3 grootst mogelijke rust 'Het is geen goed potje vechten' Toertocht op skeelers in en om Westkapelle sensei, de leraar en voor elkaar. woensdag 14 juli 2010 foto's Lex de Meester ken. De reeks bewegingen gaat vrij snel. Al thans, voor een karateleek zoals ik. Richard komt naast me staan. „Je moet je gewicht meer naar achteren verplaatsen. En je rech terbeen moet naar buiten wijzen", zegt hij. „Maar zorg ervoor dat je benen op een rechte lijn met elkaar blijven staan." Hij is vrij streng, maar rechtvaardig. Het is voor hem belangrijk dat zijn leerlingen de bewe gingen goed uitvoeren, zodat ze zich ver der kunnen ontwikkelen. Kiai! Die kreet wordt steevast her haald aan het einde van de oefe ning. Verbaasd kijk ik om me heen. Waarom roept iedereen toch steeds kiai? „Het zet extra kracht bij aan de oefening. Bovendien laat het zien dat de innerlijke kracht in harmonie is met het eigen lichaam", legt Richard uit. De training ein digt met het afgroeten, een ritueel dat het zelfde verloopt als het groeten aan het be gin van de les. „En nu de zee in", wordt er geroepen. Enkelen rennen enthousiast het water in om even lekker af te koelen. De overige leerlingen grijpen liever naar hun flesje water. Ik ben afgepèigerd, maar vol daan. Ik weet zeker dat ik morgen mijn spieren zal voelen, deze training vergde veel meer inspanning dan ik vermoedde. Karate is echt een manier om alle spanning eruit te gooien, nieuwe energie op te bou wen én de dag ontspannen af te sluiten. Richard Pluijgers was zestien toen hij met karate begon. Drie jaar later be haalde hij zijn zwarte band en be gon hij met lesgeven. De oud-wereldkampioen heeft zijn eigen sportschool ShiranSport, waarin ook een oefenzaal, de zogenoemde karatedojo, van Japanse Karate Associatie (JKO) Zeeland huist. Het is zeker geen reguliere sport school, maar een school waar iedereen zich kan laten trainen in het weerbaar worden. Niet alleen de allerkleinsten krijgen les van Pluijgers. „Ik geef les aan alle ni veaus", zegt hij. „Maar ik vind het belang rijk dat beginners de basis goed onder de knie krijgen. Vandaar dat ik hen vaak on der mijn hoede neem." Hij merkt dat veel jonge mensen denken 'een goed potje te gaan vechten' bij zijn karatetraining. De realiteit blijkt anders. „Voor mij is het een zelfverdedigings kunst, geen vechtsport. Mijn hoofdregel is: een gemeden gevecht is een gewonnen gevecht. Maar mocht je in een situatie ko men waarin je je moet verdedigen, doe het dan goed." Weerbaarheid is een noodzaak voor ieder een. Daarom geeft hij naast karatelessen ook weerbaarheids- en zelfverdedigings trainingen. Zo traint hij niet alleen scholie ren, maar ook autistische kinderen, oude ren en vrouwen. De afwisseling van zaal en strand is volgens de karateka belangrijk. De kinderen vinden het leuk om eens buiten te zijn. Bovendien heeft Pluijgers een paar talentjes in de groep zitten. „Bij wedstrijden moeten ze hun kunsten verto nen voor publiek en dat kan best beangsti gend zijn. Op het strand zijn genoeg toe schouwers van het karatespel en dat zorgt ervoor dat de schroom wordt weggeno men." Zelf vindt de karatemeester het ook fijn om zijn sport op het strand te beoefenen. Maar wel op een plek waar weinig men sen hem kunnen storen. Dan kan hij in al le rust zijn oefeningen in opperste concen tratie uitvoeren. Het zorgt ervoor dat hij zo dichter bij de natuur staat. In Japan, de bakermat van zijn sport, is hij nog niet geweest. „Maar dat is zeker nog een plan voor de toekomst", zegt hij stra lend. Karate op het strand Welk niveau een karateka heeft is te zien aan de kleur van zijn band of slip. Iedere ka rateka begint met de witte band, daarna geel, oranje, groen, blauw en bruin. Het uit eindelijke doel is de zwarte band. Verzamelen gebeurt op het Badstrand aan de Vlissingse Boulevard, vlakbij Grand Café Stefano's. Het verzamelpunt is te herkennen aan het volleybalveld op het strand, ledereen mag meedoen met de karateles sen. De eerste kennismakingsles is gratis. Wie wil deelnemen aan de karateles op het strand, kan met sportschool Shiran Sport bellen voor meer informatie. Shiran Sport is bereikbaar via 0118 - 474793. Tip: doe kleding aan die makkelijk zit. En neem een flesje drinken en een handdoek mee. mens voor landarbeiders werden er later meer gebouwd. Er is meer activiteit in Graszode sinds de komst van zorgboerderij De Hosvazze. Verstandelijk gehandicapten, autistische mensen en jongeren die zorg nodig heb ben helpen in de bediening van de thee- schenkerij op de boerderij en vinden hun rust tussen de dieren op het erf. De zorgboerderij wordt geleid door Mela- nie Rooze. „Structuur en duidelijkheid is belangrijk voor onze mensen." Knuffelen met de konijnen, schapen en varkens doet de kinderen erg goed. „Je ziet meteen aan hun gezicht hoe blij ze er van worden." Fa voriet knuffeldier is schaap Puk. Melanie voelt zich hier helemaal op haar plek. Ze zette de zorgboerderij op, omdat ze zich beperkt voelde in haar vroegere werk in de zorg. „Ik zat meer achter het pa pier dan dat ik met de mensen zelf bezig was. Het is een verademing om in deze rust mensen echt te kunnen helpen." Daarmee heeft ze niets verkeerds gezegd. Als er een woord van toepassing is op Graszode, dan is het wel 'rust'. Kijk voor uitgaanstips, exposities, slechtweer- voorzieningen, restaurantbeoordelingen en alle rubrieken uit de Zomerbijlage van de PZC op: www.pzc.nl/zomer STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl westkapelle - Schaats- en skeelervereni ging SKA houdt zaterdag een toertocht in de omgeving van Westkapelle. Skeelerlief hebbers kunnen zich inschrijven voor twee afstanden:- 30 of 75 kilometer. In schrijven kan vanaf 9.30 uur. Volwassenen betalen 7,50 euro, kinderen vier euro. Voor kinderen is er vanaf 10.30 uur een toer van vijf kilometer onder begeleiding. Inschrijven kan bij sportterrein De Prelaat aan de Domineeshofiveg. Starten kan van af 10.30 uur. Om 16.00 uur moet iedereen binnen zijn. Meer informatie via adrimieke@zeelandnet.nl of 0118-572168.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69