Recessie leidt tot groei ll Winkelier Zalco produceert meer aluminium 2 zeel Verwerken PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Steeds vaker worden spullen gestolen uit Zeeuwse winkels. Opvallend is dat in Middelburg en Vlissingen de diefstallen explosief toenemen, maar in Goes juist drastisch dalen. Hl donderdag 15 juli 2010 door Willem van Dam Het stond in de krant: 'Nederland verwerkte het verlies van de WK-finale relatief rus tig. In Amsterdam werden twaalf mensen gearresteerd, in Den Haag zestig, in Utrecht dertig en in Rotterdam twintig. Een 22-jari ge Zwollenaar bedreigde na de fi nale omstanders met een pistool'. Godsammekrake. Bijna 125 arresta ties en een malloot die met een pistool staat te zwaaien. Dat heet tegenwoordig 'relatief rustig'. We zijn geheel van het padje ge raakt. In de buitenlandse media werden de verrichtingen van on ze Nationale Elf volledig afge kraakt, voètbalprofessor Cruijff oordeelde eveneens vernietigend ('Oranje speelde hard en grof), maar onze eigen minister-president zwaaide blij met koninklijke on derscheidingen, sprak op het Cats- huis vol trots over een grandioze prestatie en een geweldig feest. Nou, wat mij vooral van het WK is bijgebleven, is de karatetrap die Nigel de Jong in de finale uitdeel de aan Xabi Alonso. Als we straks een kans willen maken op het WK-karate, dan weet ik wel wie we daar heen moeten zenden. Honderdduizenden Oranjefans reisden naar Amsterdam af om hun losers te huldigen. Geen beker winnen en toch net doen alsof je kampioen bent geworden, dat is pas echt een grandioze prestatie. Het verlies van Oranje heeft ons een trauma bezorgd, las ik ook. Onze gemoedstoestand schijnt zelfs dermate ernstig te zijn, dat SBS6 het noodzakelijk achtte om een psychologe te laten opdraven om ons uit de put te praten. 'We moeten ons hernemen', hoorde ik haar zeggen. En: 'We moeten blij zijn dat we het zover hebben ge schopt.' Nee, ik ben dinsdag niet naar Amsterdam getogen. Ik ben lekker gaan vissen, op een mooie stek, vlak bij Oudelande. Zalig zonnetje, weldadig windje, prach tig zicht op zeereuzen die traag over het water glijden. Wat gevangen? Helemaal niks. Kan me geen fluit schelen. Ik heb mijn trauma, daar op die dijk langs de Westerschelde, in alle rust verwerkt. En daar had ik echt geen psychologe voor nodig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 KraBUfe Bïiet ontvangen!? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement .Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) Ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon treft u nadere informatie aan. CRIMINALITEIT door Jeffrey Kutterink en Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal winkel diefstallen in Zeeland is vorig jaar met 77 gestegen tot 657. Een verkla ring voor de toename is er niet. Uit het jaarlijkse Nationaal Onder zoek Winkelcriminaliteit van De tailhandel Nederland blijkt dat winkeliers in met name Vlissingen en Middelburg melding hebben ge maakt of aangifte hebben gedaan van winkeldiefstal bij de politie. Ook in Sluis is sprake van een stij ging. Daarentegen zien winkeliers in Goes, Terneuzen en Tholen dat er minder spullen uit hun zaak worden gestolen. Detailhandel Nederland maakt on derscheid tussen incidenten (mel dingen) en aangiften. „Soms los sen winkeliers het zelf op. Ze spre ken bijvoorbeeld ouders van een minderjarig kind aan. Ze melden de diefstal wel bij de politie, maar doen geen aangifte", vertelt Alwin Don van de politie Zeeland. Een verklaring voor de explosieve stij ging in Vlissingen en Middelburg en de daling in Goes heeft de poli tie niet. „We houden het in de ga ten. Maar er moet sprake zijn van een trend voordat we specifieke maatregelen nemen", zegt Don. In Goes heeft de politie in elk ge val geen speciale projecten uitge voerd om diefstal terug te dringen. „Wel bellen winkeliers elkaar op als er wordt gestolen", vertelt voor zitter Ron Berks van Onderne mers Organisatie Goes. „Maar dat gebeurt incidenteel. Het is moei lijk om dieven op beterdaad te be trappen. Vaak stellen winkehers achteraf vast dat er iets is gesto len." Landelijk gezien is de schade door winkeldiefstallen vorig jaar geste gen naar een recordbedrag van 325 miljoen euro, 5 procent meer dan in 2008. Populair onder winkeldie ven zijn iPods en andere consu mentenelektronica, cosmetica en levensmiddelen. Fraude met gere tourneerde goederen is sterk in op- Diefstal uit winkels per gemeente m Diefstallen 2009 66,6% stijging/daling diefstallen a Diefstallen 2008 gg| Aangiften 2009 j= Aangiften 2008 5. 3 2;_ V 67% Noord-Beveland 197 152 60% Vlissingen 38 - 2223 +31% Hulst +50% - Sluis H 5 7 9% Schouwen-Duiveland Borsele _5_ Veere Goes -56% Reimerswaal Tholen Rolant Quist bron: Detailhandel Nederland mars. Volgens Sander van Gol- berdinge, secretaris winkelcrimina liteit van Detailhandel Nederland, melden winkeliers steeds vaker dat dieven gestolen spullen terugbren gen naar een ander filiaal met een valse bon of factuur. „Een trucje is om kassabonpapier in verschillende kleuren te gebrui ken." Uit het onderzoek blijkt dat winkeliers steeds vaker de politie inschakelen bij diefstal. Vorig jaar gebeurde dat in totaal 45.000 keer, een toename van 14 procent. Daar uit kan worden afgeleid dat de ernst van de diefstallen toeneemt, aldus Van Golberdinge. Het kan er op duiden dat er vaker duurdere spullen worden gestolen, geweld wordt gebruikt of dat spullen op professionele manier aan de win kelier worden ontfutseld. Volgens Detailhandel Nederland is er sprake van 'een dieptepunt' in de winkeldiefstallen. De winke liersorganisatie verwachtte in okto ber nog dat de schade in 2009 met 15 procent zou toenemen tot 355 miljoen euro. In 2008 was er ook sprake van een fikse stijging. Dat winkeldiefstal een groter probleem wordt, heeft te maken met de recessie. „Er is een indirecte relatie tussen het eco nomisch tij en winkeldiefstallen", aldus Van Golberdinge. Detailhan del Nederland pleit voor zwaarde re straffen voor dieven die voor het eerst betrapt worden. Die krij gen nu maximaal een boete van 250 euro. Dat staat volgens de win keliers niet in verhouding tot de kosten die door politie en winke liers moeten worden gemaakt. Ook zouden hogere straffen die ven in spe kunnen afschrikken. Bijna dertig jaar geleden, in 1979, begon Harrie van Hal in Vlissingen zijn eerste tabakswin kel. Inmiddels is zijn as sortiment onder de vlag van Pri- mera flink uitgebreid en daarmee ook aanmerkelijk gevoeliger voor diefstal geworden. Wat hij constateert als een kil feit, is de harde werkelijkheid gewor den voor de meeste middenstan- jffifg S®6gS683E$SBS door Ben Jansen VUSSINCEN-OOST - Aluminium smelter Zalco in Vlissingen-Oost verhoogt zijn productiecapaciteit van primair aluminium. Een kwart van de in 2008 stilgelegde ovens wordt weer in gebruik ge steld. De aanleiding is de gestegen alumi- niumprijs, de lage elektriciteitsprij zen en de voor Zalco gunstige ver houding tussen dollar en euro. Zalco halveerde de productie van aluminium uit aluinaarde toen de prijs van het lichtmetaal op de we reldmarkt in de tweede helft van 2008 als een vroeg signaal van de crisis wegzakte van 3400 naar 1100 dollar per ton. Inmiddels ligt die prijs na een piek van 2500 dollar even onder 2000 dollar per ton. De combinatie van die prijs met de tarieven waarte gen Zalco stroom kan kopen en de lage koers van de euro ten opzich te van de dollar maken het voor de aluminiumsmelter weer aan trekkelijk de capaciteit voorzichtig op te schroeven. Zalco beschikt over 512 ovens om aluminium uit aluinaarde te ma ken. De helft was stilgelegd. Inmid dels is besloten 64 ovens weer op te starten. Een kleine vijftig ervan werken weer. Directeur Eust Clemens van Zalco zag geen aanleiding een toelich ting te geven op de verhoging van de productiecapaciteit. Het perso neelsblad van het bedrijf verschaf te evenwel voldoende informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2