ASML is de crisis ruim voorbij economie 113 CHIPMACHINEFABRIKANT Bedrijf boekt hoogste kwartaalomzet ooit Eastman wil twaalf functies verplaatsen Inwoners Hongkong betogen tegen voorstel minimumloon Vangnet voor Koopkracht Werknemer Nederland vorig noodlijdende r jaar partij in vier eurolanden klaar Stijgt TOfS tljClQIiS CflSIS fraudezaken EU Jumbo is tevreden over eerste halfjaar Bijsluiter snappen met online woordenboek Truckers willen postbodes als collega Fusie British Airways en Iberia goedgekeurd donderdag 15 juli 2010 MIDDELBURG Chemiebedrijf Eastman in Middel burg wil per 1 januari volgend jaar twaalf functies verplaatsen naar Ca- pelle aan de IJssel. Het gaat om me dewerkers van de klantenservice. Eastman zal deze afdelingen centra liseren. Het bedrijf wil graag dat de Middelburgse werknemers mee gaan. De extra reistijd bedraagt drie uur. Daarvan wil Eastman tot 1 juli volgend jaar één uur in werk tijd laten plaatsvinden. Tot die da tum zijn ook bedrijfsauto's en ver goeding van extra kinderopvang be schikbaar. De ondernemingsraad heeft de kwestie in beraad. VELDHOVEN - Chipmachinefabriek ASML heeft het beste kwartaal ach ter de rug uit zijn geschiedenis met een omzet van 1069 miljoen euro. Het record van 1056 miljoen euro, dat in het vierde kwartaal van 2006 werd gevestigd, wordt hiermee gebroken. Het is bovendien iets meer dan analisten hadden verwacht. Dat geldt ook voor de winst die uit kwam op 239 miljoen euro. In ver gelijking met het eerste kwartaal van dit jaar (742 miljoen euro om zet en 106 miljoen euro winst) is het een forse verbetering en kan worden geconcludeerd dat ASML definitief de crisis voorbij is. De hoeveelheid geboekte orders voor een waarde van 1179 miljoen euro is eveneens een record. Het orderboek heeft nu èen ongeken de dikte met voor 2,4 miljard euro aan bestellingen. Dat is voor 101 machines met een gemiddelde prijs van bijna 24 miljoen euro. Topman Eric Meurice zegt dat de goede prestaties te danken zijn aan het nieuwe model chipmachine NXT1950L „We hebben er nu twin tig van geleverd die al een half mil joen siliciumschijven hebben be licht. De machine voldoet aan de verwachtingen en is een groot suc ces. We verwachten vanwege dit succes ook in het lopende kwar taal veel bestellingen voor in totaal 1,3 miljard euro. In dit hele jaar ver wachten we dat onze omzet 10 tot 15 procent boven de recordomzet van 3,8 miljard euro (2007) komt. Ook volgend jaar verwachten we dit hoge omzetniveau te halen." VEGHEL Jumbo Supermarkten heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een omzet behaald van 904 mil joen euro, 10 procent meer dan in dezelfde periode in 2009. Dat is vooral te danken aan de 22 nieuwe winkels die na de overna me vorig jaar van Super de Boer zijn omgebouwd tot Jumbo. De au tonome omzetgroei van de Jum bo's bedroeg in het eerste halfjaar 1,2 procent. Jumbo nam vorig jaar de ongeveer driehonderd vestigingen van Super de Boer over. HUIZEN Niet alle Nederlanders kunnen uit de voeten met bijsluiters bij genees middelen door de moeilijke woor den die erin voorkomen. Daarom is sinds gisteren online een bijsluiter woordenboek te raad plegen. Dat heeft de brancheorgani satie van medicijnfabrikanten Ne- profarm bekendgemaakt. Op www.bijsluiterwoordenboek.nl kunnen patiënten terecht voor uit leg bij lastige medische termen die in bijsluiters worden gebruikt. Zij kunnen de redactie ook een toelich ting vragen bij woorden die nog niet op de lijst staan. HOOFDDORP Postbodes die de komende tijd hun baan dreigen te verliezen, kun nen aan de slag als vrachtwa genchauffeur. Alle fulltimepostbo des van TNT Post hebben een uit nodiging gekregen van de sector om eind juli kennis te maken met het beroep op het Truckstar Festi val op het TT Circuit in Assen. Door de komst van internet staat de postmarkt onder druk. TNT Post maakte vorige maand bekend dat alle postbodes die meer dan 25 uur per week werken, hun baan verliezen. BRUSSEL De Europese Commissie heeft de fusie van British Airways en Iberia goedgekeurd, zo is gisteren bekend gemaakt in Brussel. Volgens de commissie is de fusie van de Britse en de Spaanse luchtvaartmaat schappij niet in strijd met de Euro pese concurrentieregels. November vorig jaar werden beide onderne mingen het eens over samengaan. LUXEMBURG - Het fonds dat euro landen een vangnet van 440 mil jard euro biedt, is eind juli gereed. Het krijgt een zeer hoge rating voor kredietwaardigheid, zei top man Klaus Regling gisteren. Het fonds wordt wellicht nooit ge bruikt, maar is bedoeld voor rege ringen als ze niet meer bij banken kunnen lenen. Het is dit voorjaar opgericht naar aanleiding van de problemen van Griekenland. Rege ringen die er een beroep op doen kunnen verplicht worden om her vormingen door te voeren. „Mo menteel is het onwaarschijnlijk dat er geld nodig is", zei Regling gisteren in interviews met The Wall Street Journal en Financial Ti mes. „De markten verbeteren en de focus schuift weg van Europa." DEN HAAG - De koopkracht van de werknemers in Nederland die hun baan behielden is fors gestegen, on danks de financieel-economische crisis. Gemiddeld had een Nederlander afgelopen jaar 1,4 procent meer te besteden dan in 2008, maar een werknemer had maar liefst 3,1 pro cent meer te besteden. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De forse stijging van de koop kracht onder werknemers is een gevolg van de loonstijging. De loonontwikkeling van werkne mers met een vast dienstverband reageert laat op economische cri ses, zodat onder hen de klap nog moet komen. Zelfstandigen hadden echter wel te lijden onder de economische re cessie. Zij hadden vorig jaar 4,5 procent minder te besteden dan in 2008, omdat zij minder opdrach ten hadden. Wie werkloos of arbeidsonge schikt werd, ging er zelfs fors op achteruit. Mensen die hun baan verloren, leverden 16 procent in. Van Nederlanders die arbeidsonge schikt werden of met pensioen gin gen liep de koopkracht met 11 pro cent terug. Mensen die al een uit kering ontvingen, zagen de koop kracht wel rond het gemiddelde van 1,4 procent stijgen. De 10 procent rijkste Nederlanders hebben ook een veer moeten la ten. Zij konden 0,4 procent min der uitgeven. BRUSSEL - Het Europees Bureau voor Fraudebestrijding (Olaf) heeft vorig jaar vier nieuwe zaken geopend waarbij Nederland be trokken was. Het ging om zaken op het gebied van landbouw, doua ne, EU-instellingen en mogelijke fraude met chemische halffabrica- ten, zo bleek gisteren uit het jaar rapport over 2009 van Olaf. In totaal zijn vorig jaar in de EU en drie kandidaatlidstaten 220 za ken geopend. Dat waren er in 2008 204. Olaf wist volgens direc teur Nick Ilett circa 231 miljoen eu ro te redden die anders door frau de verloren waren gegaan. Bulgarije en België waren behoor den tot de landen met het grootste aantal door Olaf geopende fraude zaken. HONGKONG - Betogers uiten bij het gebouw van de Wetgevende Raad in Hongkong hun onvrede over een voorstel om het minimumloon vast te stellen op 2,43 euro per uur. De raad vergaderde gisteren over het vaststellen van de beloning. Hongkong kende tot nu toe nog geen minimum loon. Vakbonden willen dat het wordt vastge steld op 33 Hongkong dollar per uur (3,34 euro). Volgens de werknemers betekent een minimum van 2,43 euro dat ze onder het bestaansmini mum moeten leven. De voor de helft recht streeks door de bevolking gekozen raad van zes tig leden bleef bestaan na de overdracht van de voormalige Britse kroonkolonie aan China per 1 juli 1997. foto Alex Hofford/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13