door zijn bidons heen port 123 Hese stem houdt Fignon niet van de televisie Supervoordelig naar ITALIË met KRAS.NL! 'Mooier dan zilver op Spelen' Pineau heeft trui weer terug BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ,5cPm Sergio Paulinho won zilver in de olympische wegrace van Athene 2004. Zijn tweede plaats achter de Italiaan Paolo Bettini vierde de Portugees destijds als een overwinning. „Maar dit is natuurlijk nog veel belangrijker", zei Paulinho gisteren na zijn ritzege. „Dit is de grootste wielerkoers van de wereld. Als jonge jongen droom je ervan hier een rit te winnen." door Edward Swier CAP - De temperatuur van het as falt liep op tot 56 graden Celsius, de warme wind blies flink tegen. De bidons waren niet aan te sle pen. En dan ook nog eens ziek zijn... Elke colaatje dat Grischa Niermann aangereikt kreeg, kwam er enkele minuten later weer uit. „Hij bleef maar overgeven, echt zie lig", had Maarten Tjallingii onder weg naar Gap medelijden met z'n Duitse ploegmakker. Het peloton heeft duidelijk last van het ex treem warme weer. De Tour de France baadde op Qua- torze Juillet, de nationale feestdag, in de zon. De renners kregen het opnieuw flink voor de kiezen. Het kwik liep op tot boven de 35 gra den. Nu het peloton naar het zui den van Frankrijk afzakt, is niet di rect te verwachten dat de tempera tuur zal dalen. Zeker in een Tour waarin het parkoers de eerste week veel van de renners vergde, eist dat zijn tol. Gisteren wisten slechts zes man nen een beetje aan de hitte te ont snappen. In een kleine vlucht- groep hadden de uiteindelijke rit winnaar Sergio Paulinho en zijn kompanen het beter naar de zin dan in het peloton, dat er vanwege de omstandigheden een rustige dag van maakte. „Maar het was be paald geen makkie hoor", aldus Bram Tankink. Dat merkt de Ra- bo-ploegleiding ook. De voorraad bidons raakt op, er wordt een de zer dagen een extra lading drink bussen ingevlogen. Een compacte groep heeft het al tijd warmer, je moet er beter oplet ten. Bovendien, koplopers krijgen hun drankjes aangereikt, terwijl waterdragers in het peloton druk zijn met het heen en weer rijden naar de auto's. Tjallingii, die zelf Tour de France 11e etappe 15 juli -184,5km Bourg-lès- Valence 184,5km FRANKRIJK Sisteron hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Cabre 1180m ook nog had geprobeerd aan de hoofdmacht te ontsnappen, had zich uiteindelijk aan het knechten- werk moeten overgeven. „Ik bleef bidons halen. En cola voor Grischa en Koos Moerenhout. Die twee waren 's nachts ziek geworden." Het is, weet Tjallingii, vaak een op telsom. „Het is warm, heel warm. We hebben hard gereden. En we moeten zoveel. We moeten blij ven eten, moeten drinken. We moeten de bergen over. Je teert in op je reserves. Er hoeft maar 'dit' te gebeuren, er hoeft maar één bac terie voorbij te komen, en je hebt het te pakken." Valerio Piva, ploegleider bij HTC-Columbia, weet waar de ge varen liggen. Diarree ligt op de loer. „Als je te koud drinken neemt, kom je flink in de proble men. Bovendien heb je als het warm is, gewoon geen trek. En dat terwijl je natuurlijk wel moet blij ven eten." Een goede nachtrust wil nog weieens helpen. Maar, te genstrijdig of niet, vermoeide ren ners slapen minder goed. Zeker als ze geen airco hebben. RadioShack sliep dinsdagnacht in een hotel met muren van karton, aldus ma nager Johan Bruyneel. Op de ka mer bij Andreas Klöden was het 36 graden. Lance Armstrong noem de het „de heetste nacht die ik in lange tijd heb gehad." Groene-truidrager Thor Hushovd klaagt al vanaf dag één over de hit te. „Als het zo blijft twijfel ik of ik zelfs nog maar een kleine kans op de groene trui maak." Bradley Wiggins voelde zichzelf dinsdag op de Madeleine 'overkoken'. „Ik moest echt terug in tempo om niet uit elkaar te ploffen." De omstandigheden zijn vooral ook zo zwaar omdat het peloton dit jaar nog bepaald niet verwend is geweest. Piva: „We hebben dit jaar veel slecht weer gehad. In de Giro, de Ronde van Zwitserland. Normaal gesproken krijg je lang zaam maar zeker enige opbouw richting de warmte. Nu was de hit te er heel plots." Zelfs het asfalt liet los richting Gap. Net als in 2003. Destijds was het ook erg warm. Met Gap al in zicht ging Joseba Beloki op het smeltende asfalt onderuit. De Spanjaard brak zijn heup bij de val. Lance Armstrong kon Beloki maar ternauwernood ontwijken en sneed, als een volleerd veldrij der, een bocht af door dwars door een weiland verder te rijden. De plaatselijke WV heeft van Arm strongs 'shortcut' een toeristische trekpleister gemaakt. De renners hadden er geen oog voor. Met vele duizenden liters werd door een speciale brigade geprobeerd het wegdek af te laten koelen. Winnaars op Quatorze Juillet De laatste Franse zege op de natio nale feestdag Quatorze Juillet staat op naam van David Moncoutié. Hij won de etappe naar Dig- ne-les-Bains, vóór zijn landgenoot Sandy Casar, die dinsdag de etap pe naar Saint-jean-de-Maurienne won. 9 D'e winnaars van deze eeuw: 2010: Sergio Paulinho (Por) 2009: Mark Cavendish (GBr) 2008: Leonardo Piepoli (Ita) 2007: Linus Gerdemann (Dui) 2006: Yaroslav Popovych (Oek) 2005: David Moncoutié (Fra) 2004: Richard Virenque (Fra) 2003: Alexandre Vinokourov (Kaz) 2002: Karsten Kroon (Ned) 2001: Laurent Jatabert (Fra) 2000: Vicente Garcia Acosta (Spa) donderdag 15 juli 2010 door Patrick Deiait GAP - Ook voor Laurent Fignon is de Tour de France van 2oro een uitputtingsslag. Hoewel hij al ruim een jaar tegen kanker vecht, is de voormalige Tour-winnaar (1983 en 1984) ingehuurd als cocommenta- tor voor de Franse televisie. Alleen in de belangrijkste etappes, die van start tot finish worden uit gezonden, geeft Fignon zijn visie op de koers. Maar ook dat is met zijn zwakke gezondheid geen sine cure. De longkanker die in 2009 bij de Parijzenaar werd geconsta teerd, heeft immers ook zijn stem banden aangetast. De Franse televi siekijkers moeten zijn krakende, hese stemgeluid voor lief nemen. Voor- en tegenstanders van Fig non voeren op diverse Franse in- ternetwebsites intussen verhitte discussies. Hamvraag is of het wel verantwoord is om de ernstig zie ke ex-renner in te schakelen voor een zware beproeving als de Tour. Om Fignon zoveel mogelijk te spa ren, worden zijn interventies be perkt tot maximaal tien minuten per uur. Voor het geval dat nog te veel is gevraagd, houdt France 2 een noodscenario achter de hand. Als Fignon zich niet sterk genoeg voelt om 's ochtends in de com mentaarcabine plaats te nemen, mag hij vanuit zijn hotel werken. Met behulp van een speciale anten- GAP - De Franse wielrenner Jéröme Pineau heeft gisteren tij dens de tiende etappe van de Ron de van Frankrijk de bolletjestrui heroverd op zijn landgenoot Anthony Charteau. De coureur van Quick Step staat weer op de eerste plaats in het bergklasse- ment met 91 punten, één meer dan Charteau (Bbox Bouy- gues).Charteau had Pineau in de negende rit verdrongen van de eer ste plaats in het bergklassement. ne kan Fignon in dat geval recht streeks interveniëren in de uitzen ding. Mocht Fignon de Tour niet kunnen volmaken, dan zal Lau rent Jalabert hem vervangen. De ex-renner zit tijdens de etappes normaal als verslaggever op de mo tor. Ondanks zijn ziekte heeft Fig non niet overwogen om de Tour de laten schieten. In een interview met een van zijn ander werkgevers - de Franse ra diozender Europe r - zegt de voor malige Tour-winnaar dat hij een 'zo normaal mogelijk leven pro beert te leiden.' „Hoewel ik er nu voortdurend mee word geconfron teerd, probeer ik niet altijd aan kanker te denken. Mijn conditie is redelijk. Bij de laatste onderzoeken zijn geen nieuwe tumoren ont dekt. Ik heb wel last van trombose, maar dat is niet ernstig", aldus Fig non die zich op advies van Lance Armstrong in Amerika liet behan delen door dezelfde artsen die ook hem hebben geholpen. De levensverwachting van Fignon is niettemin niet hoog. „De artsen van Lance hebben me niet kun nen genezen. Hij had teelbalkan ker, ik heb longkanker, dat zijn twee verschillende dingen. Ik word nu in Frankrijk behandeld, maar de kans dat ik genees is klein. Natuurlijk heb ik geen zin om op 50-jarige leeftijd te sterven, maar wat kan ik doen?" LHoek neemt afscheid met primeur 2.Feyenoord slaat tenten op in Zee land 3.Hoek hofleverancier Zeeuwse elftal STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl De sprinters die de Alpen goed zijn doorgekomen ruiken vandaag in de elfde etappe hun kans. De rit telt nauwelijks obstakels van betekenis. Zowel Sisteron als Bourg-les-Valence heeft geen historie in de Tour. TRASIMEENSE I Poort naar MEER I TOSCANE UMBRIË PEL- Hotel nabij het meer! Hotel Altavilla*** 4/5/8 dagen met ontbijt Aankomst: van 24/7 t/m 27/10 •verblijf in Hotel Altavilla***, in Monte- fiascone, inclusief ontbijtbuffet o.a. lift, wijnkelder en restaurant tips: luieren aan het meer en bekijk het oude vestingstadje Orvieto Zie www.kras.nl/17556 Inclusief ontbijt en diner! Ontdek de mooie omgeving Hotel Torricella* 4 t/m 15 dagen met ontbijt en diner Aankomst: van 24/7 t/m 25/9 verblijf in het familiehotel Torricella op slechts 100 m van het meer, inclusief ontbijt en diner o.a. lift, hoteltuin en buitenzwembad tip: maak een dagtocht naar Assisi Zie www.kras.nl/17569 Hotel Cavalieri*** 4 t/m 15 dagen met ontbijt en diner Aankomst: van 24/7 t/m 27/10 •verblijf in Hotel Cavalieri4**, aan de rand van Passignano, op slechts 650 m van het meer, inclusief ontbijt en diner o.a. terras met uitzicht op het meer •tip: bekijk de prachtige Campo in Siena Zie www.kras.nl/26099 Hotel Base**** 4 t/m 15 dagen met ontbijt en diner Aankomst: van 24/7 t/m 27/10 •verblijf in Hotel Base44**, in het Venetiaanse dorpje Noventa di Piave, met ontbijt, diner en vele extra's o.a. lift, lounge en panoramazwembad tip: bekijk het San Marcoplein Zie www.kras.nl/51249 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25