657 van aantal winkeldiefstallen Drugsdealers aangehouden kan niet zonder arendsogen en instinct Hoogste boete sinds jaren Winkeldieven commentaar donderdag 15 juli 2010 Het aantal winkeldiefstallen in Zeeland in 2009. „Voor deze zaak heb ik al meer aan beveiliging uitgegeven dan mijn hele vorige winkel aan investering heeft gekost." Harrie van Hal, middenstander in Vlissingen Winkeldieven richten zich op een breed assortiment: make-up is geliefd, maar ook grotere goederen als pannen of zelfs verse groenten worden meegeno men. Ook wordt vaak een snelle greep in de kassa gedaan. Inzet: de tas van een klant wordt gecontroleerd. foto's Koen Suyk en Tjapko de Heus/ANP ders: „Voor deze zaak heb ik al meer aan beveiliging uitgegeven dan mijn hele vorige winkel aan in vestering heeft gekost. Daar zou ik ook een nieuwe Mercedes van kun nen kopen." Tien bewakingscamera's kijken 24 uur per dag mee in de winkel. En natuurlijk staan er 'alarmpoortjes' voor de deur. Toch is ook Van Hal regelmatig slachtoffer van winkel dieven. Ze worden steeds brutaler, RBLOG Wie is de mystery guest? Blogger René Schrier is in de war. Denk mee op: www.pzc.nl/tourdezelande Meer blogs: www.pzc.nl/blogs ondervond hij vorige week nog. Een klant schermde bij het afreke nen haar pincode onvoldoende af Het koppel achter haar kijkt non chalant mee. Kort daarop wordt haar pas gerold en binnen een uur is een groot geldbedrag van haar betaalrekening afgehaald. Als ondernemer moet je vooral constant alert zijn, zegt Van Hal. „Wanneer een paar klanten de bij zondere aandacht vragen, let ik door Emile Calon VLISSINGEN - De politie heeft tij dens een actie tegen drugsdealers in Vlissingen zeven personen aan gehouden. Het gaat om mensen die in leeftijd variëren van 34 tot 59 jaar. De arrestaties vonden dins dag plaats. Dat heeft de politie gis teren bekendgemaakt. De politie begon het onderzoek na dat buurtbewoners hadden ge klaagd dat op een adres in de Van juist op een ander deel van de zaak. Die tactiek wordt heel vaak gebruikt. De meeste winkeldieven werken in groepjes." Behalve dan die ene keer. Van Hal kan er gelukkig om lachen. „Ik ken de die kerel en waarschuwde hem van te voren dat ik hem in de smie zen zou houden. En toch was die dure aansteker even later weg. Ik stond er met m'n neus bovenop! Dat vind ik dan wel weer knap. Dishoeckstraat dagelijks tientallen mensen kwamen die ook voor overlast zorgden. Al snel werd het de politie duidelijk dat die mensen maar voor een doel naar dat huis in het centrum van Vlissingen kwamen; het kopen van heroïne en cocaïne. Het onderzoek naar deze drugs handel vanuit de woning is vol gens woordvoerder Alwin Don van de Zeeuwse politie nog niet af gerond. In het belang van dat on- Dan heeft ie 'm verdiend ook. Ik weet nóg steeds niet hoe hij het heeft gedaan." Van Hal heeft niet de indruk dat er het afgelopen jaar zoveel meer is gestolen in Vlissingen. „Dat gaat altijd met golfbewegingen." De on dernemingsvereniging werkt aan een veiligheidskeurmerk. Binnen dat kader bepleit Van Hal ook ob servatietrainingen voor het perso neel. „Weten is heel vaak zien!" derzoek is hij dan ook terughou dend in het verstrekken van de tails over deze zaak. Wel liet hij weten dat vijf van de arrestanten na verhoor weer in vrijheid zijn ge steld. Twee verdachten zitten in het belang van het onderzoek nog vast. Volgens Don gaat het om vijf in woners van Vlissingen en twee Middelburgers. Een van de arres tanten is de bewoner van het pand in de Van Dishoeckstraat. Middenstanders heb ben het tij tegen. Als gevolg van de economische crisis stagneren de verkopen. Daar komt nog eens bij dat het die vengilde steeds actiever wordt. De schade door winkeldiefstal len steeg landelijk vorig jaar naar een recordbedrag: 325 mil joen euro. Preventieve maatregelen als het installeren van camera's zijn ef fectief, maar helaas ook prijzig en dus voor een ondernemer in nood geen optie. Dat het loont om aangifte te doen, is inmid dels bekend. In 2009 werd de politie 45.000 keer ingescha keld. Dat aantal ligt 14 procent hoger dan een jaar eerder. Er is ook een rol weggelegd voor het Openbaar Ministerie. De nieu we Zeeuwse hoofdofficier, de vandaag geïnstalleerde Gabriël Munnichs, kondigde gisteren in de PZC aan dat hij plegers van gewapende overvallen strenger wil straffen. Het ligt voor de hand om ook kritisch te kijken naar de straf die staat op het plegen van winkeldiefstallen. MIDDELBURG - De 20,3 miljoen eu ro hoge boete die de NMa Weg ener heeft opgelegd voor de sa menwerking van de PZC en BN DeStem in Zeeuws-Vlaanderen, is gebaseerd op de richtlijn van het ministerie van Economische Za ken. Daarbij is nadrukkelijk geke ken naar de ernst en de duur van de wettelijke overtreding, zegt NMa-woordvoerder Barbara van der Rest-Roest. De sanctie is in één klap groter dan het totaal van alle boetes die de NMa in 2009 en 2008 oplegde. In die jaren ging het om respectie velijk 5,3 en 12 miljoen euro. „Dit is nog niet de grootste in ons be staan", verwijst Van der Rest naar de geruchtmakende zaak tegen bouwbedrijven in 2003. In die kwestie vorderde de NMa bij el kaar 100,7 miljoen euro, waarvan 27,5 voor BAM en 19,7 voor KWS. In 2002 kreeg de telecomsector 88 miljoen euro voor z'n kiezen. De raad van bestuur van Wegener benadrukt dat de samenwerking tussen de regioredacties van beide Zeeuws-Vlaamse titels bedrijfseco- misch noodzakelijk is, om de kran ten in stand te houden. Daarmee wordt juist voldaan aan de voor waarde die de NMa stelde bij de fu sie van de twee uitgeverijen tien jaar geleden, aldus Wegener. „Het opleggen van boetes met een der gelijke hoogte getuigt niet van enig begrip voor de branche, de toekomst van regionale dagbladen en daarmee de pluriformiteit van de pers."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3