In het piepkleine Graszode heerst de 2 Gastvrij in. woensdag 14 juli 2010 De karatetraining begint met een traditionele groetceremonie. Hiermee toon je respect voor de Japanse kreten en een roep om innerlijke kracht. De afmattende karatetraining op het Vlissingse strand deed zomerreporter Jessie Scheele in het zand bijten. door Jessie Scheele Allemaal op een rij gaan staan, luidt het commando. Vlug loop ik naar de langere mensen toe, er vanuit gaande dat we op lengte moeten gaan staan. Fout. Lachend wijzen ze naar het eind van de rij. Bij de karatetraining word je name lijk op bandniveau geclassificeerd. Elk ni veau heeft weer een andere kleur band. Snel haast ik me naar mijn 'witte' medeka- rateka's. Dat traditie een belangrijk onderdeel is bij karate, blijkt wel uit de groetceremonie waarmee de training wordt ingeleid. Hier mee toon je respect voor elkaar. Een Japan se kreet wordt gebroken door de zeewind. De vrouw naast me fluistert dat we moe ten knielen. Eerst wordt de sensei, de le raar, gegroet door middel van een buiging. Daarna volgt de groet aan de medeleerlin gen. Zoals bij elke sport is een warming-up essentieel om je zowel fysiek als mentaal voor te bereiden op de komende inspan ning. Het opwarmen van de spieren wordt gecombineerd met verschillende rekoefe- ningen. Puffend stort ik in het zand. „Blijf die houding vasthouden", roept Richard. Langzaam voel ik mijn rechterbeen ver krampen. Hoe moet ik dit in vredesnaam volhouden? Als dit me klaar moet stomen voor de oefeningen die hierna volgen, dan staat me nog heel wat te wachten. Voldoende opgewarmd is het tijd voor ki- hon, de basistraining. Zonder een goede ki- hon is karate onmogelijk. Het legt namelijk de basis voor verder karate-onderwijs. Ik leer hoe je stabiel blijft staan, hoe je stoten en trappen afweert, maar ook hoe verschil lende aanvalstechnieken in elkaar steken. Dat valt eigenlijk best mee. Maar... Onderschat deze vechtkunst niet. Het wordt een stuk pittiger wanneer we de basistechnieken gaan combineren. Oké, ik moet toegeven dat ik het ritme nog niet he lemaal onder controle heb en dat mijn kracht me af en toe ook wat in de steek laat. Maar al met al gaat me dit toch nog re delijk af Richard knikt goedkeurend. Dan is het tijd voor kata, een individuele stijloefening waarbij je denkbeeldig tegen meerdere tegenstanders vecht. Een stap naar links, dan afweren met de handen en vervolgens weer een draai naar rechts ma- Bij karate is het belangrijk dat de oefening foutloos en ritmisch verloopt. Leerlingen kijken gefascineerd naar een demonstratie van hun medekarateka's. 1 Graszode telt één doodlopende straat. R-f WS - ----- door Tom Vennink Graszode, een afgelegen buurtschap tussen Heinkenszand en Lewe- dorp, heeft een omvang van slechts één doodlopende straat. Enkel vo gelgezang klinkt in het laantje. Het is een plek die volkomen wordt beheerst door pure gemoedsrust. Aan het eind van de straat wordt gewerkt aan een beeld van een bizon. Ton Paarde- kooper bewerkt rode albaststeen in zijn voortuin. Hij woont nu tien jaar in Graszo de. „Ik wil hier niet meer weg", zegt hij. „De vrijheid is onbegrensd. De ruimte, de rust, het is heerlijk. Ie kan lekker een stuk gaan lopen zonder direct bij iemand door de straat te hoeven lopen. Ik vind het ook fijn dat iedereen elkaar kent, maar dat het niet zo is dat je altijd bij elkaar zit." Een paar huizen verder kunnen Ian en Kit ty de Bruin zich vinden in de mening van hun straatgenoot. „We lopen de deur niet bij elkaar plat", aldus Jan. „Elk jaar is er een barbecue voor alle bewoners van de buurtschap en je loopt natuurlijk weieens bij elkaar binnen voor een kopje koffie." Het echtpaar verhuisde vanuit Rotterdam naar een straatje op het platteland. „Ja, dat was nogal een verschil", lacht Kitty. „Toch wenden we snel aan de kalmte." Niet iedereen gedijt in de sereniteit. De overbuurvrouw van Jan en Kitty vond het toch te stil. Bovendien was er volgens haar niks te doen voor haar kinderen. Jan haalt een boek over de voormalige gemeente Le- wedorp, waar Graszode onder viel, uit de kast. De eerste twee huizen werden in 1832 gebouwd. Door het gebrek aan onderko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68