binnenland 17 Van moord verdachte jonker: 'Ik beken' Noordzee zit vol schol 'Burger te weinig alert op brand' 013-5833070 Marineschip onderschepte 26 vermeende piraten donderdag 15 juli 2010 door Aad Rietveld den haag - Bij de deur naar de cel len blijft de Wassenaarse jonkheer Jan de L. (49) staan en begint te roepen. „Ik ben onschuldig! Ik be ken! Ik beken!" Als de bewakers hem naar de gang hebben geduwd horen de mensen in de rechtszaal hem nog roepen. „Ik beken, ik be ken!" Zijn moeder kijkt naar de grond, zijn vader huilt. Zo eindigt de eerste zitting tegen de man die ervan wordt verdacht dat hij op tweede paasdag in zijn villa Nijenhorst in Wassenaar zijn 37-jarige vrouw, Reineke Koppers, heeft vermoord. De officier van justitie leest de tenlastelegging voor, maar behandeld wordt de zaak nog niet. De onderzoeken zijn nog niet afgerond. Dat de 49-jarige multimiljonair in de war is, is wel duidelijk. Hij zit op de af deling van de Bijlmerbajes waar al leen gedetineerden met een acute psychiatrische stoornis worden op gevangen. In de rechtszaal zegt hij nagenoeg niets. De jonkheer was al depressief en in de war, voordat hij op maandag 5 april om één uur 's middags de politie belde met de mededeling dat er in zijn huis 'iets ergs' was ge beurd. De agenten troffen de jonk heer naast de dode vrouw met doorgesneden polsen. Vrienden, zei zijn advocaat, hadden hem voor het drama al geadviseerd om naar een psychiater te gaan en dat den haag - Het amfibische trans portschip Hr. Ms. Johan de Witt heeft in de 75 dagen dat het pirate rij bestreed voor de kust van Soma lië in totaal zeven schepen en 26 vermeende piraten onderschept. Dat heeft Defensie gisteren ge meld. Het schip keert volgens plan ning morgen terug in de thuisha ven in Den Helder. De verdachten zijn allen vlakbij de kust vrijgelaten. Volgens Defensie waren ze niet officieel gearres teerd, maar had de marine ze te- had hij ook gedaan. De advocaat vindt dat zijn cliënt moet worden overgeplaatst naar een forensisch psychiatrische kliniek. In de gevan genis, zei advocaat I. van Straalen, wordt de verdachte onmenselijk behandeld. Hij brengt de meeste tijd door in een isoleercel en wordt maar twee keer per week ge lucht. Na elk bezoek van de advo caat wordt De L. tegen de grond ge werkt door bewakers en in een Na elk bezoek wordt de jonkheer in een arm- of hoofdklem genomen. arm- of hoofdklem genomen. Fo rensisch psychiater Bullens be schrijft in een brief hoe zijn ge sprek met de verdachte onmoge lijk werd gemaakt door gevangenis personeel, dat weigerde weg te gaan. Volgens de advocaat is de jonkheer weliswaar lastig, maar is de behandeling in de gevangenis buiten proportie. Volgens officier van justitie Bos heeft De L. de behandeling aan zichzelf te wijten. „Eens is het ge duld van bewakers op." De rechtbankpresident sprak van 'een zorgelijke situatie'. „Zo zou het werkelijk niet moeten gaan", aldus Rabbie, die de officier beval de beslissing over overplaatsing te heroverwegen. gengehouden voordat ze iets kon den uitrichten. „Er was geen harde bewijslast dat ze iets hadden ge daan. Aan attributen aan boord zo als ladders was wel af te leiden dat ze wilden kapen", aldus de woord voerster van het departement. Verder heeft de Johan de Witt voor de EU-missie Atalanta vijf VN-koopvaardijschepen begeleid. Twaalf Maltese militairen die mee voeren op het marineschip, stap ten aan boord van de kwetsbare schépen die werden geëscorteerd. wageningen - De Noordzee zit boordevol schol. De populatie is bijna net zo groot als in de jaren tachtig: ruim 400 duizend ton. Volgens Jan Jaap Poos, visserijbio- loog bij Imares, onderdeel van Wa- geningen Universiteit, heeft de ver minderde visserijdruk flink aan het herstel van de populatie bijge dragen. Sinds 2002 is de sterfte door de visserij fors afgenomen. De visquota werden kleiner en de vissersvloot kromp in. Bovendien was de prijs van schol laag, waar door het minder loonde om op die soort te vissen. De vissers richt ten zich daarom meer op de duur dere tong. Vanaf 2007 is er een EU-beheerplan voor schol, en ook voor tong. Dat moet ervoor zorgen dat de bestanden van deze vissoor ten toenemen. Basis van dit plan is een sterke vermindering van de visserijdruk. Poos: „Jaarlijks werd ongeveer 60 procent van de populatie schol op gevist. Dat is nu dankzij het be- heerplan minder dan 30 procent. den haag - Burgers en bedrijven moeten meer doen om de brand veiligheid te vergroten. Op die ma nier kunnen de almaar stijgende kosten van brandbestrijding wor den teruggedrongen. Burgers en bedrijven kunnen zich in hogere mate bewust zijn van de risico's en zelf zorgdragen voor meer vei ligheid. De brandweer heeft de taak het veiligheidsbewustzijn en de zelfredzaamheid door voorlich ting te vergroten. Een en ander staat in een rapport dat de commissie Mans (onder lei ding van oud-burgemeester van Enschede en interim-burgemees ter van Breda, Jan Mans) gisteren openbaar maakte. Mans heeft in opdracht van de Raad van Regio naal Commandanten de financiën van de brandweer onderzocht, om het werk betaalbaar te kunnen houden. Mans keek naar mogelijkheden om 20 procent te bezuinigen op het budget van de brandweer. Eind 2020 moet dat zijn uitge mond in meer rendement en vei ligheid tegen minder kosten. Vol gens Mans kunnen andere instan ties dan de brandweer vergunnin gencontroles doen. Ook zouden specialismen (duiken en hulp bij ongevallen met gevaarlijke stoffen) anders kunnen worden opgezet. Hotpoint BOSCH SIEMENS Dere actie is alleen geldig op de prijsgarantiekeukens Acties alleen geldig bij aankoop van een keuken vanaf netto €4.800,- (na verrekenen acties) en zolang de voorraad strekt. vraag naar de voorwaarden in de showroom. Al onze showrooms zijn airco gekoeld' W«I zijn de gehele bouwvak- •w periode geopend. KeukenConcurrent is de grootste met 43 vestigingen door heel Nederland. Kijk voor adressen en openingstijden op www.keukenconcurrent.nl of bel gratis 0800-0233535 Spotgoedkoop Trendy Hoekkeuken Zoals afgebeeld: Zoals afgebeeld: 'prijs' prijs fcGAHANTICj 'prïjs' Elders goedkoper? KEUKENCONCURRENT BETAALT U 599,- TERUG Elders goedkoper? KEUKENCONCURRENT BETAALT U 2.375,- TERUG Elders goedkoper? KEUKENCONCURRENT BETAALT U 2.425,- TERUG {Landelijk modern Hoogglans Zoals afgebeeld: Zoals afgebeeld: Prijs indusief apparatuur Prijs indusief apparatuur. CBW-rrbend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7