io osama bin Iaden Osama bin Laden en de VS: van vrienden tot vijanden De Amerikaan Gary Brooks Faulkner trok er als een kopie van Rambo met pistool en zwaard op uit om Osama bin Laden te doden. Faulkner werd echter zelf aangehouden. Al sinds 11 september 2001 wordt er zonder resultaat op de eerste man van Al Qaeda gejaagd. Dat doet de vraag rijzen: leeft hij nog wel? donderdag 15 juli 2010 door Joep Trommelen Beeld Jos Diender Dead or Alive? Z eker weten doet hij het niet, terroris- me-expert Edwin Bakker, hoofd van het Clingendael Se curity and Conflict Programme in Den Haag. Maar hij denkt dat Osama bin Laden niet meer leeft. „Dat is een gevoel, ik kan dat niet bewijzen", zegt hij. „Maar de vi deo's die we af en toe van hem te zien krijgen, zijn zó vaag en ook nooit goed gedateerd. Terwijl je al sinds de jaren zeventig op dat soort filmpjes altijd ziet dat er dan bijvoorbeeld een krant met een da tum voor de camera wordt gehou den. Van alle andere Al Qaeda-kop- stukken verschijnen wél duidelijke filmpjes. Waarom zou dat van Bin Laden niet kunnen? En je hoort ook nooit berichten van mensen die dicht bij hem in de buurt zijn geweest. Dat is verdacht." Bakker houdt het er op dat Bin La den vlak na de grote aanslagen van 11 september zooi aan de lever ziekte die hem toen teisterde is overleden. Ondanks de 'levenste kens' die de Al Qaeda-leider daar na nog zou hebben gegeven. Ook de 'briefwisseling' uit 2004 en 2005 tussen Bin Laden en de in juni 2006 bij een Amerikaanse luchtaanval gedode Irakese Al Qae- l SAMA BIN I ADEN da-leider Al Zarqawi uit 2004 en 2005 vertrouwt hij niet. „In die zo genaamde authentieke brieven lijkt het er op dat Bin Laden nog steeds een rol speelde binnen Al Qaeda, maar bewijzen bevatten ze niet." „Er zijn geen berichten dat hij bij een bombardement of andere krijgshandeling zou zijn omgeko men. Zo'n leverziekte is natuurlijk niet echt een heroïsche dood, dus dat zou verklaren waarom Al Qae da het nooit bekend heeft ge maakt. Dat is voor mij het meest plausibele verhaal." Al Qaeda koestert de mythe rond Bin Laden, stelt Bakker, en pro beert die telkens nieuw leven in te blazen. „Die mythe zal blijven be staan, tenzij er een lijk wordt ge vonden waarmee een DNA-test wordt gedaan waaruit echt blijkt dat hij dood is. Al Qaeda profiteert van alle onduidelijkheid. Op die manier groeit Bin Ladens aantrek kingskracht als symbool en my the." Egyptenaar Ayman Al Zawahiri, al tijd 'de tweede man' van Al Q_aeda 'Zo'n leverziekte is natuurlijk niet echt een heroïsche dood' genoemd, heeft momenteel de lei ding binnen de organisatie, denkt Bakker. „En die is wel altijd duide lijk in beeld." Bakker schat dat er door de Ameri kanen ook niet meer gezocht wordt naar Bin Laden. „Ook al zeg gen de autoriteiten af en toe dat dat wél gebeurt. Dat doen ze al leen maar om de nabestaanden van de slachtoffers van 9/11 gerust te stellen, want die zouden het net als de meeste Amerikanen niet pik ken als er niet gezocht werd." Hij schetst dat president Barack Obama er niet meer bij gebaat is een levende Bin Laden te vinden. „Stel dat Bin Laden zich vrijwillig op een Amerikaanse basis zou aan geven. Ik zou de soldaat bij wie hij dat dan doet, adviseren zich snel uit de voeten te maken! Want wat moet je met die man? Naar Guan- tanamo Bay? Dat gevangenen kamp wil Obama sluiten. In de VS zelf willen ze hem ook niet. En hoe zouden de Afghanen en Paki stani reageren? Hoeveel slachtof fers 'in het veld' zou het kosten?" Zijn arrestatie zou Bin Ladens mar telaarschap in de islamitische we reld alleen maar vergroten, stelt Bakker: „Wat schiet je er dan mee op? Het levert alleen grote politie ke, militaire en strategische problemen op." De FBI zoekt officieel nog steeds. Van vrienden tot vijan den, dat is in één bijzin de ontwikkeling die Osama bin Laden (1957) en de Verenigde Staten samen doormaakten. Ooit steunde Bin Laden een door de VS onder steunde guerrillagroep die streed tegen de Russsische bezetting van Afghanistan. En nu staat er een prijs van 27 miljoen dollar op zijn hoofd. Maar niemand weet zeker of hij nog leeft. CIA-directeur Leon Panetta zei een paar weken geleden dat hij in het begin van dit decennium voor het laatst precieze informa tie ontving over de mogelijke ver blijfplaats van Bin Laden, de lei der van Al Qaeda en de man ach ter de aanslagen van xi septem ber 2001 is sindsdien eigenlijk spoorloos, al doen er wel allerlei verhalen de ronde en duiken er schimmige video's en geluidsop namen van hem op. Panetta gelooft echter nog wel dat hij leeft. Bin Laden is in het stammengebied van Pakistan, stelt hij. Osama bin Laden is een telg uit de steenrijke Saoedi-Arabische Bin Laden familie. Zijn persoon lijk vermogen zou 25 tot jo mil joen dollar bedragen. Vader Mohammed kreeg naar ver luidt meer dan vijftig kinderen bij tien vrouwen en verdiende een fortuin in de bouw, onder meer met moskeerenovatie. Dankzij vrienden in het Saoedi- sche koningshuis wist hij zijn handelscontacten ook naar de VS uit te breiden. Het familiekapi taal wordt geschat op 16 miljard dollar. Osama, die een deel van dat kapi taal erfde toen zijn vader stierf, vindt dat Saoedi-Arabië zich heeft uitgeleverd aan de VS en het decadente Westen en zo ver raad pleegt aan de beginselen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10