zeeland 119 trap naar strandje Sculpturen in bedstee Brusea Tocht met historisch materieel van de RTM Borrendamme Binnenstadbewoners niet blij met verkeerspaal Nieuwe Bogerdstraat Pannenkoeken voor senioren van Dreischor woensdag 14 juli 2010 voor Roxane ideaal. Ze woont in Poortambacht en ze kan zo met haar scootmobiel vanuit haar huis de Boerenweg richting Borrendam me op. Geen probleem", aldus Schrijer. De problemen beginnen pas een stuk verderop. De kruin van de dijk is voor rol stoelers en scootmobielers vanaf de weg goed bereikbaar via een niet al te steile asfalthelling. Maar daar aangekomen wordt het een stuk lastiger om met rollator of krukken af te dalen naar het strandje. Vanaf halverwege het ta lud aan de Oosterscheldezijde van de dijk loopt een lange betonnen trap mét leuning helemaal tot aan de waterkant. Ideaal, ware het niet dat de korte trap is middenonder op de foto nog net te zien foto Dirk-jan Gjeltema trap van de kruin naar de lange trap richting waterkant het zonder leuning moet stellen. Hetgeen de voorziening voor zij die slecht ter been zijn op slag onbruikbaar maakt. Eeuwig zonde, vindt Schrijer. „Roxane heeft bij het lo pen krukken of een rollator nodig, maar in het water kan ze zich veel makkelijker bewegen. Het water draagt haar als het ware. En ik denk dat zij zeker niet de enige is die slecht ter been is maar graag in of aan het water zit. En dan is daar wel een trap, maar dan zonder leu ning. Dus 90 procent wat nodig is en het is net die tien procent die ontbreekt." Met een simpele in greep kan men in dit geval een hoop mensen een plezier doen vol gens Schrijer. Schrijer kaartte de kwestie aan bij Bureau Zeeweringen onder wiens vleugels het dijkvak valt. Tot dus verre heeft dat echter nog niet het vurig gewenste resultaat opgele verd. Erg jammer, vindt Schrijer. „Ik heb hier geen plezierig gevoel bij. Natuurlijk ben ik blij dat die trap naar het water er gekomen is, maar dan is het zo verschrikkelijk jammer dat het daarbij blijft en er niet doorgedacht wordt. Er wordt gewoon iets gemaakt wat incom pleet is. Ik denk dat onvoldoende beseft wordt hoe belangrijk dit strandje is. Wat ik mis is betrok kenheid van ambtenaren." Anneke McGovern van bureau Zeeweringen stelt dat dat bureau in dit geval waarschijnlijk niets voor de Schrijers kan doen. „Dat onze trap naar het water een leu ning heeft, is omdat dat een traject is wat nat en glibberig kan wor den, en dat gaat niet op voor de korte trap naar de kruin van de dijk." Dat laatste wordt bevestigd door Danielle Steijn-Laing van dijkbe- heerder Waterschap Zeeuwse Ei landen. „Wij hebben het beleid om daar geen leuningen te plaat sen. Ze vormen een grote hinder nis bij het maaien. We zijn op de hoogte van dit verzoek, maar heb ben al aangegeven dat we hier niet op in kunnen gaan. Het water schap heeft immers zeer veel van dergelijke trappen en het beleid kan het beste overal hetzelfde zijn. Het is heel vervelend voor de be trokkenen, maar in dit geval zijn er ook geen alternatieven." Sarie en Frans Wielaart. Zij maakte het spekstenen beeldje. Hij één van lin dehout. Op de achtergrond, in de bedstee, meer werk foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BRUINISSE - Ze staan er broodnuch ter en bescheiden bij: Frans (72) en Sarie (67) Wielaart uit Bruinis- se. In de bedstee van de Oudheid kamer - de monumentale vissers- woning die deel uitmaakt van Bru sea - is een indrukwekkende verza meling sculpturen van hout, spek steen en been neergezet. Gemaakt door het van oorsprong Flakkeese echtpaar, dat decennia geleden min of meer toevallig aan het 'knutselen' sloeg. „Huisvlijt", zoals Frans Wielaart het zelf typeert. Ze begonnen er destijds mee tijdens vakanties om hun toen nog kleine kinderen te vermaken. „We zijn begonnen met van dat Staphorster stippel- werk." Het resulteerde gaandeweg in het toepassen van allerhande technie ken. Van de hand van Sarie zijn bijvoor beeld beschilderde kleifiguren en mooi gevormde werken van spek steen te zien. Haar voorkeur ging altijd uit naar het quilten en ander handwerk, maar artrose maakt het moeilijk die hobby's nog langer uit te oefe nen. Tegenwoordig beschildert ze oude houten zagen. „Maar die han gen thuis." Frans springt, qua onderwerpen en materiaal, van de hak op de tak. Bijzonder is onder meer zijn bewerking van mergpijp. De voor malig slager maakt er buisvormige sculpturen en glanzende silhouet ten van, die eruitzien alsof ze van ivoor gemaakt zijn. Daar komt geen vernisje aan te pas. „Alleen poetsen en polijsten." Evenzo verfijnd zijn zijn schilde rijen en is zijn bewerking van hout. Vioolkrullen staan sierlijk op rij. De stemknoppen doen het. Het perfectionisme spat van beider werk af: zo is het strijkstokje van een houten miniviool gemaakt van het haar van een dochter van een vriendin. Frans Wielaart heeft geen voor keur voor de ene of andere mate rie of techniek. Hij wordt slechts gedreven door nieuwsgierigheid en precisie. „Als ik iets zie, dan wil ik het een keer proberen. Mis schien is het alleen het willen kun nen", licht hij zijn passie toe. Behalve eigen werk stelt het twee tal ook zijn verzameling soyasaus- kruikjes uit de VOC-tijd in Brusea tentoon. De wisselexpositie van Frans en Sa rie Wielaart is te bezichtigen tij dens openingsuren: van maandag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De in het wegdek zinkende verkeerspaal in de Nieu we Bogerdstraat in Zierikzee ver oorzaakt verkeersdrukte in de zeer smalle straatjes die vanuit de Sint Domusstraat omhoog naar de Nieuwe Haven leiden. Dat meldt de vereniging Bewonersbelangen Binnenstad Zierikzee (BBZ) in een brief aan de gemeenteraad. De paal in de Nieuwe Bogerdstraat blokkeert de doorgang van auto's in de richting van de Sint Domus straat. De andere kant op rijden kan wel. Bij plaatsing van de paal in december was rekening gehou den met een toename van ver keersdrukte in Breedstraat en Sint Domusstraat. Maar de BBZ meldt nu dat zowel personen- als vracht auto's de smalle straatjes tussen de Sint Domusstraat en de Nieuwe Haven gebruiken als sluiproute. Het stukje Nieuwe Bogerdstraat dat door de paal is afgesloten, wordt nu gebruikt als (kort-)par- keerplaats, klaagt de BBZ. De ervaringen met de zinkende paal tonen volgens de BBZ aan dat verkeersproeven alleen zinvol zijn als in de omgeving aanvullende maatregelen worden genomen. De BBZ adviseert de raad hieraan te denken als de Nieuwe Haven een jaar lang eenrichtingsverkeer krijgt. De BBZ vindt verder dat er nog te veel verkeer uit plan West via de Nieuwe Haven naar de Zee- landbrug rijdt. Dat verkeer zou de N59 moeten gebruiken. ZIERIKZEE - De Stichting RTM - die op de Brouwersdam een tramlijn met historisch materieel exploi teert - biedt deze zomer bustoch ten aan met eveneens historische autobussen. Aangeboden worden twee verschil lende bustochten. Bij tocht één vertrekt de bus van het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee. Over Schouwen-Duivelandse pol derwegen gaat het naar de tramre mise aan de Brouwersdam, waar museum en wagenloods bekeken kunnen worden. Daarna vertrekt de historische tram naar de Mid- delplaathaven waar men zich kan inschepen voor een rondvaart over de Grevelingen, gevolgd door een tramrit naar Ouddorp en een busrit naar Zierikzee. Deze tocht is op 22 en 29 juli, 12 en 26 augustus. Tocht twee voert vanaf Zierikzee naar de Middelplaathaven bij Scha- rendijke en vandaar naar het tram museum. Vandaar gaat het via Scharendijke en Zonnemaire naar museum Goemanszorg in Dreischor. Daar is niet alleen een grote collectie van ambachtelijke machines, maar ook een wisselex- po over de RTM te zien. Na een versnapering in het museumcafé rijdt de bus weer terug naar Zierik zee. Deze tochten worden op 5 en 19 augustus aangeboden. DREISCHOR - Nog tot en met zon dag kunnen 65-plussers uit Dreischor zich opgeven voor een pannenkoekenmaaltijd op Manege Balans. Dat etentje staat dinsdag 20 juli ge pland. Het gaat om een cadeautje van de Nederlands Hervormde Kerk en de Dorpsraad Dreischor. De oudste leerlingen van de plaat selijke school De Klimop schuiven achter de pannen en treden op als gastvrouwen en - heren. Na afloop is er ijs toe. Er is plaats voor maximaal 50 per sonen, dus opgeven is noodzake lijk. Dat kan via Jaap van Wezel 0111-401707 of Kor van de Werve 0111-401509.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37