Vaak een verrassende Altijd gesodemieter binnen dierenbescherming Van de Luyster wil golfbaan op A-locatie Folkloristische dag staat weer bol van nostalgische attracties HOOGE PLATEN Schipper ontdekt op zandplaat in Westerschelde Fietscafé presenteert vier aparte fietsroutes Woonrecht opnieuw door rechter verlengd z door Martijn de Koning CADZAND-BAD - De familie Van de Luyster uit Cadzand-Bad blijft strij den voor een goede compensatie- plek voor een nieuwe midgetgolf- baan. Het door de gemeente Sluis geboden alternatief achten de Van de Luysters onvoldoende. De familie ontruimde in 2008 de baan aan de Boulevard de Wielin gen. Daar wil aannemingsbedrijf Van der Poel eind dit jaar begin nen met de bouw van appartemen tencomplex Duinhof De toekomst van de tweede baan, bij de winkel galerij, is onzeker. De overeen komst daarvoor wordt steeds met één jaar verlengd, in afwachting van bouwplannen van de WBU. Het beëindigen van de overeen komst ging destijds met goedkeu ren van de familie. „Over de scha devergoeding waren we het eens", zegt woordvoerder Tini van de Luyster. „Maar we hebben van de gemeente toen ook de garantie ge kregen dat ze ons een goed alterna tief zouden aanbieden." Dat ge beurde niet, vindt Van de Luyster. „Ze boden ons een grasveld aan de Sterntjeslaan aan. Dat slaat ner gens op: van twee A-locaties naar één plek achteraf" Overigens is er ook nog discussie over de status van de erfpachtont binding. Van de Luyster kreeg tot voor kort nog steeds rekeningen van onder meer het waterschap in de bus. Volgens wethouder Peter Ploegaert ging het om een foutje, dat op korte termijn hersteld kan worden. „Daarna is de overeen komst wat ons betreft ongedaan gemaakt." Van de Luyster is er nog niet klaar mee. „Eerder gaven ze aan dat ze naar de rechter zouden stappen als wij niet zouden teke nen. En nu kan het zo opgelost worden? Beetje vreemd." door René Hoonhorst J ZEN D IJ KE Voor de 39-e keer viert IJzendijke zaterdag de folkloristische dag, die bol staat van allerlei nostalgische attracties. De festiviteiten begin nen om 9.00 uur met een jaar- en oude ambachtenmarkt. Een half uur later trekken ringrijderssjezen en -paarden door het stadje met muziek en deelnemers in originele Cadzandse klederdracht. De offi ciële opening is om 10.00 uur. Het HENGSTDIJK Voor fietsliefhebbers heeft fietscafé 't Jagershuis in Hengstdijk vier bij zondere routes uitgestippeld door oost-Zeeuws-Vlaanderen. Ze gaan in alle windrichtingen, langs de Westerschelde, Hof te Zande, het Groot Eiland, het vroegere Hellegat en Saeftinghe. Per route, van elk 30 kilometer, is een 20 bladzijden tel lend informatiemapje gemaakt. De aftrap voor het initiatief is komend weekend, 't Jagershuis is zaterdag open om 10.00 uur en zondag om 8.45 uur. Reserveren: 0114-681618. Bert Hoving heeft gedu rende tientallen bezoek jes aan Hooge Platen al heel wat bijzondere vondsten gedaan. Maar hij stond toch raar te kijken toen hij eind vorige week opeens een vliegtuigvleugel uit het zand zag steken op de zandbanken tussen Breskens en Hoofdplaat. De schipper van plezierrederij De Festijn hoopte gisteren, toen hij weer naar Hooge Platen voer, de vleugel van het vliegtuig weer te kunnen laten zien. Het kostte hem nog heel wat moeite om het onder deel - 'aan de vorm te zien een staartstuk' - weer terug te vinden. Maar met hulp van dochter Mi chelle lukte het uiteindelijk. „Het is ook niet makkelijk om op deze zandplaten iets te lokaliseren. Al les is altijd in beweging. Zo zijn de ringrijden begint dan om het kam pioenschap van IJzendijke. Andere activiteiten zijn: ballonwedstrijd en duivenloopvlucht 65-jarige dui- venvereniging Steeds Sneller, volks dansen Ons Boeregoed (12.00 en 14.00 uur), concert koor St. David's Minstrels en muziekvereniging Ge duld Overwint (kerk, 13.30 uur) en krulbollen op de bolbaan (vanaf 13.30 uur). DOEL Het woonrecht van enkele tiental len achtergebleven inwoners van Doel is verlengd door het Hof van Beroep in Gent. Het zou 1 augustus aflopen, maar loopt nu in elk geval door tot een definitief vonnis in de lopende procedure, begin 2011. Jan Creve van actiegroep Doel 2020 is tevreden. Peter Van de Putte van Maatschappij Linkeroever spreekt van 'een tussenstap'. Hij wil snel nieuwe sloopvergunningen aanvra gen. Doel moet wijken voor uitbrei ding van de Antwerpse haven. geulen die je nu ziet stromen een volgende keer allemaal verdwe nen. Het staartstuk lag vorige keer dat wij het zagen bijvoorbeeld veel hoger, omdat het op een stuk hout was gespoeld. De vleugel ligt nu la ger, op een andere plek", legde Ho ving uit. De schipper is geen vliegtuigken ner of archeologisch expert. Veel voorwerpen die hij en de gasten van de Festijn vinden op de platen weet hij niet direct te plaatsen. Maar Hoving is in de loop der ja ren wel ervaringsdeskundige ge worden. Botten van zoogdieren en Romeinse potten en scherven (te herkennen aan een speciale 'gla- zuurlaag') en haaientanden na tuurlijk hebben weinig geheimen voor hem. Van vliegtuigen weet hij een stuk minder. Maar dat het geen roer van een schip is, zoals één van de Festijngangers suggereerde, weet hij zeker. „Dit is broos metaal, alu minium waarschijnlijk. Het roer van een schip is van veel dikker metaal gemaakt." Hoving krijgt bij val. Meer mannen zien duidelijk een staartstuk in het brokstuk. Het zou ook heel goed kunnen, zegt voorzitter Kees Traas van het Be vrijdingsmuseum Zeeland als hij wordt gebeld. „Tijdens de Tweede Wereldoorlog maakten tientallen vliegtuigen een noodlanding of stortten neer in de Westerschelde. In schorren en slikken zijn vaker brokstukken gevonden. Het lijkt me dan ook heel goed mogelijk dat er op zandbanken in de Wes terschelde brokstukken liggen." De 6-jarige Nefta en zijn twee jaar oudere zus Naemi brengen meer bewijs aan. Ze vinden een eindje verder op de plaat meer onderde len die aan een vliegtuig toebe hoort lijken te hebben. „Goed ge daan. Als je goed kijkt, zie je altijd wel iets bijzonders op zandbanken in de Westerschelde", prijst Ho- Het is ook altijd gesodemie ter binnen de dierenbescher ming, verzucht een dieren arts. De rapen zijn weer gaar sinds het ontslag van een aantal vrijwilligers. De grofste verwensingen en beschuldigingen vlie gen over en weer tus sen vrijwilligers van de Zeeuwse dierenbescherming op onder meer de internetpagina van deze krant en via sociale netwer ken als Hyves. Enige zelfreflectie is echter op zijn plaats, geeft de door Frank van Cooten Zeeuwse regiomanager Henk van Gelder de vrijwilligers als bood schap mee, die op zijn beurt wordt neergezet als 'machtswellus teling'. Twee jaar geleden was er al 'gedoe' rondom de reorganisatie van een aantal afdelingen van de dierenbe scherming. De afdeling Zeeuws- Vlaanderen werd opgeheven. Het toenmalige bestuur van de afde ling voelde zich het slachtoffer van een ordinaire strijd om de macht binnen de organisatie. En nu is re giomanager Van Gelder de gebe ten hond. Althans, in de ogen van een aantal vrijwilligers. Die vertelden vorige week dat maar liefst 18 vrijwilli gers zijn ontslagen, omdat ze kri tiek zouden hebben op het beleid van Van Gelder. Zo zou hij door onbevoegden katten hebben laten vangen in De Braakman, waarbij ook tamme katten in de vang- kooien terechtkwamen. En hij zou verzuimd hebben omwonenden van het vanggebied tijdig te infor meren over de actie. Dan hadden ze hun huiskatten binnen kunnen houden. Ze vinden het ook onverteerbaar dat er wel geld is voor dure eten tjes, waardoor nauwelijks iets over blijft voor het echte werk. Allemaal grove leugens, zeggen weer andere vrijwilligers. Volgens hen is er niets aan de hand. Er is niemand ontslagen. Door nieuwe regels moesten de bestaande vrij willigerscontracten worden her zien. Iedereen kreeg daarna de ge legenheid te solliciteren. Volgens hen hebben elf van de achttien vrijwilligers dat gedaan en zij zijn weer aan de slag. De overgebleven zeven zijn 'dissiden ten en slaan om zich heen'. De zeven denken echter het groot ste gelijk van de wereld te hebben. Saillant detail is wel dat één van hen vorig jaar nog een hoge onder scheiding kreeg van de dierenbe scherming. Het landelijk bestuur bemoeit zich niet met deze ruzie. De vrijwilli gers en de afdeling moeten volwas sen genoeg zijn om zelf uit de im passe te komen, luidt het advies. Het is de vraag of dat lukt. De on derlinge verhoudingen zijn be hoorlijk verziekt. Wellicht is het een goed idee om in het belang van de dieren alles op alles te zetten om de verhoudin gen weer enigszins te herstellen. Hoe dat moet, weet geen mens. Be moeienis vanuit 'Den Haag' is dan toch op zijn plaats. Michelle heeft een parkiet gered op de Hooge Platen middenin de Westerscheldemonding. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28