221 sport Gekwetste elleboog nekt Evans Gesink mokt ondanks opmars naar zevende stek Piet van Est I Wereldkampioen Cadel Evans gokt en verliest. Na één koersdag is hij zijn gele trui alweer kwijt. Andy Schleck is de volgende die het geel mag aantrekken. Cesink in het wit woensdag 14 juli 2010 m&yj* SM® -'ïi door Mart Smeets 5 "x v g As? c";A r»-% TOUR DE FRANCE Andy Schleck is de vierde renner die het geel mag aantrekken in deze Tour. JT e had in West-Brabant de drie broers van Est. Ze fiets ten allen hard. De een, Wim, werd volksheld. Reed tot in n veertigste levensjaar bij de profs en verkocht veel koersen. Hij was sterk als een beer en vooral ge slepen. Als hij negentiende werd tijdens een criterium, stapte hij op de nummer drie af, zei tegen hem: „Je zag toch dat ik achter jou sprintte..." en streek vervolgens zijn paar tientjes prijzengeld op. Dat deed hij zijn hele leven lang, bij iedere koers. Zijn familieleden smokkelden. Re den met smokkelwaar over de grens en kenden de mazen in de wet van bijna alles. Nico van Est, de jongste broer, overleed niet lang geleden. Over hem is weinig te vertellen' hij heet te een brave knecht te zijn. Daar kunnen we er niet genoeg van heb ben in ons bestaan. Piet van Est, de middelste broer, dat was pas een bijzondere. In het peloton heette hij 'Rooie Piet'. Zijn ploeggenoten stuurden hem graag terug voor water. 'Piet ga bidonnen halen', denderde Rik van Looy dan en Van Est liet zich afzakken. De dag was warm, lang en stoffig en Piet haalde zeven bidonnen. Voor hij terug was in het peloton had hij er zelf al vijf leeg gedronken en stuurden ze hem vloekend en tierend weer te rug: Piet, let toch eens op, man. Hij gaf geen krimp en pendelde de hele dag heen en weer. Op een mooie dag in de Giro kwam hij in de kopgroep uit. Piet mocht eens in de schijnwerpers fietsen. In het peloton heerste apa thie' het was te warm om echt te fietsen. Toen men de streep pas seerde keek men naar het podium waar de goede Piet, tot veler verba zing, gehuldigd werd. Zijn ploegge noten klapten hem toe' ze waren blij voor de eeuwige knecht. Piet stak beteuterd zijn vingertje op' hij wist het: met de gratie van vele anderen had hij mogen win nen. Daar hoefde hij niet echt over op te scheppen, 's Avonds aan ta fel riepen zijn ploegmaats om champagne. Piet zei dat hij dat niet kon betalen en bood spuitwa ter aan, desnoods nog een biertje. Van Looy knikte naar de hoteleige naar en liet de flessen open ma ken. Piet zat erbij en keek ernaar. Hij had nog nooit in zijn leven champagne laten opentrekken. Dat dronken ze niet in Sint Willi- brord. SAINT-JEAN-DE-MAURIENNE - De ge slaagde machtsgreep van Andy Schleck in de Tour heeft ook voor Robert Gesink prettige gevolgen. Schleck verruilde gisteren de witte leiderstrui van het jongerenklasse- ment voor de gele leiderstrui. Ro bert Gesink schoof in het jongeren- klassement naar de tweede plaats. Hij mag daarom de witte trui van Schleck aan. Cadel Evans (gele trui) kan zich op de Coiombière nog handhaven in het peloton. Op de Madeleine moet hij echter lossen. foto Christophe Ena/EPA door Edward Swier SAINT-JEAN-DE-MAURIENNE - Robert Gesink was aan de streep na de laatste Alpenetappe bepaald niet lief voor zichzelf Hij had zich, na een hongerklop, in de finale als 'een oud wijf in een rolstoel' ge voeld. Hij was eerder bergop beres terk, maar wilde nóg beter. „Ik heb gegeven wat ik had. Maar het ging niet zo hard als ik wilde", zei de nieuwe nummer zeven van het algemeen klassement in Saint-Jean-de Maurienne. De grootste sporters zijn nooit te vreden met hun eigen prestaties, vinden dat het altijd beter kan. Ge sink heeft, tot genoegen van tech nisch directeur Erik Breukink, zo'n instelling. De Rabo-jongeling (24) deed gisteren goede zaken voor het algemeen klassement, rukte op naar de zevende plaats. En toch baalde hij een beetje. Ge sink was teleurgesteld in zichzelf Hij mokte dat-ie op de Col de la Madeleine het wiel van Andy Schleck en Alberto Contador niet had kunnen houden. Breukink: „Misschien is het niet realistisch om te denken dat hij die twee nu al kan volgen. Zij zijn qua ervaring in grote rondes een paar jaar ver der." Gesink beseft dat hij de tijd heeft, maar wil zo graag. „Ach ja, er moet ruimte voor verbetering blijven. Maar liefst zit je bij die mannen." Dat Gesink van de overige klim mers de beste indruk maakte, was een schrale troost. De renner uit Aalten: „Ik had gehoopt bij de al- lerbesten te blijven. Maar eerlijk is eerlijk, van degenen in mijn groep je was ik wel de sterkste." Na de Al penritten, die vooraf weinig spek takel beloofden maar toch voor een duidelijke tekening zorgden, staan de Rabo-kopmannen hoog genoteerd. Denis Mentsjov is opge schoven naar de vierde plaats, op 2.58 van Andy Schleck, Gesink heeft 4.22 achterstand. Geen enkele ploeg kent, tot tevre denheid van ploegleider Adri van Houwelingen, een dergelijke luxe. „Wanneer had Nederland voor het laatst na een aantal bergritten een renner in de toptien? Het zal Boo- gerd zijn geweest, die werd in 1998 vijfde. Het mooiste is dat we nog niet hebben hoeven kiezen wie on ze kopman is, ze doen allebei nog mee. Daar kunnen we voordeel uit gaan halen." Van Houwelingen verwacht niet dat Gesink de komende weken ver zwakt. „En Denis is in de Pyrenee ën altijd beter dan in de Alpen." De bankemployees zagen op de Madeleine de ene na de andere concurrent wegzakken. Evans, Ro gers, Wiggins, Sastre, Klöden, Vi- nokoerov, Kreuziger, Hesjedal, Van den Broeck en Basso; ze moesten één voor één de rol lossen toen knechten van Contador op de klim aanzetten. Gesink voerde nadat Contador en Schleck de boel hadden laten ont ploffen het commando in een groepje met Denis Mentsjov, Levi Leipheimer en Joaquin Rodriguez. Onzichtbaar voor de televisiecame ra's, maar wel degelijk in de frontli nie. „Ik had de hele klim drie smurfen in mijn wiel." Eenmaal over de top voelde Ge sink de krachten wegvloeien. „Ik kreeg een ouderwetse hongerklop. Gelukkig gaf Jens Voigt me nog twee gelletjes, anders was ik waar schijnlijk nog onderweg geweest. De laatste tien kilometer op het vlakke leken er wel honderd." Zoals Denis Mentsjov doorgaans bij de grote namen aanklampt, kroop hij gisteren in het wiel van Gesink. En schoof hij een plekje op in de stand. De nummer drie Samuel Sanchez is met 13 seconden marge te grij pen. De Rabo-Rus: „De dag na de rustdag heb ik altijd een beetje een raar gevoel. Maar toch heb ook ik goede zaken gedaan. Het po dium is nog altijd haalbaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50