op de Madeleine 23 De koerstrui Van km tot km Vijf renners haken af Webb: Moeilijkste uren uit carrière 'Jimmy Jump' bestraft met kleine boete Dopingstraf turner Van Gelder afgelopen Duitse spelers bieden fans excuses aan Hockeysters dicht bij finale woensdag 14 juli 2010 Vijf renners hebben zich gisteren niet meer gemeld voor de negende etappe van de Ronde van Frankrijk. In Morzine-Avoriaz ontbraken aan de start de Australiër Simon Gerrans, de Rus Vladimir Karpets, de Duitser Roger Kluge, de Italiaan Fabio Feline en de Oostenrijker Markus Eibegger. Door het afhaken van de vijf telt het tourpeloton nog 181 coureurs. door Patrick Delait SAINT-JEAN-DE-MAURIENNE - Diep van binnen wist Cadel Evans al vóór de start van de laatste Alpen rit naar Saint-Jean-de-Maurienne dat hij voor het laatst in deze Tour de gele trui zou dragen. Terwijl an dere Tourfavorieten op de rustdag hun strijdplannen ontvouwden voor de internationale media, re den de Australiër en teamarts Max Testa van BMC in het diepste ge heim naar het ziekenhuis van Mor- zine. Evans wilde er zijn pijnlijke elle boog laten onderzoeken die hij had overgehouden aan zijn val in de zondagrit, waarin hij nota bene het geel pakte. De diagnose was niet bepaald gunstig voor iemand die de Tour wil winnen. In de we tenschap dat hij verder moest met een breuk in zijn linkerelleboog keerde Evans maandag terug naar het teamhotel. De hoop dat hij de rit over de Col de la Madeleine zou overleven, werd gisteren brutaal de grond in geboord. Toen de ploegmaats van Alberto Contador tempo gingen maken, voelde Evans zijn met blau we tape ingepakte elleboog hevi ger schrijnen dan ooit te voren. Met alsmaar bleker wordende wan gen zag de wereldkampioen de fa vorieten steeds verder uit het zicht verdwijnen. Ver vóór de top, waar hij met ruim negen minuten ach terstand bovenkwam, wist Evans dat hij de hoofdrol speelde in een treurspel dat in Saint-Jean-de-Mau- rienne zou eindigen op het opstap je van de BMC-bus. Tientallen ca meraploegen zoemden er in op een gebroken man in een gele trui die hem niet meer toebehoorde. Minutenlang zat hij daar, Cadel Evans, met de handen letterlijk in het haar. Ploegmaat Mauro Santambrogio, die Evans de hele dag had verge zeld op zijn lijdensweg, wist ook niet wat hij ermee aan moest. Hoe troost je een gele truidrager die zijn gele trui is kwijtgeraakt, maar bovenal de Tour heeft verloren? Nadat ploegleider John Lelangue een paar opbeurende woorden had gesproken, begon Evans zijn eigen verhaal door zich te excuse ren bij zijn ploegmaats. De hele dag hadden ze op kop gereden voor hun kopman zonder te we ten wat er werkelijk met hem aan de hand was. „We hebben de bles sure van Cadel bewust verzwegen voor de andere renners. We wil den voorkomen dat ze al voor de start een mentale tik zouden krij gen", bekende teamarts Max Testa na de finish. Renners laten zich misschien voor de gek houden, maar met medische wetten valt niet te spotten. Met een zwaar ge havende elleboog - volgens Testa gaat het om een breukje van enke le millimeters - verandert zelfs een wereldkampioen in een gewone sterveling. Wat dat betekent, on dervond Evans op de Madeleine. „Door de pijn reed ik niet op mijn niveau. Dit was een rit die ik in normale omstandigheden mis schien had kunnen winnen, maar daar was nu geen sprake van. De Tour is voor mij verloren, maar ik ga zeker nog iets proberen", zei Evans, die in de afdaling van de Madeleine toch nog het volle pond gaf Afscheid nemen van het geel doe je volgens de Australiër immers met opgeheven hoofd. De kranige wijze waarop Evans zijn lot droeg, dwong veel respect af bij Karsten Kroon. De Drent, ploeg maat van Evans, was erbij toen de wereldkampioen op de rustdag al slechte voortekenen kreeg. „Tij dens de training kon hij in de afda ling zijn stuur niet vasthouden. We zijn daarna meteen omge draaid naar het hotel", zei Kroon. De ruim acht minuten die Evans gisteren verloor, wogen voor Kroon niet op tegen de bewonde ring die hij voelt voor de wereld kampioen. „Ik vond het al een wonder dat Evans zondag na zijn val toch nog de gele trui pakte. Die man is zo hard voor zichzelf. Daar heb ik diep respect voor." Tour de France 10e etappe V 14 juli -179km f. ChambéryQ FRANKRIJK SQLaBuissière20km ITA Laff-ey77kmA v Pie„e. Chatel 86km - La Fare-en- Champsaur 159kmO s CapOl79km hoogteverschil en moeilijkheidsgraad E Pierre-Chatel 895m r Noyer Okm 86km 179km ANP bron: a s o. Quatorze Juilliet en dus hoopt Frankrijk op een winnaar uit ei gen land. Startplaats Chambéry is voor de tweede keer tourlocatie. Gap heeft veel meer historie. Het was al negentien keer finishplaats. LONDEN De Engelse scheidsrechter Howard Webb heeft gisteren voor het eerst gereageerd op zijn optreden in de WK-finale tussen Nederland en Spanje. „Dit waren de moeilijkste momenten uit mijn loopbaan", ver telde Webb. „Ik ben fysiek en emo tioneel helemaal op." De 39-jarige leidsman verbleef maandag in een onderkomen voor Fifa-officials, na bij Pretoria. Uit het zicht van de journalisten nam hij de tijd om uit te rusten. „Gelukkig steunt de Fifa ons heel goed", zou Webb aan een vriend hebben verklaard. De Engelsman kreeg na afloop van de wedstrijd - vooral uit Nederland - veel kritiek op zijn optreden. JOHANNESBURG De Spaanse voetbalfan die vlak voor de aftrap van de WK-finale de grasmat oprende, is bestraft met een kleine boete. Jaume Marquet Cot wilde een traditionele Cata laanse hoed over de wereldbeker trekken, maar een beveilingsmede- werker werkte hem net op tijd te gen de grond. De Zuid-Afrikaanse rechter kon er blijkbaar de humor van inzien en gaf hem slechts een geldstraf van 210 euro. De Spanjaard, die zichzelf Jimmy Jump noemt, is berucht om zijn stunts bij grote sportevenementen. De politie houdt de stuntman steeds beter in de gaten. DEN BOSCH Yuri van Gelder mag sinds gisteren weer deelnemen aan turnwedstrij- den. De Brabantse ringenspecialist werd door de tuchtcommissie van de Nederlandse turnbond voor een jaar geschorst, nadat hij betrapt was op het gebruik van cocaïne. Die straf liep tot 13 juli. Van Gelder geeft vandaag een pers conferentie in Den Bosch, waar hij zijn toekomstplannen zal ontvou wen. De turnbond heeft speciaal voor de ex-wereldkampioen een plek vrijgehouden in de selectie voor het WK turnen in Rotterdam. 5 km: Elf renners vinden elkaar in een ontsnapping. Onder hen de drager van de bergtrui Jerome Pin- eau en de leider van het punten klassement Thor Hushovd. 46 km, Col de la Colombière (ie cat): 1. Moreau (Fra), 2. Pineau (Fra), 3. Charteau (Fra), 4. Casar (Fra), 5. Luis Leon Sanchez (Spa). Peloton heeft Hushovd terugge pakt. Cunego,Taaramae en Frohlin- ger (Dui) bij koplopers. 71 km, Col des Aravis (2e cat): 1. Pineau, 2. Moreau, 3. Charteau, 4. Cunego, 5. Casar, 6. Gautier. Pelo ton op 5.00. 97 km, Col de Saisies (ie cat): 1. Pineau, 2. Moreau, 3. Charteau, 4. Voigt, 5. Cunego, 6. Sanchez, 7. Fro- linger, 8. Gautier. Peloton op 4.50. 162 km: Vooraan blijven vier ren ners over: Casar, Luis Leon Sanchez, Cunego, Charteau. Pelo ton uiteengeslagen. Geletruidrager Evans moet lossen in groep favorie ten, waarin Andy Schleck, Conta dor, Gesink, Armstrong en Basso FRANKFURT De Duitse selectie heeft gisteren middels een brief excuses aangebo den voor het feit dat ze maandag duizenden voetbalfans tevergeefs op het vliegveld heeft laten wach ten. De fans hadden zich op de luchthaven van Frankfurt verza meld om zo de spelers feestelijk te onthalen en te feliciteren met de behaalde derde plaats op het WK in Zuid-Affika. De spelers gingen echter na aankomst zonder zich te laten zien naar huis. „We begrijpen dat de fans de spelers nog eenmaal hadden willen zien, maar wij vin den niet dat een derde plaats ge vierd moet worden", aldus de ver klaring van de selectie. NOTTINGHAM De Nederlandse hockeysters heb ben de finale van de Champions Trophy in Nottingham binnen handbereik. De olympisch en we reldkampioen won gisteren in En geland ook de derde groepswed strijd. Oranje was met 2-1 te sterk voor China, de nummer drie van de wereldranglijst. Maartje Pau- men was na de rust met twee tref fers uit strafcorners heel belangrijk voor de Nederlandse ploeg. Oranje leidt in Nottingham met ne gen punten, gevolgd door Enge land (zes), Argentinië en Duitsland (beide vier). Vandaag is een rust dag. 1. Nederlands elftal gehuldigd 2. Feyenoord slaat tenten op in 3. Hoek neemt afscheid hoofdklasse STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl zitten. 164 km: Andy Schleck en Conta dor schudden rest van de groep af. Samuel Sanchez rijdt naar de twee toe, maar moet later weer lossen. Daarachter groep met Gesink/ Mentsjov, verder naar achteren een groep met Armstrong en Bas so. Evans rijdt al op drie minuten van Contador. 172,5 km, Col de la Madeleine (buitencategorie): 1. Charteau, 2. Cunego, 3. Luis Leon Sanchez, 4. Casar, 5. Moreau 1.45, 6. Schleck 2.10, 7. Contador, 8. Samuel Sanchez 2.55, 9. Voigt, 10. Gesink 3.25. Evans op 9.35. 203,5 km: Schleck, Contador en Moreau achterhalen de kopgroep. 204,5 km: Sandy Casar zorgt voor de derde Franse etappezege. Andy Schleck eindigt als zevende en neemt de gele trui over van Cadel Evans. Robert Gesink is de beste Nederlander, elfde op iets meer dan twee minuten, zevende in het klassement op 4.22 van Schleck. Andy Schleck (links) en Alberto Contador kijken wat er achter hen gebeurt. foto Nicolas Bouvy/EPA Nog iedere morgen is hij er, 74 jaar inmiddels, bij aan de start van weer een Touretappe. Niet meer in koerstrui natuurlijk. Maar in het geel, een polo of blouse, van spon sor Le Crédit Lyonnais. En dat terwijl juist hij het geel nooit tot in Parijs bracht. Daar- om is Ray- mond Pouli- dor ook zo populair. Poupou, schoonvader van Adri van der Poel overigens, is de vlees geworden eeuwige tweede. Niet gek mis schien, omdat zijn voornaamste tegen standers Jacques An- quetil én Eddy Mer- ckx heetten. Toch is het achteraf verbazingwekkend dat Poulidor niet eenmaal de Ronde van Frank rijk won. In 1964 vocht hij een le gendarisch gevecht uit met Anque- til op de Puy-de-Dóme. Poulidor had zijn landgenoot op de knieën, maar 'vergat' afstand te nemen. In Parijs kwam hij 55 tellen tekort. Henk Theuns heeft één trui van Poulidor in zijn collectie. Die staat, ÊT met een MB prachtige z we et- vlek én handtekening, op bladzijde 179 in het boek 'Koerst rui!' dat onlangs verscheen. Nee, het is geen gele. Want, bizar maar waar: Pou lidor droeg, hoewel hij liefst veertien keer in de Tour startte, niet één keer het geel. Wel stond hij liefst acht keer in Parijs op het podium, driemaal als tweede en vijfmaal op de laagste tree.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55