 30. Asare 3-0, 75. Mertens 4-0. Scheidsrechter: Trifonos (Cyp). Rood: 85. Lika (Tirana, 2 x geel). Geel: Pashaj (Tirana). Aantal toeschouwers: 9000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32