vandaag uitgelicht Alive or Dead? van de islam. Zijn Al Qaeda wil een zogeheten panïslamitisch ka lifaat (een wereldrijk op islamiti sche grondslag) stichten door on gewenste (niet-islamitische) regi mes omver te werpen. Al Qaeda keert zich tegen de dictators in de Arabische landen die volgens de terreurorganisatie onder één hoedje spelen met het Westen en met name de VS en Israël. In 1994 ontnam Saoedi-Arabië Bin Laden zijn staatsburgerschap. Sindsdien is hij statenloos. Hij wordt niet alleen gezocht we gens de aanslagen op de Twin To wers in New York en het Penta gon in Washington van 11 sep tember 2001, waarbij driedui zend Amerikanen omkwamen. Bin Laden werd ook al gezien als het brein achter de aanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanzania in 1998. Al Qaeda (Arabisch voor 'het fun dament') is meer een los net werk dan een hechte organisatie. Bin Laden richtte Al Qaeda al in 1988 op. De beweging kwam voort uit een verzetsgroep tegen de Russische bezetting van Af ghanistan. Die kreeg nota bene geld van de CIA, de Amerikaanse veiligheidsdienst die hem nu bo ven in het lijstje 'Most Wanted' heeft staan. Het verjagen van de Russen sterkte Bin Laden in zijn overtuiging dat ook andere wes terse landen te verslaan zijn. in de islam als erg verkeerd be schouwd. En de meeste veiligheids diensten denken ook dat hij nog leeft." Burke is een journalist voor de kranten The Observer en The Guardian die tevens een aantal ge zaghebbende boeken over Al Qae da en de oorlogen in Irak en Afgha nistan schreef. Zijn Al Qaeda: The True Story of Radical Islam werd door de bekende Amerikaanse in tellectueel en politiek activist Noam Chomsky 'het beste boek dat er is' over Al Qaeda genoemd. Volgens The Daily Telegraph is Burke een van de journalisten 'wier werk het is naar de brand haarden te gaan voordat de tv-ploegen er arriveren en de elek tronische media te laten zien waar het allemaal om gaat'. Momenteel werkt Jason Burke vanuit het In diase New Delhi. Volgens hem leeft Osama bin La den waarschijnlijk nog waar hij zich al die jaren heeft schuilgehou den: in het onherbergzame grens gebied van Pakistan en Afghanis tan. In het zuiden, Waziristan, of in de meer noordelijk gelegen streek rond de steden Kunar, Ba- jaur en Malakand. Het verbaast Burke niet dat zijn verblijfplaats 'Een sterfgeval verzwijgen wordt in de islam als erg verkeerd beschouwd' niet bekend is. „Hij wordt goed be schermd en leeft erg low profile. Hij duldt slechts weinig mensen in zijn buurt en die zijn hem erg trouw." Bin Laden houdt zich volgens Bur ke schuil in een gebied ongeveer zo groot als Nederland, met een bevolking van vier miljoen men sen. „De meeste mensen daar zien hem als een held. Het landschap is er extreem ruig." „En er zijn veel voorbeelden van mensen op de vlucht die lange tijd aan hun belagers weten te ontko men - Radovan Karadzic bijvoor beeld - in een veel kleiner gebied waar veiligheidsdiensten in theo rie veel makkelijker uit de voeten kunnen." Voor de meeste experts in het Westen staat wel vast dat Bin La den er nog is, stelt Burke. „Vrijwel iedereen die er iets vanaf weet ge looft dat hij leeft." Volgens hem is het voor de aan hang van Bin Laden en Al Qaeda belangrijk om regelmatig een le vensteken te ontvangen. „Hij kan zich niet voor altijd verborgen hou den zonder dat de mensen hem vergeten." „Het gaat er om dat hij geen mythi sche, op een heilige lijkende leider is, maar een mythische, op een hei lige lijkende terroristenleider"stelt )ason Burke. „Als hij of zijn bewe ging niet meer zorgt voor spectacu laire aanslagen, dan verdwijnt de belangstelling voor hem in hoog tempo." Ground Zero, een week na de aanslag op de Twin Towers. foto EPA 'Spaanse' Bin Laden donderdag 15 jUn 2010 De Spaanse politicus Gaspar Llamazares is boos. De reden: begin dit jaar heeft de FBI zijn foto gebruikt als basis voor een compositiefoto van Osama bin La- den zoals die er nu uit zou kunnen zien. zie: Uitgelicht op onze website Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Osama bin Laden niet meer leeft, stelt de Britse journalist en Al Qaeda-deskundige Jason Burke. „Het bewijs lijkt vrij helder. Bin Laden komt om de zo veel tijd, weliswaar zonder vaste re gelmaat, met van een datum voor ziene verklaringen, en dat doet hij als sinds 2001." Die van januari was ongedateerd, geeft Burke toe. Maar telkens als mensen zich afvragen of Bin La den nog wel leeft, duikt hij weer op, stelt hij vast. „Er is ook geen aanwijzing dat hij zou zijn vermoord of dood is, en dat is toch nieuws dat óf uit zou lekken, óf door zijn familie be kend zou worden gemaakt. Want een sterfgeval verzwijgen, wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11