Rabobank-ploeg is al een eind WW Van km tot km De koerstrui 22 Warm Op weg van Chambéry naar Gap krijgt het Tour-peloton te maken met extreme temperaturen én met asfalt dat loslaat. Sergio Paulinho houdt het hoofd koel. Kroon wist niks PEUGEOT donderdag 15 juli 2010 door Mart Smeets HfTTE Soms kom je ze nog tegen in de Tour: hotelletjes waar de tijd heeft stilge staan. Waar de man of vrouw achter de balie je vermoeid aankijkt. Paspoort? Ach neen. Een potloodstreek door weer een cliën- tennaam; het zal wel goed zijn. Het tapijt in de gangen ruikt muf Wc-papier? Losse, kleine velletjes. Geen douchegordijn, geen zeep of shampoo. Soms kom je ze nog tegen. Hotel de la France of Hotel de la Poste. De muren kunnen boeken vol schrijven over wie er verbleven en het ontbijt voor de volgende dag is, een avond eerder, al neergezet. Koffie, thee, jus d'orange en alle andere dranken komen uit een ma chine. Dat ding pruttelt en knort. Soms kom je ze nog tegen. Airco? Ben je gek; zet je raam maar open, of desnoods raam en deur naar de gang; dan trekt het 's nachts wel door. Renners slapen er nog, volgers ook. De nachten zijn er lang en moor dend heet. Geen zuchtje wind en die ploffende warmte valt over alle Tour-volgers. Ik heb zo menig nacht doorge bracht. Slapen kon niet; het was baden in het zweet, het was het zoeken naar een zuchtje verkoe ling dat er maar niet kwam. Soms kom je ze nog tegen. Verga ne glorie. Nooit gerenoveerd, nooit aangepast. Klein tv-toestel met drie zenders. Doorgezakt bed. De daad is hier duizenden malen gepleegd. Vaak anoniem. Ooit, ergens in de Alpen, bezocht ik Joop Zoetemelk in een dergelijk hotel. Zijn Franse ploeg verbleef er met grote tegenzin. Joop ging vroeg slapen en accepteerde zijn lot: er zat niets anders op, zei hij. Soms kwam je immers zo'n hotel nog tegen. Het was een kwestie van pech, maar je moest toch maar zien te slapen. Gisteren sliepen Joop en ik weer eens in hetzelfde hotel. Jaren ze ventig tapijt, afgetrapt en door leefd op de vloer. Gescheurd, bruin behang, maar wel met wifi. Ik kwam hem 's ochtends tegen na een vreselijke nacht. Brak, moe, nu al weer transpirerend. Joop blies alle problemen van zich af Zoals toen: ach ja, soms kwam je ze nog tegen. Je moest het er maar mee doen. Hij had goed geslapen, meldde hij tevreden knikkend. chambéry - Slechts de ploeglei ding en teamarts waren op de hoogte van de ernst van de blessu re van Cadel Evans. Dat vertelde BMC-ploegmaat Karsten Kroon gisteren. Evans raakte dinsdag ach terop en verloor het geel aan Andy Schleck. Na die rit werd bekend dat Evans met een scheurtje in zijn elleboog had gereden. Zijn ploeggenoten was niets verteld. CAP - Om 13.00 uur begonnen de 1S1 overgebleven deelnemers aan de Ronde van Frankrijk aan de tiende etappe, die ze over 179 kilo meter voerde van Chambéry naar Gap. De temperatuur liept tijdens de nationale feestdag van Frank rijk - 'Quatorze Juillet' - op tot ver boven de 30 graden Celcius. 19,5 km: Eerste tussensprint: 1. Pe- tacchi (Ita), 2. Hushovd (Noo), 3. McEwen (Aus). 36 km: Mario Aerts (Bel), Dries Devenyns (Bel), Sergio Paulinho (Por) en Vasil Kirjenka (WRu) gaan in de aanval. Eerdere pogin gen van andere renners, vooral uit Frankrijk, mislukten. 43 km: Maxime Bouet (Fra) en Pierre Rolland (Fra) gaan in de te genaanval. 66 km: De twee Fransen sluiten aan bij de vier koplopers. 77 km: Cote de Laffrey (cat 1): 1. Aerts, 2. Rolland, 3. Devenyns, 4. Kirjenka, 5. Paulinho, 6. Bouet. Pe loton op 8.20. 98 km: Cote des Terrasses (cat 3): 1. Aerts, 2. Kirjenka, 3. Rolland, 4. Paulinho. Peloton op 10.35. 145,5 km: Col du Noyer (cat 2): 1. Aerts, 2. Devenyns, 3. Paulinho, 4. Kirjenka, 5. Rolland, 6. Bouet. Pelo ton op 11.55. 158,5 km: Tweede tussensprint: 1. Kirjenka, 2. Aerts, 3. Devenyns. 164 km: Aerts demarreert als eer ste, gevolgd door Devenyns. De Belgen worden teruggepakt en ver volgens springt Paulinho weg. 166 km: Kirjenka komt bij Paulin ho. De vier anderen rijden op ach terstand. 179 km: De Portugees Sergio Pau linho wint de 10e etappe, hij klopt Kirjenka in de sprint. Devenyns eindigt als derde op 1.29. Peloton komt binnen op 14.19. Maarten Tjallingii is op de 26e plaats de bes te Nederlander. Andy Schleck behoudt het geel, Robert Gesink is de hoogstgeklas- seerde Nederlander in het ldasse- ment op de zevende plaats. In de collectie van truienverzame- van te komen. Totdat hij, tijdens laar Henk Theuns, onlangs gebun- een wielerfeestje van een gefortu- deld in het boek Koerstrui!, zit één neerde wijnboer in de Beaujolais, wel heel speciaal gesig- aan het diner aanschoof en neerd shirt. Het is een roem- rucht tenue, van de Peu-~ geot-ploeg. Ex treem simpel van de sign, maar juist daar door zo herkenbaar. Deze trui is extra bij zonder. Het shirt is namelijk niet gete kend door de renner zelf, maar door diens weduwe. Tom Simpson, de vroege re drager ervan, is sinds 13 juli 1967 dood. Hitte, uitputting, alcohol en doping nekten hem. Theuns: „Dat maakte op mij als zestienjarig vent je zoveel indruk." Een trui van de betreurde coureur, die het leven liet op de Mont Ventoux, had Theuns niet. Het leek er ook nooit MICHEUN naast Helen Ho- tban, de vroe gere me vrouw Simp son, kwam te zitten. „Ik begon in het Engels, maar ze zei meteen: praat maar gewoon in het Nederlands hoor. Ze had jaren in Gent ge woond." Al snel ging het over Theuns' verzame ling. „Daar ken ik er driehonderd van, zei ze la chend." Niet veel later keerden Theuns' kansen. De weduwe belde met haar dochter in Griekenland én Theuns was een trui rijker. „Het was het begin van een hele leuke vriendschap." Het Tour-peloton zuchtte gisteren onder de hitte. Maxim Iglinsky van de Astana-ploeg vindt verkoeling in zijn bidons. foto Christophe Ena/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52