Het oosten is meestal de klos Weeralarm nieuwe stijl getest II vandaag uitgelicht Het hart in de keel vrijdag 16 juli 2010 Zowel door grondsoort, begroei ing als de dynamiek van de boven lucht. „Er treden in het weer dan ook grote lokale verschillen op. Op enkele kilometers van een zwaar getroffen plaats, hoeft helemaal niets aan de hand te zijn." Een periode van mooi zomers weer wordt in Nederland door gaans 'afgestraft' met hevig on weer. „Dat is onvermijdelijk, ge zien onze ligging ten opzichte van de Atlantische Oceaan", zegt Hui- zinga. „Na het onweer is het dan meestal fors afgekoeld en blijft het een langere periode koel. Woens dag zakte de temperatuur na het onweer zeker 10 graden." Wel noemt de meteoroloog het buitengewoon dat hevig onweer drie keer binnen een paar dagen toesloeg. „Na de aanval met koele lucht zaterdag, werd het weer snel warm. Ook na het onweer van zondag warmde de lucht weer op. Nu zal het wel wat langer koel blij ven." Deze uitzonderlijke situatie was meteorologisch gezien echter vol komen verklaarbaar. „Alle omstan digheden waren ideaal voor dit soort weer." Zo speelde een rol dat de buien pas halverwege de mid dag in Nederland arriveerden. „De zon had vrij spel, waardoor het vooraf nog flink op kon warmen. Zouden de buien eerder zijn geko men, dan hadden de wolken de zon afgeschermd en was het min der warm geworden, met als ge volg minder extreem weer. Ook het draaien van de wind (aan de grond) in het oosten van het land naar het zuidoosten, verhevigde de botsing van de koude (uit het zuidwesten) met de warme lucht." Onweer ontwikkelt zich veelal aan de kust van Noord-Frankrijk. Daar komt de aangevoerde koude oceaanlucht het eerst in botsing met warme lucht boven het land. Vandaar voert de zuidwestenwind de buien over Belgie en Neder land. Oost-Nederland is weliswaar het gebied met de zwaarste, maar niet met de meeste onweersbuien. Een strook die zich uitstrekt van Zuid- west-Brabant tot het noorden van Utrecht zit met 32 onweersdagen per jaar ruim boven het landelijk gemiddelde van 27. Dit gebied ligt middenin de corridor waardoor de onweersbuien vanaf de kust door de wind naar het noordoos ten worden geblazen. Niets zo bedreigend als natuurgeweld. Tientallen filmpjes op het internet getui gen van angstige momenten van menigeen tijdens het noodweer. Bekijk en lees de persoonlijke ervaringen op zie: Uitgelicht op onze website De dj van een commerciële radio zender kon het eergisteren niet la ten om een sneer uit te delen aan het KNMI dat zojuist een weer alarm had afgegeven voor Lim burg, Noord-Brabant en Gelderlan der. „Benieuwd of het KNMI het nu wèl bij het rechte eind heeft." Het lijkt het lot van het weerinsti- tuut. Het vermeende overschot aan 'valse waarschuwingen' waar over ANWB en een deel van de Tweede Kamer vorig jaar repten, heeft het imago van het weer alarm geen goed gedaan. Ook woensdag nam menig Nederlan der het alarm met een korreltje zout, terwijl er voor scepsis steeds minder reden lijkt te zijn. Sinds 1 februari bedient het KNMI zich namelijk van een weeralarm nieuwe stijl dat er mede na poli tieke druk kwam. De waarschu wingscriteria zijn aangescherpt en, op het oog de belangrijkste winst, het alarm kan voortaan ook per provincie of zelfs regio worden afgegeven. Ook verloopt het overleg met partijen als de KLPD en ProRail meer gestructu reerd. Het lijkt een grote verbetering, maar voor die conclusie is het vol gens Janine Leunessen, woord voerder van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut, nog te vroeg. „Het was woensdag pas de tweede keer dat we het weeralarm afgaven op de nieuwe manier. Zaterdag was de eerste keer. Het is nu eerst tijd voor een uitgebreide evaluatie van beide da gen. Kijken hoe het proces gelo pen is, of bijvoorbeeld iedereen op de juiste tijd op de hoogte is ge steld. Dat doen we altijd na een weeralarm en dat zal naar ver wachting enkele weken duren." Het KNMI geeft een alarm uit wanneer het weer groot gevaar dreigt op te leveren en kan leiden tot overlast of zelfs ontwrichting van de samenleving. Het weer alarm is de hoogste trap van een waarschuwingssysteem, en wordt, zo mogelijk, vanaf 48 uur van tevoren voorafgegaan door waarschuwingen. Het alarm (codekleur rood) wordt op zijn vroegst twaalf uur van te voren uitgegeven en - sinds fe bruari - alleen wanneer het vrij wel zeker is (kans 90 procent) dat het verwachte noodweer op treedt. Hoe komt een weerwaarschuwing of weeralarm tot stand? SGC Standaard Gebieds Grootte (min. 50 x 50 km) Waarschuwing gevaarlijk weer Kans 60%, onafhankelijk van gebiedsgrootte. Waarschuwing extreem weer Kans 60% Gebied SGG door expertteam na overleg met meteorologische partijen. 48 36 24 12 Verwachtingstermijn in uren tot aan het optreden van het fenomeen (bv. storm, ijzel, onweer) infographic- CRW/bron: KNMI door Chris Halkes De grootste ravage richt te het noodweer van woensdagavond aan in de Achterhoek. Hevige winden bliezen er zelfs hoogspan ningsmasten omver. Het oosten lijkt - sinds mensenheugenis - al tijd de zwaarste klappen te krijgen als noodweer Nederland treft. Zo viel bij onweer op 3 augustus 1948 in het Gelderse Voorthuizen 208 mm regen, het Nederlandse dagrecord. Bij de zogenoemde 'cy cloon van Borculo' in de zomer van 1925, veroorzaakten valwin den in Gelderland en Overijssel vier doden, 100 gewonden en 2000 daklozen. In 1998 trok een windhoos een spoor van vernie ling door het centrum van Deven ter. Noodweer in Oost-Nederland lijkt niet alleen meestal erger te zijn dan elders in het land, het is ge woon ook zo, vertelt William Hui- zinga, meteoroloog bij Meteovista, het weerbureau met onder meer de dienst Weeronline.nl. In Dren the, Overijssel, Gelderland, Lim burg en Oost-Brabant is het meest al een paar graden warmer dan in het westen van Nederland. „Daar liggen de maximumtemperaturen vaak zo'n 3 graden hoger dan in het westen; gemiddeld 23 graden tegen 20 graden. Die warmte is een uitstekende voedingsbodem voor het weer van die avond. Nor male buien veranderen, als die naar het oosten trekken, door de opwarming van de wolken in zwaardere regen- en onweers buien." Woensdag waren de temperatuur verschillen nog groter. Bij het bin nentrekken van de buien was het in het zuidwesten - door de komst van de koude lucht - al afgekoeld tot 20 graden, terwijl het in het oosten lokaal nog 32 graden was. Meerdere factoren maken dat Oost-Nederland hogere maximum temperaturen heeft dan het wes ten en noorden. Het oosten heeft veel meer een landklimaat, met grotere extremen in hitte en kou de. Daarnaast koelt de zeewind de westelijke provincies. Tenslotte speelt de grondsoort een rol. De zandgronden in het oosten war men veel sneller op dan de klei- soorten in de kustgebieden. De situaties kunnen lokaal trou wens verschillen, aldus Huizinga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11