2 zeel Langetermijnvisie voor Kokkels besmet met worm Juli PZC woensdag e krant 5 weken voor 15 euro! OMGEVINGSPLAN Discussie in het najaar Thema's voor woensdag 14 juli 2010 door Ernst Jan Rozendaal Ik had me deze maand heel anders voorgesteld. Om te beginnen dacht ik dat we op juli een nieuw kabi net zouden hebben. Mark Rutte had het zo stellig beloofd. Ik zag het helemaal voor me. Met Geert Wilders als vicepremier. Moet ik 's zomers anders zoeken naar on derwerpen voor een leuke co lumn, nu zou ik ze op een presen teerblaadje krijgen aangeboden. Ik overwoog er al een serie van te maken: Gillen met Geert. Was het niet van het lachen, dan was het wel van ellende. In plaats daarvan zitten we met een radiostilte rond de formatie besprekingen voor Paars Plus. Zelfs Femke Halsema twittert niet meer. Doet me denken aan de internationals die tijdens het WK voetbal door Bert van Mar wijk het zwijgen kregen opge legd. We weten waar dat op is uit gedraaid: een tweede plaats die wordt gevierd als een overwin ning. Zo krijgen we straks geen kabinet met de grootste winnaar als vicepremier maar met de bes te van de verliezers. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed. T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (namj een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nai4> ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad') (P5> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening m mei persoonsgegevens Ir el colofon treft u nadere informatie aan. Want dat is natuurlijk tegenvaller nummer twee. Dat Nederland geen wereldkampioen is gewor den. We hadden de hele zomer met ons hoofd in de wolken kun nen lopen. Gewoon de beesies achter de voorruit kunnen laten liggen, in brulshirt en Bavariajurk- je over de camping kunnen para deren. In plaats daarvan zijn we de risee van Europa, vanwege dat ordinaire geschop in de finale. En dat geklaag over de scheidsrechter op een moment dat we blij moch ten zijn dat we nog met tien en niet met acht man op het veld stonden. Dat we onze jongens toch bedanken voor het resultaat, oké, maar met verbijstering heb ik gisteren de rondvaart door de Amsterdamse grachten bekeken. Kunnen we ooit voor goud gaan als we zilver net zo mooi vinden? Voor mij is juli halverwege al mis lukt. Zelfs de Tour de France biedt geen troost, nu blijkt dat Alberto Contador niets te vrezen heeft van Lance Armstrong. Het enige lichtpuntje is Robert Gesink. Misschien wordt hij wel tweede. Achter de Spanjaard. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening): „Alles wat we de komende jaren in onze omgeving doen, moet kwali teit hebben. Er is geen ruimte voor verspilling." Commissaris van de koningin Karla Peijs: „We krijgen een maatschappe lijke discussie over hoe we met de omgeving in Zeeland willen om gaan. Ook leuk met het oog op de Statenverkiezingen in maart." door Ben Jansen De inwoners van Zee land, bedrijven en organisaties krijgen in het najaar de gele genheid hun me ning te geven over de toekomst van Zeeland. De provincie organi seert een brede maatschappelijke discussie over hoe Zeeland er over pakweg twintig jaar uit moet zien. De aanleiding is de voorbereiding van een nieuw omgevingsplan. De ze richtsnoer voor de manier waar op in Zeeland met ruimte, milieu en water wordt omgegaan, be strijkt de periode 2012-2018. Maar de blik reikt verder. Commissaris van de koningin Karla Peijs: „In fei te is het een langetermijnvisie voor de komende twintig jaar. Re den genoeg om er een brede maat schappelijke discussie aan te wij den." Het dagelijks provinciebe stuur presenteerde gisteren een no ta die als leidraad kan dienen. Kernwoord in de discussienota Omgevingsplan 2012-2018 is kwali teit. Het is de uitdaging van de ko mende jaren de bijzondere kwali teiten en de grote waarden van Zeeland te versterken. Groei is niet meer alleenzaligmakend. Kwaliteit van de leefomgeving, daar draait het om. in de gedachtenwisseling van de komende maanden staat centraal hoe die kwaliteit kan worden be reikt. In de discussienota geeft de provincie een aantal voorzetten. Een van de stellingen luidt dat al leen binnen bestaand gebied nog woningen mogen worden ge bouwd. Ook wordt geopperd dat iedere Zeeuwse stad minimaal één regionale voorziening moet heb ben die bijdraagt aan de kwaliteit van het hele Zeeuwse stedennet- werk, dat bestaat uit Goes, Middel burg, Vlissingen en Terneuzen. Voorbeelden van voorzieningen met zo'n uitstralend effect zijn de skihal in Terneuzen en de Roose velt Academy in Middelburg. Ver der wordt gesteld dat inbreiding van woningen niet ten koste mag gaan van groen, speel- en sportter reinen in dorpen en wijken. Aandacht moet de komende jaren ook uitgaan de kwaliteit van het Zeeuwse landschap door het vrije zicht erop vanaf de doorgaande routes te behouden. Een rem op nieuwe bedrijventerreinen en kan toorparken is wenselijk zolang be staande niet vol zijn. Kwaliteit kost geld en dat is de ko mende jaren waarschijnlijk niet in ruime mate beschikbaar. Toch ma ken de gedeputeerden Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke orde ning) en Kees van Beveren (CDA, financiën) zich daar geen grote zor gen over: „Voor een goed plan is al tijd geld te vinden." Omgevingsplan Discussiebijeenkomsten: 14 sep tember: restaurant Grevelingen, Bruinisse; 23 september: De Mythe, Goes; 12 oktober: Schelde- theater, Terneuzen. De Staten van Zeeland praten er in november over. De discussienota Omgevingsplan 2012-2018 is op te vragen bij de provincie (0118-631400) en te downloaden op www.pzc.nl/omgevingsplan door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Stervende kokkels in de Oosterschelde en Waddenzee zijn in uitzonderlijk hoge mate be smet met trematoden (wormpjes). Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Veterinair Instituut (CVI). Demissionair minister Ger- da Verburg (Visserij, CDA) heeft de eerste conclusies gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Volgens het CVI is het onwaar schijnlijk dat de wormen de pri maire oorzaak zijn van de. sterfte. Waarschijnlijk zijn de dieren door een andere factor al dermate ver zwakt dat de weerstand tegen in fecties is afgenomen, denken de onderzoekers. Het CVI geeft aan dat de verhoogde concentratie van trematoden geen gevaar zijn voor de volksgezondheid. De wormen komen van nature voor in kokkels. Er is daarom geen reden om extra maatregelen te nemen. Dieren waarvoor de kokkels een voedsel bron zijn, zoals vogels, lopen zoals het er nu naar uitziet ook geen ge vaar, aldus het CVI. Vogels kun nen de trematoden wel versprei den. Verburg heeft onderzoeksinstituut Imares gevraagd nader onderzoek te doen naar de omvang en de oor zaak van de kokkelsterfte in de Oosterschelde. Dit onderzoek zal ongeveer half augustus zijn afge rond. Ook in de Waddenzee worden sinds afgelopen week dode kokkels aangetroffen. Het is nog niet duide lijk of er een verband is tussen de sterfte in de Waddenzee en de sterfte in de Oosterschelde. Om te achterhalen wat de oorzak van de sterfte onder de kokkels in dit gebied is, zijn naast de Ooster schelde, ook in de Waddenzee monsters genomen voor verder on derzoek. De eerste analyse toont aan dat de onderzochte kokkels ook een hoge infectie met trematoden hebben. Sinds 2007 zijn er in de Ooster schelde geen vergunningen afgege ven om op kokkels te vissen. Voor de Waddenzee zijn er wel vergun ningen afgegeven voor de hand- kokkelvisserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2