2 zeeland Mooie, stoere plant GGD: kritiek Middelburg op jaarverslag is terecht 1 PZC vrijdag Nacht krant 5 weken voor 15 euro! De reuzenberenklauw zorgt voor steeds meer overlast. Het waterschap zet zelfs chemische bestrijdingsmiddelen in. vrijdag 16 juli 2010 mm door Ondine van der Vleuten Vanuit de kamer naast ons kwam een klaaglijk, angstig geluid. „Ma ma...papa...ik ben bang.mamapapa. Verbazingwekkend hoe snel je van diepe slaap naar staat van pa niek kunt schieten, als je nog klei ne kinderen hebt. Hoewel ik niet verwachtte dat ik in de kamer van mijn zoon een leeuw of alien aan zou treffen, sprong ik uit bed en snelde naar de deur, terwijl de adrenaline door mijn lijf gierde. Mijn zoon zat rechtop in bed. De dekens lagen op de grond. „Ik heb een nachtmerrie gehad", deelde hij mee. „Er was een weerwolf en die heeft mij gebeten. Hier." Hij wees naar zijn gezicht. „En hier, in mijn buik." Nooit meer voor het slapen gaan uit Dolfje Weer- wolfje lezen, dacht ik bij mezelf. „En papa moest ridders doden. Vier keer. Met een mes, een klein mes. Overal bloed. Maar het was nep", voegde hij snel toe, met angstoogjes. Ik kuste hem, overal waar de weerwolf gebeten had, en ver- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74.95 per kwartaal <namj ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) ips) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gas! zcwgwldig om met peisoonsgegevens. In he! coin i •s I 1 1 FLORA klaarde dat papa gezond en wel in bed lag en dat de ridders in geen velden of wegen te bekennen wa ren. Hij knikte aarzelend, maar liet zich toch instoppen. „En nu lekker slapen", zei ik sussend. Nog even wachtte ik tot zijn ademhaling rustig werd, zijn hand in de mijne. Terug in bed kon ik zelf de slaap niet meer vatten. Draai. Zucht. Tob. Hoorde ik daar de kat overge ven? Was die belastingaangifte nou al verstuurd? Hoe kreeg ik die vlek uit die trui? Stond de voordeur open? Waarom noem den ze slaap ook weer 'de kleine dood'? Wat was dat nou voor rare lichtflits bij het raam? Is dood gaan echt het einde, of gaat alles daarna vrolijk door? Het gepieker begon nachtmerrie achtige proporties aan te nemen, en om mijn moeder roepen had weinig zin. Ik zag nog maar één oplossing. Zachtjes begon ik de bewegingslo ze gedaante naast mij heen en weer te schudden. „Guido? Guido? Wakker worden! Ik kan niet slapen!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Maurits Sep Berenklauw. Eigenlijk moet de naam al genoeg af schrikken. De plant is dan wel als sierplant uit Rusland naar Nederland ge bracht, maar je kunt er maar beter uit de buurt blijven. De witte haar tjes op de steel prikken en irrite ren. Ronduit gevaarlijk is het sap: je krijgt er brandwonden van en als het in je ogen komt, kun je er blind van worden. De reuzenberenklauw staat nu in bloei, van juni tot en met augus tus. En er komen er steeds meer van. De berenklauw rukt op en dus neemt het aantal klachten ook toe. „Sinds een jaar of twee wordt het echt een probleem", zegt Pie- ter van der Meulen van Water schap Zeeuwse Eilanden. „Met na me langs wandel- en fietspaden in de recreatiegebieden hebben men sen er last van." De Walcherse boswachter Karei Leeftink van Staatsbosbeheer ziet ook steeds meer berenklauwen bloeien. „De van oorsprong Aziati sche plant is hier ingevoerd om- dat-ie mooi is, maar het loopt nu fout. We hebben er last van. In heel Zeeland rukt hij enorm op. Al kan ik niet zeggen in welke ma te. We hebben ze nooit geteld." Een 'mooie, stoere maar ook verve lende plant', noemt Leeftink de reuzenberenklauw. „Het sap is gif tig, zeker voor kinderen. Krijg je het op je huid en zit je in de zon, dan gaat het schroeien en krijg je blaren. En de stekeltjes prikken. Net als die van de inheemse beren klauw trouwens. Het doet zeer." Omdat bij het waterschap steeds meer klachten over de plant binnen kwa men, is daar twee jaar geleden al besloten maatregelen te treffen. „We hebben intern overlegd: wat kunnen we? En wat willen we? Want is het wel echt een pro bleem of zijn er gewoon meer mensen die erover klagen? Boven dien zijn wij ook beperkt in onze mogelijkheden. We kunnen niet actief overal onkruid gaan bestrij den. Sommige mensen verwach ten dat wel van ons, maar daar In het jonge bos bij Biggekerke groeien veel reuzenberenklauwen. Nu zijn ze nog groen, maar over enkele weken staan ze vol in bloei. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kritiek die de Middelburgse gemeenteraad heeft op het financieel beleid van de GGD is terecht. Dat zegt directeur Ronald de Meij. „Ik beschouw die kritiek als sig naal dat een aantal zaken moet worden verbeterd", zegt De Meij. „En daar ben ik het eigenlijk wel mee eens, maar dat heeft wel tijd nodig. Ik ben zelf nog maar een paar maanden geleden begonnen bij de GGD; het hele management is nieuw." De Middelburgse raad heeft kri tiek op de overname van de con hebben we gewoon de mensen en de middelen niet voor", schetst Van der Meulen de afwegingen. Uiteindelijk is erkend dat de reu zenberenklauw een probleem vormt en is besloten meer te gaan maaien. „Het liefst met grote ma chines vanwege de veiligheid van onze mensen. Op moeilijk bereik bare plaatsen gebruiken we chemi sche bestrijdingsmiddelen. Daar zijn we vorig jaar voor het eerst mee begonnen. We bespuiten de plant dan rechtstreeks als hij nog klein is, zodat hij afsterft." Staatsbosbeheer laat de planten staan waar het kan, vertelt Leef tink. „Het is bijna ondoenlijk ze helemaal weg te krijgen. Ze zijn bijna niet uit te roeien, tenzij je chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt, maar dat willen wij abso luut niet." Het waterschap dus wel, maar dat weet niet of het er mee doorgaat. „We zijn er nu een jaar mee bezig en beoordelen eind dit jaar wat de resultaten zijn", zegt Van der Meulen. Overigens wordt de reuzenberen klauw alleen weggehaald op plek ken waar mensen er last van heb ben, merkt Van der Meulen op. „Dus langs wandel- en fietspaden. Ze groeien ook in de duinen, maar daar laten we ze staan. Daar mag de natuur zijn werk doen." Die natuur zal het pro bleem zelf ook voor een deel oplossen, verwacht Leeftink. Volgens de boswachter groeit de berenklauw goed op plek ken met veel licht. „Dus bijvoor beeld nu wel in nieuw aangeplan te bossen op Walcheren. Denk aan Biggekerke en Westkapelle. Zodra die bossen groter en dichter be groeid zijn, valt er minder licht doorheen en krijgt de berenklauw ook minder kans." Het waterschap gaat intussen door met de (chemische) bestrijding van de reuzenberenklauw en heeft één dringend advies voor iedereen die een mooie berenklauw ziet: 'vermijd elk contact'. sultatiebureaus door de GGD. Die bureaus waren eerst van Zorg- stroom, Alevo en Zorgsaam. De overname zou geld besparen, maar nu blijkt dat de GGD ruim 180.000 euro aan de zorginstellin gen meegeeft. De Middelburgse raad wil dat bedrag terug zolang er geen duidelijkheid is over de hoog te van het bedrag dat de overname kost. Maar dat geld is al uitgege ven, zegt De Meij. „En de jaarreke ning is al goedgekeurd." Het bedrag is aan de zorginstellin gen betaald omdat die na de over name te veel personeel hadden. Daar zijn volgens de GGD eerder afspraken over gemaakt. Videokanaal PZC Bekijk alle filmpjes op het videoka naal van de PZC: www.pzc.nl/video Zeeland op de fiets Benieuwd wat Zeeland te bieden heeft op de fiets? Lees meer op www.zeeuwsjaarvandefiets.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2