"Plots la' ik aan ae waterkant' IO Windhoos of niet? Een dag na de ramp. Campinggas- ten en eigenaar van boerencamping Kemperpias in Vet- huizen maken de balans op van vijf minuten storm. vrijdag 16 juli 2010 door Eric van der Vegt M et zijn vieren hadden ze ge probeerd de voortent van de caravan vast te houden. Te vergeefs. „Ik lag ineens aan de kant van het water. Hoe ik daar kwam weet ik niet", zegt Christel Notten uit het nabijgelegen Ulft. „Het enige waar ik bang voor was dat de caravan over ons heen zou waaien, maar toen ik keek, lag die al in het meer. Zo snel ging het." Wat een gezellige barbecue met fa milie op camping Kemperpias in Vethuizen had moeten worden, eindigde woensdagavond in chaos en paniek. „In het water stond een meisje met bebloed hoofd. Ze stond daar maar en deed niets", vertelt haar man Jan. „Ik heb haar uit het water gehaald." Ze waren op bezoek bij zijn broer en schoonzus. „Mijn broer heeft een hoofdwond opgelopen. Hij is hartpatiënt en voelde druk op de borst. Hij ligt aan de monitor in het ziekenhuis, maar is buiten le vensgevaar. Mijn schoonzus is ge wond aan de heup en ligt ook in het ziekenhuis." Eigenaar Theo Kempers vertelt dat hij de koeien aan het melken was toen zich gitzwarte wolken boven de heuvels van Montferland sa menpakten. „Ik wilde de mensen nog waarschuwen, maar het was al te laat. Het ging zo ontzettend snel. In twee minuten was de hal ve camping verdwenen", blikt hij terug. „Ik denk dat er wel tien cara vans in het meertje liggen. In één van de caravans zat nog een vrouw. Mijn zoon heeft haar met wat hulp eruit gekregen." Eric Buitenhuis ging onmiddellijk na de bui de camping rond en zag de zoon van Kempers bij de cara van staan. „De zijkant met de deur van de caravan drukte tegen de wal aan, zodat we de vrouw er niet uit konden krijgen. Ik ben uit alle macht aan de caravan gaan trekken. Uiteindelijk lukte het om er beweging in te krijgen. Zo kon den we de deur openen en de vrouw bevrijden." Terwijl Buitenhuis in het meertje lag, reanimeerde zijn vriendin Si- mone Verkaaik de 62-jarige vrouw uit Nieuwegein, het enige dodelij ke slachtoffer. „Ze wilde doorgaan tot de hulpdiensten zouden arrive ren, maar na een kwartier had haar zoon gezegd dat het geen zin meer had", vertelt Buitenhuis. Volgens campingeigenaar Kem pers had het slachtoffer uit Nieu wegein een caravan tegen zich aan gekregen. „Hoe het precies ge beurd is, weet ik niet. Haar zoon en kleinzoon waren bij haar en haar echtgenoot op bezoek, toen het gebeurde. De drie zijn onge deerd", vertelt Kempers. Eric Buitenhuis, zijn vriendin Si- mone Verkaaik en goede vriend Piet Limbeek hadden drie tenten opgezet. „Uit voorzorg hadden we twee auto's ter bescherming voor de tenten gezet. Nog geen half uur later werd het helemaal zwart en zijn we met zijn allen in de auto's gaan zitten. Dat was maar goed ook want even later kwam het met bakken uit de hemel. Het leek alsof ik met 250 kilometer per uur over de snelweg reed, zo ging de auto tekeer. Toen ik uit de auto kwam kon ik mijn ogen niet gelo ven: de helft van de camping was verdwenen en lag in het water." 'In het water stond een meisje met bebloed hoofd. Ze stond daar maar' Gasten van camping Kemper pias in het Gelderse Vethuizen gingen gisteren het water in om spullen uit hun caravans te vissen, die door een wind hoos in de plas waren ge waaid. foto's ANP Het is nog onduidelijk of er woensdag sprake is geweest van een windhoos in het gebied dat het zwaarst werd getroffen door het noodweer. Wel is zeker dat er valwinden zijn geweest met snel heden van 110 kilometer per uur. Dat heeft een eerste onderzoek van het KNMI uitgewezen. Val winden zijn plotseling uit een wolk vallende winden die als een muur van lucht opeens over het aardoppervlak razen. „Het plotselinge karakter is het fu neste geweest", aldus een zegs man van het KNMI. „De koude lucht uit een onweerswolk stort zich op het aardoppervlak en ver spreidt zich razendsnel." Het ver raderlijke aan valwinden is dat ze vaak voorafgaan aan de onweers bui. „Je denkt dat het onweer nog ver is maar dan steekt opeens die wind op." Woensdag waren er omstandighe den die een windhoos mogelijk maken. Er was onweer, er waren grote temperatuurverschillen tus sen de luchtlagen en het waaide op grote hoogte terwijl er laag bij de aarde juist weinig wind was. Door de verschillen ontstaan draaiingen die in een windhoos kunnen veranderen. De onweersbuien die vanuit het zuidwesten kwamen opzetten, groeiden in korte tijd uit tot grote complexen waarvan de luchtrota- ties tot windhozen kunnen lei den. Verwoestende windhozen waren er onder andere op 1 juni 1927 bij Neede met tien doden en op 25 juni 1967 in Chaam en Tricht waar zeven doden vielen. Noodweer boven Nederland Datum: 14 juli 2010 De zware regen- en onweersbuien, met windstoten tot 120 km per uur, hebben afgelopen woensdag vooral in Zuid- en Oost-Nederland veel overlast en schade veroorzaakt. Neerslag in mm per uur 0-2 mm 2-5 mm H 5-10 mm 16.00 uur 17.00 uur 18.00 uur u: Windrichting ZW 19.00 uur 20.00 uur 21.00 uur 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10